Socialiniame tinkle plintantis įrašas apie netikėtai planuoto donoro nesulaukusią moterį išjudino diskusiją – ko verta donoro kortelė, jei artimųjų valia yra viršesnė?

(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Laukusi galimybės gauti donoro inkstą vilnietė Brigita prieš kelias dienas pasiguodė likusi it musę kandusi.  

Į Kauno transplantacijos centrą moteris atvyko su didele viltimi. Ji, kaip ir dar keturi kiti žmonės, tikėjosi sulaukti transplantacijos. Tačiau čia laukė netikėta žinia – šeima, iš pradžių sutikusi paaukoti artimojo organus po paros pakeitė nuomonę.

„Donoras turėjo kortelę, kurioje buvo išreiškęs savo sutikimą, tačiau šeima atsisakė sutikimo, pradėjo grasinti žiniasklaida ir mes visi likom it musę kandę. Aš tikiu, kad šeimai buvo labai sunkus metas (norisi tikėti, kad pati to nepatirsiu), bet šitaip nuskriausti 7 (toks yra maksimalus skaičius galimų transplantacijų) žmones yra per daug. Aš laukiau tik inksto transplantacijos. Mano žiniomis, vakar vienas šveicaras tikėjosi, kad sulaukė savo kepenų transplantacijos“, – apgailestavo moteris.

REKLAMA

Brigita pabrėžė tikrai nekaltinanti šeimos, tačiau buvo įsitikinusi, kad tai nepadeda skleisti donorystės idėjos.

„Daug kas pasakys, kad negalima teisti žmonių dėl jų sprendimo, bet jei mes tokių dalykų neviešinsime, prie geresnės situacijos transplantologijoje irgi nenuves“, – sakė ji.

Teisiškai užginčyti negali

Nacionalinio transplantacijos biuro komunikacijos skyriaus vedėja Rasa Pekarskienė patvirtino, kad nors pasirašydamas sutikimą donoro kortelei gauti žmogus pareiškia savo apsisprendimą, artimieji visgi gali nuspręsti kitaip.

„Pasitaikius situacijai, kuomet mirusio žmogaus artimieji kategoriškai reikalauja nevykdyti valios ir nepritaria organų donorystės procesui, morališkai gydytojai priversti atsižvelgti į artimųjų valią, nors sutikimas donorystei yra.

Sutikimas donorystei

Sutikimas donorystei

Tai galima palyginti su pasitaikančiais atvejais, kai artimieji užginčija mirusiojo testamentą. Tai parodo, kad yra situacijų, kai etiniai dalykai prasilenkia su teisiniais“, – informavo ji.

Pašnekovė neslėpė, kad tokių situacijų jau yra pasitaikę organų donorystės srityje: iki šiol smegenų mirtis konstatuota vos 7 donoro kortelės turėtojams ir dviejų mirusiųjų artimieji prieštaravo organų donorystei ir organai nebuvo paimti.

Pabrėžiama, kad teisinio pagrindo užginčyti tokią valią nėra, bet vadovaujamasi bendrais etikos ir moralės principais. 

„Asmens sutikimas donorystei po mirties yra įteisintas Lietuvos Respublikos žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatyme. Tačiau visais smegenų mirties atvejais yra kalbamasi su mirusiojo artimaisiais dėl donorystės“, – rašoma portalui tv3.lt atsiųstam atsakyme. 

REKLAMA

Sutikimas donorystei

Sutikimas donorystei

Tokios tvarkos laikomasi ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, taip pat ir tose, kuriose yra numanomas sutikimo donorystei modelis: artimųjų valia yra gerbiama ir visada į ją atsižvelgiama. 

„Juridiškai galioja asmens sutikimas, kurį žmogus pasirašo gerai apgalvojęs ir įforminęs tokį savo sprendimą. Tačiau artimiesiems kategoriškai prieštaraujant, klausoma artimųjų valios. Tai susiję su etiniais dalykais ir siekiant išvengti konfliktinių situacijų su artimaisiais ir donorystės idėjos menkinimo, įsiklausoma į artimųjų nuomonę. O recipientams, laukiantiems organo ar audinio transplantacijos, viltis sulaukti organo transplantacijos nutolsta“, – aiškino R. Pekarskienė.

Nacionalinio transplantacijos biuro specialistai ragina pasakyti artimiesiems savo nuomonę dėl organų donorystės, taip pat ir apie sprendimą užpildyti sutikimą donoro kortelei gauti. Tokiu būdu artimieji bus supažindinti su tokiu sprendimu ir konfliktinių situacijų pavyks išvengti.

Daiva
2020-01-25 16:45:25
2018 m.kovo mėn. Mano gyvenimo valandos jau buvo skaičiuojamos...
AČIŪ -sakau artimiesiems, kurie neprieštaravo ,kad man būtų transplantuotos kepenys.
Greit švęsiu 2-rą gimtadienį.
Pagarbiai Daiva K.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Mindsugas 2020-01-26 21:09:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Artimieji net gi mirusiojo valios ir noro negalėjo išpildyti. Tai žemas poelgis. Nelinkiu nieko blogo, bet "lazda turi du galus,"   ATSAKYTI
Violeta 2020-01-26 11:12:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
?
   ATSAKYTI
Gina 2020-01-26 10:10:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš nesuprantu tu žmonių, jeigu žmogus pats sutiko , tai kodėl artimieji prieštarauja?ar gaila tu organų , kodėl kažkam ne padėti? , reikia džiaugtis , kad tavo dėka kažkas gyvena ir džiaugėsi , jeigu žmogus nori gyventi , tai kodėl jam nesuteikti šanso , jeigu tai tavo rankose . Niekaip nesuprantu .   ATSAKYTI
Kloe 2020-01-25 22:35:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau, kad yra dvi puses...na lietuvis niekada nejaucia svetimo skausmo, kitas dalykas, kai sulauki tokiu komentatoriu, kurie vadina ATSILIKUSIAIS zmones, kurie prarado artima zmogu, tikai nenoreciau, kad nors vienas organas atsirastu pas tokia ciocia   ATSAKYTI
Nuomonė 2020-01-25 17:45:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Visi čia komentuojantys, nežinau, kas jums įkalta į galvas, bet paskaitykit jutub kanaluose, kiek dingsta vaikų, naujagimių, jaunų žmonių organų transplantacijai-milijonai, iš visų šalių!!! Kaip Ukrainoj dar šilti kareivėliai buvo išpjaustomi iki tokio lygio, kad oda buvo nudiriama...... o pas mus eina juoda propoganda ir žmonės ruošiami tam, kad tai laukia visų, be išimties, juk tai pats pelningiausias verslas-išpjausto gyvą žmogų jį paralyžiavę, numarina žmogaus smegenis ir dar daug būdų turi transplantologai. Žmogus-vertingiausia prekė. Vienam vieno organo reikia, kitam kito....o kur "taip dievas davė"??!! Suprantu, gyventi norisi, bet jei gamta sutvėrė kitaip ir pasirinko tam tikrus žmones gyventi su tuo, vadinasi nugyventi reikia taip, kad užtektų to, kiek liko.... nesidžiaukit gavę naują organą, neilgai tas džiaugsmas trunka, kas lemta, tas atsitiks anksčiau ar vėliau.   ATSAKYTI
O jeigu atsitiks taip 2020-01-25 18:09:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kad Tamstai teks su tuo susidurti ir ar tada tikrai užteks "tiek, kiek Dievas atseikėjo? Nenorėsi pamatyt, kaip vaikai ar anūkai mokyklą baigs? Suprasi tada gedinčius artimuosius?  
Kloe 2020-01-25 22:37:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Palaikau, labai slidus reikalas ir didelis biznis  
Gintaras 2020-01-25 17:12:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai kam iš viso pildyti donoro kortelę, jei giminaičiai geriau sudegins į pečių įkišę, nei suteiks progą kitam išgyventi ir mirusiojo noras, valia yra nieko neverti niekai? Tikiuosi, tiems žmonėms neprireiks donoro, nes būtų negražu kitiems nedavus organų, patiems stotis į eilę ir laukti, kol jiems kažkas paaukos. Tokius registruočiau ir iš karto jokiai transplantacijai net į eilę nestatyčiau. Pasakyčiau, važiuok namo ir lauk savo galo.   ATSAKYTI
Suprantu 2020-01-25 17:11:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
laukusiusius donoro organų, bet ir jūs supraskite, kad kiekvienas artimas tikisi stebuklo ir labai sunku apsispręsti. O gal, dar įvyks stebuklas.. Juk organai turi būti dar pakankamai jauno žmogaus... Kadangi sūnus staiga mirė ant mano rankų. Dar ilgai netikėjau tuo ką matau. Ir ko gero tikrai būčiau nesutikusi su jokia organų transplantacija...   ATSAKYTI
Saulyte 2020-01-25 16:59:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Vargu ar tie giminaičiai pagalvojo, kas nutiktų jei jų artimajam šitaip nutiktų? Kaip jie reaguotų į tokį akibrokštą? Mirusiam jau vienodai, ar ji palaidos su inkstai ar be jų, juk Dievulis ji priims visokį. Čia žmonių ne išprusimas ir nenoras įeiti į kito padėti. Gaila kad tai moteriai teks laukti kito donoro. Manau kad dabar tikrai pasiseks. Ir šito linkiu!    ATSAKYTI
Tai 2020-01-25 18:44:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
kad ne iš mirusiojo tą organą ima, o iš dar gyvo. Ir neretai dar nesutikus artimiesiems - atsigaunančio...  
Kloe 2020-01-25 22:40:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mane labai domina kiek is komentuojanciu turi donoro korteles  
Pasipiktinusi 2020-01-25 16:56:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Ir kodėl žmogaus sprendimai įgnoruojami, net artimiejį atima galimybę savo artimam mirusiam nuspresti kaip jis nori,jo spendimas, jo valia neivykdyta, jis ką nepilno proto buvo kai taip nusprendė, kodėl leidžiama taip elgtis, na jei jau tokie dievobaimingi artimieji tai dabar turėtu bijoti,neduos mirusisis ramybės, juk net priešai įvykdydavo paskutini nuteistojo , priešmirtini norą...Jei man taip padarytu nepalikčiai ramybėje visa ju likusi gyvenima, sapnuočiaus,vaidenčiaus...viska daryčiau ką galėčiau iš ten...
   ATSAKYTI
Baubas 2020-01-25 18:06:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Pradek vaidentis...Cia Lietuva,biznio krastas,ir nieko nera svento.Viltis mirsta paskutine.Net zustantis karys,ir tas turi vilti isgyventi,kodel jis turi buti pasmerktas del kazko kito !?Grieztas NE !  
Daiva 2020-01-25 16:45:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
2018 m.kovo mėn. Mano gyvenimo valandos jau buvo skaičiuojamos...
AČIŪ -sakau artimiesiems, kurie neprieštaravo ,kad man būtų transplantuotos kepenys.
Greit švęsiu 2-rą gimtadienį.
Pagarbiai Daiva K.   ATSAKYTI
Agnė 2020-01-25 16:18:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Taip, sunku, kai dedi per daug vilčių... Tokiais atvejais šeima TURI teisę pasirinkti, ar vykdyti mirusiojo valią. Nereikia čia skalambyti per visur, jei nepasisekė, vadinasi, taip buvo lemta. Visiems geras nebūsi, visada pirmiausia reikia žiūrėti savęs. Daug kam donorystė dar asocijuojasi su kūno išniekinimu, ne visi yra tokie stiprūs, kad galėtų aukoti... Tokiais atvejais galėtų ir valstybė įsikišti. Pvz., jei šeima paaukoja organus, galėtų būti kompensuojamos laidojimo išlaidos ar pan. Manau, lengviau būtų apsispręsti...    ATSAKYTI
Wr 2020-01-25 17:10:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Zinoma,gera ideja ,taip butu saziningiausia,jei sutikima turi ,uztai kompencuoti laidojimo islaidas,aisku,is valstybes lesu,juk tam zmogui kuriam tinka organas,gyvenimas irr taip nelenvas,Beto ,nemanau,kad sutikus,beto turetu organu donorystes krtele,artimieji nebegaletu reiksti savo pretenziju,,tai tokia zmogaus valia,Asmeniskai ,kiek girdejau tai isiima ,viska ,ar tai tiesa  
močiute 2020-01-25 16:16:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Tai yra baisu, šis aa žmogelis turi ateit pas tuos ATSILIKUSIUS giminaičius ir kas nakt klausti ,,,KODEL ..., nes žmogus išreiške savo nora, tik deja namiškiams tai POFIK, jie žino ,,geriau ,, neduok DIEVE man taip tsitiktu...kas nakt ateičiau ir kamuočiau ...kodel jie elgiasi savanaudiškai...   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Vaistininkai sako, sulaukiantys žmonių klausimų apie koronavirusą ir kaip nuo jo apsisaugoti. Sveikatos priežiūros specialistai tvirtina, kad svarbiausia laikytis tinkamos ...
Kauno klinikų pasiruošimas koronavirusui ( nuotr. autorių)
Nors pirmasis koronaviruso (COVID-19) infekcijos atvejis patvirtintas Šiauliuose, Kauno klinikos ėmėsi visų būtinų prevencinių priemonių, siekiant užkirsti kelią koronaviruso ...
Gitanas Nausėda (Fotobankas)
Prezidentas Gitanas Nausėda pasitiki specialistais, kurie Lietuvoje šiuo metu rūpinasi koronaviruso plitimo stabdymu ir ragina šalies gyventojus laikytis specialistų išplatintų ...
Kovo 11-osios eitynės Vilniuje (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Seimo valdyba penktadienį kreipėsi į Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą prašydama atsakyti, ar dėl koronaviruso grėsmės atšaukti Kovo 11-osios renginius. ...
Koronavirusas (nuotr. SCANPIX)
Į koronaviruso krečiamą Italiją išvyko Panevėžio miesto valdžios delegacija. Būtent iš šios šalies į Lietuvą grįžusiai šiaulietei nustatytas pirmasis koronaviruso atvejis ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų