Kaip reaguotumėte, jei atėję į valstybinę gydymo įstaigą atlikti tam tikrų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamų procedūrų ar tyrimų dar būtumėte paprašyti susimokėti papildomai? Nors specialistai aiškina, kada tokios situacijos įmanomos, vis dėlto daugeliu atveju taip besielgdamos įstaigos piktnaudžiauja. 

(nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

(nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Nors Valstybės kontrolė savo audite dar prieš aštuonerius metus konstatavo, kad papildomos priemokos už paslaugos, kurių prašoma sveikatos priežiūros įstaigose, – jau epidemijos lygį pasiekusi problema, pirmadienį į Seime surengtą šiai problemai aptarti surengtą konferenciją susirinkusieji valstybinių įstaigų, pacientų ir medikų asociacijų atstovai vieningai pabrėžė, kad dar stinga būtų, kaip tai kontroliuoti.

„Štai konkreti situacija – pacientas, kuriam buvo atlikta peties operacija, klausia, ar normalu, kad buvo jo paprašyta nusipirkti operacijai reikalingus tam tikrus siūlus? Galbūt kai kuriais atvejais taip gali būti. Tačiau žmogus buvo labai nustebęs, kai jam davė telefono numerį ir tą priemonę atvežė į namus, žinoma, jokio čekio nebuvo duota. Ir tokių istorijų labai daug. Kodėl žmonės nesikreipia, nekelia problemos? Jie bijo, sako, kad turi sveikatos problemų ir nenori konfliktuoti su gydymo įstaiga“, – kalbėjo Seimo narė Agnė Bilotaitė.

REKLAMA

Agnė Bilotaitė

Agnė Bilotaitė

Ji atkreipė dėmesį, kad dar pavasarį Audito komitete svarstytos gydymo įstaigų finansinės ataskaitos atskleidžia, kad metų pabaigoje  jų deklaruojami likučiai gali siekti vienur 5, kitur – ir 30 milijonus eurų. 

„Keltas klausimas, ar tam tikra dalis pinigų tose sąskaitose atsiduria iš tų neteisėtų papildomų priemokų? Tačiau ir pati Valstybės kontrolė yra apstebėjusi, kad patikrinti, kiek pacientų priemokos papildo kasą, beveik neįmanoma, nes viskas sugula į vieną katilą. O iš tiesų esama rizikos, kad yra apmokama du kartus – ir iš PSDF, ir iš paciento kišenės“, – dėstė Seimo Antikorupcijos komisijos narė. 

Pabrėžiama, kad esama teisinių spragų, kuriomis sveikatos priežiūros įstaigos naudojasi skriausdamos pacientus. 

„Yra aiškiai pasakyta, kad valstybės laiduojama asmens sveikatos priežiūra nacionalinės sveikatos priežiūros įstaigose teikiama nemokamai ir iš paciento negali būti reikalaujama papildomo mokesčio. Tačiau taip pat yra nuostata, kad pacientas savo iniciatyva pasirinkęs brangesnius vaistus, tyrimus, už tai turi susimokėti pats. Taigi čia prasideda manipuliacijos, kai gydytojas siūlo rinktis geresnes priemones, o pacientui stinga kompetencijos įvertinti, kada tai yra būtina“, – aiškino A. Bilotaitė.

Negana to, pabrėžė ji, net nustačius tokį pažeidimą šiuo metu galiojanti viso labo simbolinė atsakomybė gydymo įstaigai ir jos vadovui – įspėjimas.

Sistema „nutildo“ išsišokėlius

Kaip iliustratyvus pavyzdys šioje diskusijoje pasitarnavo Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) atliktas tyrimas. Jo metu 1200 tikslinės auditorijos atstovų buvo klausiami, kiek jie priversti laukti eilėje ir kiek primokama už tyrimus valstybinėje įstaigoje. 

REKLAMA

„21 proc. pacientas iš 852 apklausoje teigė, kad atėjus į valstybinę gydymo įstaigą su siuntimu radiologiniam tyrimui, magnetiniam rezonansui ar kompiuterinei tomografijai, dar už kažką (pavyzdžiui, vienkartinę aprangą ar skaitmeninę laikmeną su tyrimo vaizdais) turėjo primokėti. Atrodo, jei jau eini į valstybinę įstaigą, primokėti neturėtum. Ligonių kasų požiūriu visa tai yra įskaičiuota į paslaugos įkainį, o, taip išeina, įstaigos požiūriu, ne, kad kažkas turėtų tai padengti. Kaip taip nutinka, kad kažkuriais atvejais vieni tyrimą sugeba gauti greičiau nei per savaitę, o kiti kažkodėl laukia daugiau nei mėnesį? Ir čia kalbama ne apie mokamas paslaugas“, – tyrimą pristatęs kalbėjo POLA prezidentas Šarūnas Narbutas.

Jo pastebėjimu, kai apie priemokas kalbama iš paciento perspektyvos, svarbu pabrėžti, kad daugelis nesupranta, kada reikia jas mokėti, kodėl reikia mokėti viešoje įstaigoje.

„Iš esmės turime džiungles, kurių negeba niekas išnarplioti, neturime jokių galimybių patikrinti, kiek kokių priemokų kokioje įstaigoje yra. Nebent atlikinėti tokias apklausas.

Šarūnas Narbutas

Šarūnas Narbutas

Ir čia kalbame apie būtinus organizmo būklei, ligos eigai sekti tyrimus – kraujo, radiologinius, taip pat – genetinius ir kraujo žymenų tyrimus. Dabar gi yra taip, kad atliekant vėžio žymens tyrimus 25 proc. pacientų turėjo mokėti pilną kainą (kas atsieina ir kelis šimtus eurų). Taigi situacija tokia, kad valstybė nusprendžia kompensuoti inovatyvių vaistų, tačiau monitoravimui, jis veikia ar ne, neskiria pakankamai pinigų“, – dėstė onkologinių pacientų atstovas.

REKLAMA

POLA prezidentas atkreipė dėmesį, kad ir tokios tarptautinės organizacijos kaip EBPO, PSO nuolat pabrėžia kad Lietuvoje pacientų priemokos yra katastrofiškai didelės. 

Jis sakė žinantis nemažai tokių istorijų, ypač Klaipėdoje, kai žmonės pasiskundė, kad jiems buvo prašyta susimokėti už paslaugas neduodant kvito.

„Kai jie kreipėsi į ligoninę, ligonių kasas, ministeriją, tai gydytojai klausė – „ar ieškai problemų, nebeketini čia gydytis?“ Sistema teisės aktais yra numatyta, tačiau ji neveikia, žmonės bijo kreiptis, o problema yra milžiniška“, – kalbėjo pacientų atstovas.

Ligonių kasos: pasirinkime, ar norime galimybės „aplenkti eilę“

Valstybinės ligonių kasos (VLK) vadovas Gintaras Kacevičius patikino, kad kreipiantis į valstybinę sveikatos priežiūros įstaigą dėl paslaugos, kuri apmokama iš PSDF, jis turi tikėtis nemokamos paslaugos. 

„Stengiamės kuo daugiau šviesti visuomenę, išaiškinti, kada priemoka yra galima, o kada jos nėra pagrįstos. 2018–2019 metais mus pasiekė apie 53 skundai dėl įvairių priemokų, iš jų 39 atvejais skundai buvo pagrįsti. Tokiais atvejais rekomenduojame pacientui kreiptis į gydymo įstaigą, o šiai – grąžinti nepagrįstai paimtas papildomas priemokas“, – kalbėjo jis. 

Kalbėdamas apie Sveikatos priežiūros įstatymą, kuris numato, kada pacientas, pasirinkęs brangesnes nei standartinės medžiagas, turi sumokėti skirtumą, kartu sutiko, kad tai sukuria tą ydingą terpę pacientą paskatinti pasirinkti tas priemones, už kurias sumokama papildomai. 

Ligoninė, greitoji, pirma pagalba, priėmimas

Ligoninė, greitoji, pirma pagalba, priėmimas

„Tačiau norint iš esmės išspręsti šią problemą turi būti keliamas principinis klausimas. Tuomet reiktų peržiūrėti Sveikatos sistemos įstatymo nuostatą ir kelti klausimą, ar apskritai leidžiame pacientui, kuris turi daugiau pinigų ir nori mokėti už paslaugą, tą daryti, ar ne.

REKLAMA

Visuomenė šiuo klausimu irgi yra gana susiskaldžiusi. Štai Baltijos tyrimų naujos apklausos rodo, kad daugelis pacientų norėtų visgi turėti galimybę susimokėjus „apeiti eilę“.

Kaip alternatyvą šitos nuostatos keitimui galėtų būti įteisintas ministro įsakymo lygmens dokumentas, kuris aiškiau reglamentuotų dabar galiojantį įstatymą. Pirmiausia, pacientui turėtų būti pasiūlomas nemokamas gydymas, visas gydymo priemones įstaiga turėtų turėti pati, kad norint pacientui jis mokėtų tik kainų skirtumą ir nebūtų siunčiamas kažkur kažko nusipirkti. Taip būtų sudaryta mažiau galimybių piktnaudžiauti“, – pabrėžė jis.

Organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas mano, kad priemokų problemą išspręsti padėtų ir tai, jeigu reguliariai būtų tiriama pacientų apsilankymų gydymo įstaigose kokybė. Apklausos padėtų išsiaiškinti, kaip dažnai iš pacientų reikalaujama priemokų, kyšių. Tuo turėtų būti suinteresuoti patys gydymo įstaigų vadovai, taip pat įstaigų steigėjai.

Portalas tv3.lt jau yra rašęs, kada sveikatos priežiūros įstaiga turi teisę prašyti susimokėti už gydymo paslaugas.  

Edita
2019-12-09 12:54:33
Tėtis guli slaugoje, reikia pirkti sauskelnes ir t.t. Nors girdėjau, kad priklauso..
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Keista 2019-12-15 14:02:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl Lietuvoje taip tyčiojamasi iš humaniškiausios profesijos , kuri nuo amžių buvo labai gerbiama šalyje , neatsitiktinai ir dabar patys gabiausi jaunuoliai pasirenka sunkų, pasiaukojamą mediko gyvenimą . Mes galime tik didžiuotis Lietuvos medikų profesionalumu lyginant ir su ES. Gaila, kad mūsų valdžia tapo pamote medicinai . Ne medikai kalti , kad užstrigusi , SA reforma , dėl ko ir vargina tiek pacientus , tiek medikus dabartiniai sveikatos apsaugos skauduliai . Medikai tapo neįgalios valdžios įkaitais , ant kurių ir pilamos visos negerovės . O kurių nervai neatlaiko , čiuožia į vakarus.   ATSAKYTI
Petras 2019-12-13 11:49:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prisimokėjimai gydant konservatyviai, atliekant operacijas liepiama nusipirkti siūlus, vienkartinius apklotus, medikamentus. Net nurodo, kad reikia eiti į tą vaistinę kuri yra tos ligoninės patalpose. Nors kitoje vaistinėje pigiau, reikalauja eiti įtą vaistnę, nes jų komentaras "mes už kitose vaistinėse esamų medicinos priemonių kokybę neatsakome". Taip pastoviai piktnaudžiaujama Klaipėdos Universitetinėje ligoninėje. Savivaldybė į tai visai nereaguoja, čia būtina SAM įsikišimo. Tai aiškiai matome, kad tokių ligoninių pavaldumas privalo būti dvigubas ir SAM. Tik tuomet pagerės situacija su tokia betvarke Klaipėdos Universitetinėje lig.   ATSAKYTI
Geriausias amžinai 2019-12-11 10:15:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pradėkite nedelsdami kurti pinigus ... „Google“ siūlo darbo vietas, kuriose žmonės gali dirbti internetu iš savo namų, ir aš per šį mėnesį uždirbau 24795 USD. Buvau šokiruota, kai kaimynė man pasakė, kad ji vidutiniškai siekia 30 000 USD, bet matau kaip tai veikia dabar. Dabar jaučiu tiek daug laisvės, kad esu pats savo viršininkas. Tai aš ir darau

..................>>>>>>>>> w­­w­­w.C­­a­­s­­h­­F­­l­­o­­w­­7­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
Irena 2019-12-11 10:02:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Norėčiau,kad Antakalnio poliklinikai ,skirtų daugiau lėšų pacientų gydymui. Dabar jiems gydyti leidžiama tik pagal vieną ligos kodą,kažkaip gydytojai gydant ligonį,jaučiasi labai apriboti.   ATSAKYTI
Klaipėdos apskrities ligoniné "pavyzdys" 2019-12-10 18:30:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikra tiesa   ATSAKYTI
XXX 2019-12-10 15:26:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nоrite susіrasti mеrginą viеnai nаkčiai? Svеiki аtvykę - w­ww.lad­y4.fu­n   ATSAKYTI
nieko nebus 2019-12-10 11:47:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Viskas įstatymų lygiu labai tiksliai sustyguota, kad pacientas būtų įvarytas į kampą ir mokėtų, mokėtų pinigus. Gražios kalbos ir apklausos nieko nepadės   ATSAKYTI
Karavanas kurčias 2019-12-09 16:49:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai geras posakis: šunys loja o karavanas eina; matyt jau nebeužtenka lojimo nes karavanas net nebegirdi   ATSAKYTI
Rasa 2019-12-09 12:55:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baikime apsimetineti visi, kad ligoninese tiesiog sterilu. Vieni ima,kiti duoda.    ATSAKYTI
Rasai 2019-12-09 13:50:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Vsai kažkos cirkas ,lyg požemio karalystėje ...Nueini pas odontologą ,sumoki tūkstančius ,gauni čekį šimtui eur ,su kortele --negalima ,nes jiems nieko nelieka ir tttt.Kai parašai apie tai ---komentatro nepraleidžia ,atspėkit ką tai reiškia?Juk tai vieša paslaptis ,kodėl nekaltoji megrelė bilotaitė šito klausimo neliečia ?Gal geri otkatai už tai eisna?  
Edita 2019-12-09 12:54:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tėtis guli slaugoje, reikia pirkti sauskelnes ir t.t. Nors girdėjau, kad priklauso..   ATSAKYTI
Kosmosas 2019-12-09 12:39:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Šiemet buvau mtr turime ir mokejau 5eur net anketoje neatzymejo kad sutinku mokėti dėl čekio neatsimenu ar gavau   ATSAKYTI
Jo 2019-12-10 15:36:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Čia dar įdomiau,Šilutėje poliklinikoje Medea už neurohirurga mokame 40€, siuntimas reikalingas,noriu pklaust kodėl mokame?kai paklausiau registratūroje,sako atvažiuoja iš Klaipėdos.sakau reikia pasidomėti ,atsakė domekites,domekites.štai ką nori,ta ir daro  

Top Video

Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
REKLAMA
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtinta vienuolikta mirtis nuo koronaviruso (COVID-19). Žmogus buvo gydomas Kauno klinikinėje ...
Ramunės gyvenimo Australijoje akimirkos (nuotr. asm. archyvo)
Australijoje daugiau kaip pusmetį studijavusiai 20-metei Ramunei Vilkoitytei buvo likę kiek daugiau kaip du mėnesiai iki išsvajotų atostogų po šią egzotišką šalį. Bet visus ...
Mobilus patikros punktai Vilniuje (fotodiena.lt nuotr.)
Nors koronavirusas ne tik šimtus tautiečių guldo į ligos patalą, bet ir toliau šienauja gyvybes, sveikatos apsaugos ministras užsimojo sumažinti tyrimų apimtis. Vilniuje ir ...
Remigijus Šimašius su žmona (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius šeštadienio vakarą tiesioginėje „Facebook“ transliacijoje papasakojo, kad penktadienį žmonai Agnei pakilo temperatūra, bet vėliau ...
Vilkaviškiečiui kurti stebuklus netrukdo ir 30 metų negalios sukaustyta apatinė kūno dalis (nuotr. stop kadras)
Vienam vilkaviškiečiui ištvermės, jėgų ir kantrybės galėtų pavydėti daugelis. Vyras jau 30 metų nepasikelia iš lovos – apatinė kūno dalis sukaustyta negalios. Tačiau ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų