Lietuvio noras vystyti verslą Lietuvoje, o ne kaimyninėje Latvijoje, kur buvo pakviestas, atsirūgo. Užuot pirmas įkūręs Baltijos šalyse unikalią gamyklą, vyras sužinojo, kad būtent latviai konkurentus iš užsienio atsiviliojo šiems pasiūlę išskirtines sąlygas. Tuo metu lietuvis verslininkas priverstas minti teismų slenksčius ir jau dvejus metus negali atidaryti savo gamyklos.

Maksimilianas Dolženko (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Maksimilianas Dolženko (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Prieš maždaug dvejus metus 33-ejų verslininko M. Dolženkos vadovaujama įmonė „Minsko 7“ nusprendė Vilniaus rajone statyti polikarbonato plokščių gamyklą, tačiau įstrigo teisiniuose ginčuose su vietos gyventojais, kurie bylinėjasi teisme, bandydami užkirsti kelią gamyklos statyboms.

Biurokratinis aparatas

Portalas tv3.lt jau rašė, kaip įmonė įsigijo sklypą Vilniaus rajone, pradėjo gaminti reikalingą įrangą, padarė gamyklos projektą, ėmė jį viešinti bendruomenei, tačiau procesas netikėtai įšalo.

„Kai prasidėjo ginčai su žmonėmis, susidūrėme su instancijomis ir atvirai buvo tokia situacija, kad ateini kalbėtis ir sakai, kodėl mūsų dokumentai stabdomi, tai mums sako, ant jūsų skundai, pakentėkite. Sakau, chebra, taip negali būti, aš investuoju pinigus, aš turiu judėti. Susidūrėme su tokiu procesu, kad instancijos pradeda vilkinti tam tikrus dalykus, nes kažkur inspektorius nenori gauti skundų ar dar kažkas“, – tv3.lt pasakojo M. Dolženko.

REKLAMA

Gamyklai reikalinga įranga jau pagaminta ir laukia Italijoje, o verslininkas vis dar neturi leidimo statyti pastatą.

M. Dolženko sakė bandęs kreiptis į ekonomikos ir inovacijų ministrą, tačiau ministerija jį nukreipė į investuotojais besirūpinančią įstaigą „Investuok Lietuvoje“. Tačiau iš šios įstaigos verslininkas išgirdo, kad jie rūpinasi tik užsienio investuotojais, todėl M. Dolženko buvo nukreiptas į įstaigą „Versli Lietuva“.

„Aš nesikreipiau toliau, atvirai pasakysiu. Nes, pirmas dalykas, tai pradeda priminti šokinėjimą nuo vieno prie kito. Nes, jeigu yra abi įstaigos, tai, tikėtina, „Investuok Lietuvoje“ turėtų kreiptis į „Versli Lietuva“ ir sakyti, žiūrėkit, yra lietuviai, kurie nori investuoti, susisiekite su jais. Niekas su manimi nesusisiekė, niekam neįdomu“, – stebėjosi pašnekovas.

Mus aplenkė kaimynai

Iki šiol tokios gamyklos neturėjo nė viena Baltijos šalis ir M. Dolženko tikėjosi, kad jo gamykla bus pirmoji. Tačiau neseniai verslininkas sužinojo, kad jį aplenkė užsienio investuotojai, sulaukę pasiūlymo iš kaimynų latvių – Ventspilio uosto laisvoji ekonominė zona (LEZ) užsienio įmonei pasiūlė vystyti verslą būtent ten. Dar lapkritį M. Dolženkos konkurentai įkasė simbolinę kapsulę savo būsimos gamyklos vietoje.

„Jiems bus pastatytas [gamyklos] pastatas ir jie bus atleisti nuo mokesčių 10 metų. Aišku, jie už tą pastatą mokės nuomą, suprantama. Na kas gali būti geriau! Tu tiesiog ateik ir dirbk. Ir visi nuo Ventspilio savivaldos iki, tikėtina, pavaldžių savivaldai institucijų sako, tu tik ateik“, – sakė M. Dolženko.

REKLAMA

Gamyklos projektas

Gamyklos projektas

Sužinojęs, kad Lietuvos kaimynystėje atsiras panaši į Vilniaus rajone planuotą gamyklą, M. Dolženko stebisi, kodėl Lietuvos investuotojai savo gimtojoje šalyje nesulaukia deramo dėmesio.

„Mane, kaip Lietuvos pilietį, tai labai žeidžia, nes gaunu atsakymą, kad konsultuojami užsieniečiai. O ką, bet kuris apdriskęs užsienietis nori atidaryti kebabinę, tai jis kažkuo geresnis nei lietuvis? Tai yra labai fundamentali problema. Kada užsienietis ateina į šitą šalį, jam ant jos nusispjauti, jis nori paimti viską, kas yra geriausia, ir atiduoti ten, kur pats moka mokesčius. Man, asmeniškai, tai labai netinka“, – piktinosi pašnekovas.

M. Dolženko Latvijos iš užsienio prisiviliotus jo konkurentus vadina lakmuso popierėliu, kuris „parodė, kad kažkas ne taip“.

Pats sulaukė Latvijos kvietimo

Įdomu tai, kad dar šią vasarą M. Dolženko taip pat sulaukė Ventspilio kvietimo savo verslą plėtoti Latvijoje. 

„Dabar galvoju, kad reikėjo nuvažiuoti. Tuo metu nelaukiau tokios rizikos, kad atsidarys konkurentas, nes galbūt tada mes būtume bėgę. Iš dalies noras, kad verslas būtų čia, šalia, savoje šalyje, mums pakišo koją. Pasakiau, ne, ačiū, mes turime savo sklypą, turėsime savo pastatą. Čia buvo rimta klaida. Manau, kad sąlygos būtų tikrai labai patrauklios, mums tinkančios ir taupančios laiką“, – svarstė M. Dolženko.

Jis pripažįsta, kad Vilniaus rajonas, kuriame ketina plėtoti savo verslą, nėra LEZ, tačiau stebisi, kodėl vietos savivaldybė nėra suinteresuota pritraukti investuotojų.

REKLAMA

„Jeigu savivalda nesirūpins, kad pas ją ateitų verslas, tai jis ir neis. Aš manau, kad pas mus truputėlį kaimietizmas, pelkės efektas. Tą pelkę valome, valome, užsiimame kažkokiomis nesąmonėmis“, – piktinosi verslininkas.

Ketindamas paspartinti savo gamyklos startą, M. Dolženko įsigijo pastatą Naujojoje Vilnioje, kur galės įmontuoti jau pagamintą įrangą ir jau kitų metų pradžioje gaminti produkciją.

Verslininkas – vis dar baubas

M. Dolženko stebina ir tai, kad dalis Lietuvos gyventojų į verslininkus vis dar žiūri su nepasitikėjimu ir mano, kad jie vagys ir sukčiai.

„Pas mus nuo sovietų dar likęs dalykas, kad verslas yra baubas. Užsienyje verslas yra gerbiamas dalykas, o pas mus, jeigu tu verslininkas – tai būtinai vagis, turčius. Tie stereotipai iki šiol yra ir jų neatsikratysi. Sako, va, verslininkas nusipirko naują „Porsche“. Bet taigi gerai, jis sumokėjo visus mokesčius“, – teigė verslininkas.

Verslas

Verslas

Tiesa, jis džiaugėsi, kad bent dalis jo matomų jaunosios kartos verslininkų iš principo atsisako savo verslo plėtrą greitinti, siūlydami kyšius.

„Kyšis, manau, visą verslo realybę iškreipia. Tu gali būti konkurencingas, greitesnis, protingesnis, bet atneši kyšį – ir tu pralaimėjai. Mano manymu, kyšis yra žudantis dalykas. Niekas manęs [kyšio] neprašė, o jei ir prašė, tai aš nesupratau“, – juokėsi M. Dolženko.

Kam investuoti lengviau?

Su M. Dolženkos istorija susipažinusi Ekonomikos ir inovacijų ministerija tvirtina, kad verslo steigimo žingsniai vienodi ir Lietuvos, ir užsienio investuotojams, tačiau lietuviams procedūra bus pigesnė.

REKLAMA

„Lietuvos piliečiui įsteigti juridinį asmenį yra kur kas paprasčiau ir pigiau lyginant su užsienio piliečiu, nes dažniausiai užsienio pilietis patiria kur kas didesnius įmonės Lietuvoje steigimo kaštus – reikia ne tik pasirengti steigimo dokumentus lietuvių kalba, tačiau juos išversti į jo nacionalinę kalbą. Tuo metu Lietuvos piliečiui užtenka pasinaudoti savitarna ir patirti tik Registrų centro išlaidas registruojant“, – atsakyme tv3.lt rašė ministerija.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu Lietuvos įmonėms skiria 1 mlrd. 77 mln. eurų, iš kurių 50,2 proc. išskirtinai tenka smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumui skatinti (540,6 mln. eurų). Kita dalis – 49,8 proc. (537 mln. eurų) ES fondų investicijų nukreiptos į visas Lietuvos įmones atskirai vertinant jų dydį, veiklos trukmę ir kryptį.

2018 m. Lietuvoje veikė 83 439 įmonės, o 2019 m. – 84 980, rodo Statistikos departamento duomenys. Neišskiriama, kiek iš šių įmonių yra užsienio kapitalo.

Verslas

Verslas

Kur kreiptis jauniems verslininkams?

Jauniems verslininkams padeda ir juos konsultuoja Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pavaldi „Versli Lietuva“. Ši įstaiga teikia konsultacijas įvairias verslo pradžios klausimais: kokią verslo formą pasirinkti, kokie mokesčiai yra taikomi skirtingoms verslo formoms, kokie yra keliami reikalavimai skirtingoms verslo sritims bei kitais su verslo pradžia susijusiais klausimais. 

Taip pat regionuose veikia „Versli Lietuva“ įkurti 7 bendradarbystės centrai „Spiečius“, kuriuose galima ne tik gauti konsultacijas, bet ir dalyvauti informaciniuose bei verslumo įgūdžių ugdymo mokymuose, mentorystės programoje. Taip pat šiuose bendradarbystės centruose jaunas verslas iki 5 metų gali gauti neatlygintinai darbo vietą bei turi galimybę susiburti į verslo bendruomenę, rasti naujų partnerių ar susiburti bendriems projektams. Šie centrai įsikūrę Alytuje, Šiauliuose, Tauragėje, Panevėžyje, Klaipėdoje, Kėdainiuose bei Marijampolėje. 

REKLAMA

Verslas

Verslas

Ministerijai pavaldi įstaiga „Invega“ teikia individualias ir portfelines garantijas, lengvatines paskolas, įgyvendina rizikos kapitalo investicijų ir kompensavimo priemones. Verslo naujokams siūlomos iki 25 tūkst. eurų siekiančios paskolos pagal priemonę „Verslumo skatinimas 2014–2020“.

Į Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūrą (MITA) verslas gali kreiptis įvairiais klausimais dėl inovacijų kūrimo ir diegimo, dėl inovatyvios idėjos išvystymo iki prototipo ar produkto rinkai, dėl bendrų verslo ir mokslo projektų, dėl tarptautinių partnerių paieškos, taip pat dėl dalyvavimo nacionalinėse („Inočekiai“, „Inopatentas“, „Inostartas“) ir tarptautinėse programose („Horizontas 2020“, „Eurostars“, „Eureka“, „Norway Grants“).

Darius
2019-12-25 13:33:43
Lietuvai nereikia lietuvio verslininko.Jiems reikia bambalinio kad jam nupirkus alaus jis balsuotu taip kaip reikia.O vėliau jau jie europinius ir kitus pinigus pasims per valdzia.Geros darbo vietos reiskia zmogus su gera darbo vieta ir su smegenemis balsuos ne taip kaip jiems reikia.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Žioplys 2019-12-27 09:26:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Verslininke, tu bent vidurinę baigęs? Kalbi ir pats sau prieštarauji...   ATSAKYTI
Joooi 2019-12-25 16:47:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jia juk garbina babajus   ATSAKYTI
Joooi 2019-12-25 16:47:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jia juk garbina babajus   ATSAKYTI
Rita 2019-12-25 14:01:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ir dar sako soelines apsaugos ir darbo ministerija duos 20 tūkst € paskolas kad zmones kurtu verslus, šlykstu skaityti, kaip elgesi su verslinku kuris usakes yranga niekaip negauna, vietos kur pradeti statyt patalpas ir pradeti versla. Duos tipo 45,50 metu zmogui 20 tukst € ir kurk versla, ir 36 men isilaikyk tam versle. Ka turi tas busimas verslinkas imti gaminti, kad visi pultų pirkti. Kaip pirko taip ir pirks viska lekijo ar internetinese krautuvėse. O zmones verslam paėmė 20tks€ pradeti verslus bus yklampinti y skolas, ir jao dar ka turi turto atims anstolei. Eikit jus.... Zinot kur jo usienieciui pirmenybe gauti versla kurti lietuvo, bet laikui begant ir tuos suės. Suės jai usinietisvnesutiks balsuoti uz viena ar kita partija. Bambalinių kis reik alhogolikų jiems reik patborinių kad uz juos balsuotu, taip tesingai rinkimai artėja, tofel ir socel ministerija siūlo 20€, pradet vetslus 45, 50 m sulaukusiems lt piliecem. O kas nesugebės to berslo sukurti uz tuod 20tkst €, tai tada sumokes verslinkui or 46 men gaus darns o paskiau bus ispirtas is darbo.    ATSAKYTI
Darius 2019-12-25 13:33:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvai nereikia lietuvio verslininko.Jiems reikia bambalinio kad jam nupirkus alaus jis balsuotu taip kaip reikia.O vėliau jau jie europinius ir kitus pinigus pasims per valdzia.Geros darbo vietos reiskia zmogus su gera darbo vieta ir su smegenemis balsuos ne taip kaip jiems reikia.   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Paskutiniu etapu ištirta 14 ėminių dėl koronaviruso (COVID-19) – visi neigiami. Kitu etapu bus tiriami 26 ėminiai. Tarp jau ištirtų ėminių yra šiaulietės, kuriai pirmajai ...
Š. Jasikevičius (Teodoras Biliūnas/Fotobankas)
Koronaviruso rizika į penktadienio Eurolygos rungtynes tarp Kauno „Žalgirio“ ir Milano „Olimpia“ atbaidė daugiau kaip trečdalį žiūrovų. Eurolygos pateikiamais duomenimis, į ...
Pornografija (nuotr. SCANPIX)
Dešimtys milijardų peržiūrų kasmet. Tokiais įspūdingais skaičiais džiaugiasi visai ne meniškų filmų ar muzikos kūrėjai. Auditoriją nuolat augina pornografijos industrija. ...
Prie pakavimo medžiagų gamyklos vilnietis aptiko įtartiną vamzdį (nuotr. stop kadras)
Prie sostinėje esančios pakavimo medžiagų gamyklos vilnietis aptiko įtartiną vamzdį. Vyras sako, kad iš jo tekėjo juodas skystis, kuris jau spėjo įsigerti į žemę. Aplink ...
Asociatyvi (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Naujienų portalas tv3.lt ketvirtadienio rytą pranešė, kad pirmasis koronaviruso atvejis užfiksuotas Estijoje. Virusu susirgo vyras, kuris grįžo iš komandiruotės Irane, o ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų