Seimas priėmė naują Sodininkų bendrijų įstatymą. Įstatymo šalininkai tvirtina, kad tai ilgai sodininkų lauktas žingsnis, o kritikai atkerta – naujoji tvarka niekuo nestebuklinga. 

Sodų bendrijos (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Sodų bendrijos (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Už įstatymo projektą balsavo 76 Seimo nariai, prieš – 4, 26 parlamentarai susilaikė. Įstatymas įsigalios nuo 2020 m. sausio 1 d.

Sodininkų bendrijų įstatymo pataisomis siūloma keisti nuo 2003 metų galiojančią tvarką, nes soduose susiformavo gyvenamieji kvartalai, tačiau jų infrastruktūra yra blogos kokybės.

Vienas esminių pakeitimų – bendro naudojimo žemėje esantys sklypai su keliais ar gatvėmis bendrijų iniciatyva gali būti perduodami savivaldybėms. Savivaldai atitektų ir vandens tiekimo bei nuotekų tinklai.

Tačiau tam priešinasi Lietuvos savivaldybių asociacija, nes savivaldybės esą negalės užtikrinti deramos kelių priežiūros bei saugaus eismo. 

Skaičiuojama, kad dabar Lietuvoje veikia apie 1,2 tūkst. sodų bendrijų, jose yra beveik 230 tūkst. sklypų. 

Lygino su žvake nabašnikui 

Viena iš įstatymo iniciatorių valstietė Asta Kubilienė norėjo atkreipti dėmesį, kad visi Seimo komitetai, kuriems buvo priskirtas įstatymo projektas, jam pritarė.

REKLAMA

„Tad šūkio „nėra įstatymo, nėra problemos“ šalininkai šiame Seime neturi daugumos“, – sakė politikė.

Seimo narės teigimu, sodų bendrijos integruojasi į miestus ir miestelius, dėl to turi būti panaikinta iki šiol galiojusi atskirtis.

„Kviečiu pritarti sodininkų taip laukiamam įstatymui“, – kalbėjo A. Kubilienė.

„Šitas įstatymas nėra joks stebuklas <...> Šitas įstatymas yra atmazas“, – teigė konservatorius Edmundas Pupinis.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sakė, kad kolūkiai sugriuvo, bet sodininkų bendrijos liko.

„Tai tik gilinama problema, tai nėra sprendimo būdas“, – tvirtino ministras.

K. Mažeika sakė, kad sodininkų bendrijų pirmininkai taps lyg merais savo bendrijose ir tai tik apsunkins savivaldybės bendravimą su sodininkais.

„Noriu, kad visi būtų Lietuvos piliečiai, o ne atskirų kolūkinių sodininkų bendrijų piliečiais“, – dėstė K. Mažeika.

Naująjį įstatymą K. Mažeika pavadino žvake nabašnikui. Liberalas Simonas Gentvilas kritikavo Aplinkos ministeriją ir ministrą K. Mažeiką, kad šie nesiėmė iniciatyvos reguliuoti sodininkų gyvenimo.

Socialdemokratas Algimantas Salamakinas siūlė kolegoms pamąstyti, kas yra sodas.

„Sode auginamos morkos, burokai, obuoliai. Mes kalbam apie kelius ir dar kažką. Kam sode reikalingas kelias?“ – socialdemokrato replika sukėlė juoką Seimo salėje.

Pasak jo, sodų bendrijas seniai buvo galima paversti gyvenamais kvartalais savivaldybėse.

Ginčijosi komitetuose

Naujasis sodininkų gyvenimą apibrėžiantis įstatymas kėlė nemažai aistrų Seimo komitetų posėdžių metu. Šį mėnesį Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto posėdyje apsilankęs Kauno susivienijimo „Sodai“ atstovas Romualdas Šeštakauskas piktinosi, kad naujasis įstatymas įteisina komercinę veiklą sodų bendrijose. Sodininkų atstovo teigimu, šiuo metu sodų bendrijos pačios apibrėžia, ar jos leidžia, ar neleidžia komercinę veiklą.

REKLAMA

Komiteto pirmininkė, valstietė Guoda Burokienė tuomet atsakė, kad negalima riboti komercinės veiklos ir žmonės savo sklypuose gali daryti, ką nori, jei tai atitinka įstatymus.

„Tegu turi tą nuosavybę, bet sodai skirti.. Paskaitykit kam: poilsiui, tvarkymui, daržininkystei ir rekreacijai. O dabar jūs įteisinate komercinę veiklą“, – tuomet neatlyžo R. Šeštakauskas.

Sodų bendrijos

Sodų bendrijos

Viena iš įstatymo iniciatorių Asta Kubilienė liepos mėnesį kalbėdama Aplinkos apsaugos komitete teigė, kad dabartinis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, būdamas komiteto pirmininku, blokavo naujas įstatymo pataisas, tad sodininkai kreipėsi į ją.

Pasak A. Kubilienės, įstatymo pakeitimai yra būtini, nes vyriausybė yra paskyrusi 7 mln. eurų sodų bendrijų kelių remontui.

„Jei mes šio įstatymo nepriimsime, šie milijonai nuplauks ir mes jų nepanaudosime“, – vasarą kalbėjo įstatymo projekto rengėja.

Asta Kubilienė

Asta Kubilienė

Politikė atkreipė dėmesį, kad sodo sklypuose yra privačių verslų, tokių kaip remonto dirbtuvės, alaus bravorai, kurie nėra pritaikyti tokio dydžio sklypams. A. Kubilienė stebėjosi, kad savivaldybės suteikia leidimus tokioms įstaigoms. Seimo narė tvirtino, kad įstatymas reglamentuotų, kokie verslai galėtų atsirasti sodo bendrijos sklypuose.

Politikė teigė, kad didelė problema ir tai, kad anksčiau bendrijų savininkai reikalaudavo mokesčių iš ne bendrijos narių ir kreipdavosi į teismą, jei jie nesusimokėdavo. Teismas, A. Kubilienės teigimu, dažniausiai priteisdavo mokėtiną sumą.

„Tai neteisinga“, – įsitikinusi A. Kubilienė.

Seimo narė tuomet prašė pritarti šiam įstatymo projektui, nes, A. Kubilienės žodžiais, pusė milijono gyventojų laukia šio sprendimo. Politikės tvirtinimų, Lietuvoje yra 220 tūkst. sodo sklypų.

REKLAMA

Aplinkos ministrui K. Mažeikai tuomet kilo klausimas, ar pati A. Kubilienė gyvena sodų bendrijoje. Politikė patvirtino, tačiau, pasak jos, Etikos ir procedūrų komisija leido jai rengti įstatymo projektą.

Nori aiškiau apibrėžti, kas nėra apibrėžta

Sodininkų bendrijų įstatymo pataisos siekia sureguliuoti teisinius santykius tarp sodininkų bendrijų ir asmenų, kurie sodo bendrijos teritorijoje turi nuosavybės, tačiau nėra sodų bendrijų nariai.

Sodų bendrijos

Sodų bendrijos

Pavyzdžiu, naujajame įstatymo variante yra numatoma, kad sodų bendrijai nepriklausantys asmenys atsiskaito su bendrija pagal pateiktas sąskaitas už visas jiems suteiktas paslaugas ir proporcingai pagal jiems tenkančias bendrojo naudojimo objektų naudojimą.

Seimo nariai nori supaprastinti sodininkų bendrijų susirinkimų šaukimo ir organizavimo tvarką, kad susirinkimuose galėtų dalyvauti ir bendrijai nepriklausantys asmenys. Įstatymo pataisomis taip siekiama tobulinti teisinį reguliavimą dėl veiklos, kuria galima užsiimti mėgėjų sodo teritorijoje, dėl sandorių ar kitų veiksmų, atliekamų su sodo sklypais.

Sodų bendrijos

Sodų bendrijos

Pagal įstatymo projektą, sodų bendrijų sklypuose būtų leidžiama ta komercinė veikla, kuri vykdoma laikantis teisės aktų, nedaro žalos asmenų turtui ir gyvenamajai aplinkai, nepažeidžia sodininkų ir kitų asmenų gyvenimo ir poilsio sąlygų, mėgėjų sodininkystės veiklos ir sodo bendrijos vidaus tvarkos taisyklių.

Projekto rengėjos nori užtikrinti sodų bendrijose esančių kelių ir gatvių priežiūrą, taisymą ir tiesimą. Pataisose taip pats siūloma atsisakyti Sodininkų bendrijų įstatymo reguliavimo sričiai nepriskirtinų žemės sklypų ir kito nekilnojamojo turto kadastrinių matavimų ir įregistravimo Nekilnojamojo turto registre procedūrų reglamentavimo bei naujai projektuojamiems mėgėjų sodų teritorijos vidaus keliams nustatyti minimalų plotį – 4,5 m. Tai nesudarytų kliūčių į sodų bendrijas nelaimės atveju patekti specialiajam transportui, pavyzdžiui, gaisrinės mašinai.

REKLAMA

Sodų bendrijos

Sodų bendrijos

„Šiuo metu nėra tinkamai sureguliuoti teisiniai santykiai tarp sodininkų bendrijų ir kitų fizinių ar juridinių asmenų, nėra aiškiai apibrėžtas ne sodininkų bendrijų narių statusas, jų teisės bei pareigos, nėra tinkamas sodininkų bendrijų valdymo teisinis reguliavimas, pernelyg sudėtinga sodininkų bendrijų susirinkimų šaukimo ir organizavimo tvarka.

Nesudarytos tinkamos teisinės prielaidos užtikrinti soduose esančių kelių priežiūrą, taisymą ir tiesimą. Taip pat ydingas teisinis reguliavimas dėl veiklos, kuria galima užsiimti mėgėjų sodo teritorijoje, dėl sandorių ar kitų veiksmų, atliekamų su sodo sklypais“, – rašoma įstatymo projekto aiškinamajame rašte.

Paneviežietė
2019-12-10 15:31:19
Kokia dar veikla ar verslas soduose?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Nep 2019-12-20 08:04:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Yra sb.dituvos puslapis liaupsinti pirmininką, jei pakritikuoji esi blokuojamas,tvarka kaip šiaurės Korėjos    ATSAKYTI
Larisa 2019-12-17 11:34:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gyvenu SB Dituva tai kaip išeina kad šis laikais lūpa sodo nario mokestį ir dar už darbadienius! Esu čia registruotą mano mokesčiai keliauja rajonui bet vis vien tūrių mokėti nario mokestį. Laikų juo nesumokėjus sumą savavališkai padvigubina ir privalai mokėti? Tūrį būti pravesta kanalizaciją ir vanduo. Lauko tualetai ira pažeidimas daroma žalą gamtai.    ATSAKYTI
Violeta 2019-12-17 09:29:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kaip buvo žvyrkeliai ir savavališkas įlindimas į kelią su vartais ar tvoromis taip ir liks. 4,5 m galėjo užtikrinti ir pirmininkas. O kelių elektrų ir nuotėkų nėra ir nebus nes visas įstatymas kad įteisintų mokesčius už orą. Jau šiukšlių išvežimas vienas iš oro mokesčių. Konteinerių aš nepavežu 200m iki kelio. Vežu mašina ir vešiu į miestą. O mokesčius mokėt tenka   ATSAKYTI
T 2019-12-11 19:53:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaip tokie kolektyviniai sodai turi buti pakeisti i gyvenvietes. O tam sklype savininkas ar gyvens ar rope augins, jo reikalas butu. Nes dabar sie KS kaip atskiros respublikos su savo istatymais.
   ATSAKYTI
[email protected] 2019-12-11 09:04:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Baikit tas nesąmones kalbėti, nebėra sodų kaip poilsio vieta tai tarybinės mąstysenos žmonių kliedesiai. Sodai yra gyvenami ir jie turi būti pilnai tvarkomi taip kaip ir miesteliai ar kaimai. Turi būti tvarkomi keliai, skiriamos europinės lėšos nuotekom įrengti, vandentekiams tvarkyti, kur nėra juos įrengti. Leisti įsteigti įmones ar prekybos centrus, darželius sukurti. O kas valdys sodus ar meras, ar seniūnas, ar pirmininkas nėra jokio skirtumo, svarbu kad viskas būtų tvarkoma protingai. Negalima leisti kad būtų laikomi apleisti sklypai,turi būti baudžiami savininkai, o jeigu jų nebėra turi būti parduodami kitiems žmonėms. Praėjo 30 metų o su sodais vis dar problemos gėda turi būti valstybei kai prie miestų ar miestelių yra tokių "sodų-šiukšlynų".    ATSAKYTI
Sodininkas. 2019-12-10 18:12:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Duok tokiom bobom rengti istaymus greit prigalvos nesamoniu.Sodai ne fabrikam statyt o pailset.   ATSAKYTI
Jol 2019-12-10 15:58:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nori apdeti naujais mokesciais sodininkus...as jau uz 2 metus " suteiktas paslaugas" sumokejau..siuksliu isvezima, o vesdavau bagazineje, kur moku siuksles uz buta.... ir dar reikia dziaugtis- kad ne antstoliai pranese apie " skola".... prigalvos ir obuoliu mokesti ir grybu.....   ATSAKYTI
Petras 2019-12-11 21:46:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Eilini karta nuskriaus sodininkus  
Giedra 2019-12-19 22:28:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o kai turi2 automobilius, tai kura pili tik i 1? ar iskart dviem vaziuoji?  
ats 2019-12-19 22:31:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o kokio velnio vezat i miesta? tam kad mieste visiems kaina pakiltu? kur siukslini, ten ir mokek!  
ats 2019-12-19 22:31:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o kokio velnio vezat i miesta? tam kad mieste visiems kaina pakiltu? kur siukslini, ten ir mokek!  
Vicka 2019-12-10 15:38:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dalbajobai   ATSAKYTI
Paneviežietė 2019-12-10 15:31:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kokia dar veikla ar verslas soduose?    ATSAKYTI
DEmokratija 2019-12-10 15:08:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Teisingai. Kapitalistinė valstybė remiasi individualizmu ir nuosavybe, todėl kolektyvizmas yra priešinga ideologija demokratijai. Visi mokame mokesčius, kuriais išlaikome savivaldybes, kurios privalo prižiūrėti savo teritoriją, tame skaičiuje ir kolektyvinių sodų infrastruktūrą, teikiančią komunalines paslaugas: kelius, vandentiekį, fekalizaciją. Savivaldybių administracijoms atsirastų papildomo darbo, kurio jos ir kratosi.    ATSAKYTI
Ina 2019-12-20 08:09:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iš pradžių sutvarkys kelius, paskui tvarkys kanalizaciją ir fekalizacija-vel pinigai būtų vejais
  

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
REKLAMA
Praėjusi Vilniaus „G taško“ reklama sulaukė daug reakcijų (asociatyvi nuotr.) (nuotr. 123rf.com)
Vilnius naujai reklamos kampanijai Jungtinėje Karalystėje ir Vokietijoje skirs beveik 97 tūkst. eurų (su PVM).  Turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ gruodžio ...
Arvydas Juozaitis Fotodiena/Arnas Strumila
Šeštadienį vykstančiame suvažiavime buvusi Pensininkų partija pasivadino Kartų solidarumo sąjunga-Santalka Lietuvai, jos pirmininku išrinktas buvęs kandidatas į prezidentus, ...
sąskaita (nuotr. stop kadras)
Vieno Kauno daugiabučio gyventojai patyrė šoką sulaukę sąskaitų už šildymą. Vos kelios dienos šilumos jiems bebaigiamame renovuoti name atsiėjo šimtus eurų. Gyventojai sąskaitų ...
Katinai (nuotr. stop kadras)
Meilė gyvūnams ir atjauta panevėžietę veterinarę paskatino ne tik atidaryti išskirtinai katėms skirtą prieglaudą, bet ir įkurti kačių kavinę. Panevėžyje tai pirma tokia ...
Vilnietis Petras (nuotr. stop kadras)
Vyriausybė žada pagalbą žmonėms, nukentėjusiems nuo medikų netinkamo gydymo. Esą tam, kad gauti piniginę kompensaciją jiems nebereikės įrodinėti mediko kaltės. Pinigų ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Rasta vieta Garliavoje, kur slepiant žiaurų nusikaltimą užkasta auka
DABAR RODOMA
Policija apie ieškomos mergaitės bylą: įvykis buvo, pagrobimo – ne
DABAR RODOMA
Pareiškus įtarimus prabilo „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius
DABAR RODOMA
Prabilo ir į kariuomenę pašaukta Londone gyvenanti Zofija
DABAR RODOMA
Į pasiūlymą mažinti amžių į Seimą lietuviai žiūri skeptiškai
DABAR RODOMA
Politinėje padangėje toliau verda aistros: susitiko Nausėda ir Karbauskis
DABAR RODOMA
Maisto reformos neveikia: iš ligoninių plūsta pacientų nuotraukos
DABAR RODOMA
Šimašius įvardijo sritį, kurioje Vilnius yra čempionas visoje Europoje
DABAR RODOMA
Nufilmuota, kaip pasienyje su Rusija sunaikintas pavojingas sprogmuo
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų