Lietuva nėra pigiausia šalis, planuojantiems vaikus. Čia porai, norinčiai užauginti du vaikus, tenka atriekti nemažą dalį savo atlyginimo. Nors lietuviams priklauso daug įvairių išmokų už jų atžalas, tėvai pasigenda didesnio valdžios dėmesio ne patiems mažiausiems, o jau kiek paūgėjusiems vaikams.

Vaikai (nuotr. Sauliaus Žiūros)

Vaikai (nuotr. Sauliaus Žiūros)

Jei vienas iš tėvų šeimoje uždirba minimalų atlyginimą (MMA), Lietuva – dešimta pagal brangumą šalis auginti vaiką, o jei vieno iš tėvų uždarbis vidutinis (VDU), Lietuva šiame reitinge krinta į 14 vietą, rodo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenys.

Lietuva – tarp brangesnių

Organizacijos duomenimis, dviejų asmenų šeimai, kur vienas iš tėvų uždirba minimumą, du mažamečius vaikus brangiausia auginti JAV, o pigiausia – Kroatijoje. Lietuva pagal savo brangumą šioje kategorijoje tik trimis pozicijomis lenkia EBPO narių vidurį, o ES narių vidurkį – šešiomis. Latvijoje du vaikus tokiai šeimai auginti tik vos pigiau, o Estijoje – net 9 procentiniais punktais pigiau.

Dviejų asmenų šeimai, kur vienas iš tėvų uždirba visą VDU atlyginimą, du mažamečius auginti brangiausia Naujojoje Zelandijoje, o pigiausia – Čekijoje. Lietuva pagal savo duomenis šioje kategorijoje lygiuojasi į EBPO narių vidurkį, bet yra net septyniomis pozicijomis aukščiau nei ES narių vidurkis. Latvijoje tokiai šeimai vaikus auginti tik šiek tiek pigiau, o Estijoje – vėlgi 9 procentiniais punktais pigiau.

REKLAMA

Skaičiavimai atlikti remiantis 2018 metų duomenimis. Lentelėje rodoma, kiek dviejų (2 ir 3 metų) vaikų, kurie lanko darželį, išlaikymas kainuoja sutuoktinių porai, kai vienas iš jų uždirba 67 proc. VDU, o kitas – MMA arba visą VDU. Lentelėje matomas procentas skaičiuojamas nuo VDU.

Vaiko pinigų neužtenka

Vertinti, ar Lietuva brangi, ar pigi šalis auginti vaiką, sunku, mano asociacijos „Nacionalinis aktyvių mamų sambūris“ atstovė Rasa Žemaitė, tačiau čia pat priduria vis dar pasigendanti daugiau pagalbos vaikus auginančioms šeimoms.

„Kadangi yra panaikintas papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis, mūsų atlyginimai nereaguoja į išlaikomų asmenų skaičių. Kitaip sakant, mokesčius mes mokame nuo minimalaus atlyginimo, nepaisant to, ar iš to atlyginimo gyvena vienas žmogus, ar keturi. Tai šiuo atveju, manau, vaikų gerovė užtikrinama labai sudėtingai“, – tv3.lt sakė R. Žemaitė.

Rasa Žemaitė (Asm. arch. nuotr.)

Rasa Žemaitė (Asm. arch. nuotr.)

Ji pripažįsta, kad vadinamieji vaiko pinigai – didelė pagalba šeimoms, tačiau dauguma tėvų priversti šią paramą išleisti vaikų pratyboms ar kitoms ugdymo priemonėms, todėl paramos neužtenka kitiems atžalų poreikiams.

„Ar Lietuva brangi šalis, priklauso nuo šeimos įpročių, nes visų šeimų poreikiai yra skirtingi. Vaikams, tikėtina, didžioji dalis tėvų negaili savo pajamų ir stengiasi maksimaliai padėti. Bet, kadangi Lietuvoje yra labai didelė atskirtis tarp paslaugų prieinamumo ir kokybės, įskaitant švietimą, sveikatos paslaugas, tai tie kaštai tikrai yra ganėtinai reikšmingi, dideli ir sunkiai pakeliami. Labai norėtųsi didesnės pagalbos šeimoms su vaikais“, – kalbėjo R. Žemaitė.

REKLAMA

Jai antrina ir Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininkas Darius Trečiakauskas, pabrėžiantis, kad rūpestis vaikais tėvams atsieina didžiules sumas.

„Tėvus kamuoja klausimas apie labai daug per brangių dalykų: vaikų uniformas, kuprines. Apskritai pragyvenimo lygis, norint vaiką išleisti ne tik į mokyklą, bet ir į darželį, šiandien daugeliui tėvų yra protu nesuvokiamas“, – tv3.lt kalbėjo D. Trečiakauskas.

Jo teigimu, net ir metus kaupdami vaiko pinigus ne visi tėvai pajėgus įgyvendinti savo vaikų poreikius.

„Žinote, tėvai pas mus išradingi, jie visaip bando tuos klausimus spręsti – tariasi, skolinasi pinigus, ieško, kur ką pigiau įsigyti“, – sakė D. Trečiakauskas.

Darius Trečiakauskas

Darius Trečiakauskas

Kūdikį auginti pigiau

EBPO skaičiuoja išlaidas tėvams, kurie augina du 2 ir 3 metų vaikus. Tačiau R. Žemaitė pastebi, kad mažylius, ypač kūdikius ir jei tai ne pirmas vaikas, kur kas pigiau auginti nei moksleivius.

„Poreikiai, kurie atsiranda su darželiu, mokykla ir paskui jau universitetu, iš tikrųjų kainuoja gerokai daugiau nei kūdikio poreikiai ir iššūkiai tuo laikotarpiu yra gerokai didesni, ypač, jeigu šeimoje ne vienas vaikų, o keli. Tada atitinkamai yra keli būreliai, transporto išlaidos, reikalingos priemonės mokyklai. Žodžiu, krepšelis tikrai yra didelis, augantis kartu su vaiku“, – teigė pašnekovė.

Ji džiaugiasi, kad gimę vaikai Lietuvoje sulaukia daug pagalbos, tačiau pasigenda didesnio dėmesio vyresniems vaikams.

„Bet, skirdami dėmesį kūdikystei, kažkaip visiškai šeimos politikoje pametame tuos paskesnius laikotarpius ir juos pradedame tenkinti vis mažiau ir mažiau“, – sakė R. Žemaitė.

REKLAMA

Siūlo finansinę pagalbą

Tėvams Lietuvoje priklauso įvairių rūšių socialinė parama, kurią sudaro dvi pagrindinės dalys: nepriklausomai nuo šeimos turto ir pajamų mokamos išmokos bei nepasiturintiems gyventojams teikiama parama įvertinus jų turtą ir pajamas.

Išmokos tėvams

Išmokos tėvams

Be jau minėtų vaiko pinigų, kurie siekia 50 eurų per mėnesį visiems vaikams iki 18 metų, skiriamos išmokos neįgaliems vaikams, vaikams, augantiems gausiose ar nepasiturinčiose šeimose.

Kiekviena motina gauna 418 eurų vienkartinę išmoką gimus vaikui arba įsivaikinus, jei gimsta daugiau nei vienas vaikas, vienas iš tėvų kiekvieną mėnesį gauna papildomas išmokas už kiekvieną atžalą.

Taip pat išmokas gauna kario prievolininko vaikai, vaikai, kurių tėvai studijuoja ar mokosi.

Portalas tv3.lt siūlo susipažinti su jūsų teisėmis į nemokamas atostogas.

Jonas
2019-10-17 05:40:44
Lietuvoje baisiausia ne vaikus auginti,o būti senam.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
2019-11-11 10:14:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne nuo vaiko pinigų priklauso vaikų gimstamumas. Kas tikrai nori, tas ir turi vaikų. Pas mus dermaėdams suteiktos sąlygos gyventi iš vaikų pinigų ir gimdo kiemo fudbolo komandas. Geriau finansuotų vaikams visus būrelius. Mokėtų mokytojams, kad po pamokų galėtų pamokyti, kuriems reikia ir nori pagalbos ir nereiktų korepetitorių. Kaip anksčiau būdavo. Dabar klasės didelės, mokina šūdinai. Neturi pinigų korepetitoriams, tai neįstosi...    ATSAKYTI
2019-11-11 10:03:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pranzūzija stipri šalis. Jokių išmokų vaikams nėra. Pavyzdžiui, mama sėdės su vaiku namie, o vyras dirbs, pagal pajamas yra skaičiuojami pinigai, kiek tenka vienam šeimos nariui. Jei mažai, valstybė primokės. Nesvarbu, vaikai, senimas, visada skaičiuoja, kiek pagal šeimos pajamas gaunasi 1 šeimos nariui. Ir viskas. Nereikia papildomai jokių įstaigų, darbuotojų išlaikyti. Viskas vienose rankose. Dekretinės atostogos gimus vaikui yra 3 mėnesiai. Nedarbingumo lapelių susigus vaikui nėra. Gauni pažymą. Jei su vienu vaiku sėdi namie, tai kitam vaikui nefinansuos darželio. Mama gali abu prižiūrėti. Ir visiems tai norma. Stengiasi dirbti ir užsidirbti, nes jau seniai pensijai reikia 40 metų stažo. Pas mus tik duok ir duok...    ATSAKYTI
Djgerbemas 2019-10-17 22:33:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai paskaitau galvoju jus kas antras is komentatoriu debylai SVEIKINU:) GRAUDU ZIURETKIEK CIA PROTINGU SUSDEKIT LAGAMINUS IR VALINKIT I 91 METUS   ATSAKYTI
Ąš 2019-10-22 12:13:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tykrąi ne dębylâs  
Magdalena 2019-10-17 10:43:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nu tie dėjuoja ,kad vaikus augyt -sunku,kurie kąro nematė,dabar šitiek visko ęsą,paparščiausiai jaunimas tingi ,viską daro išmaniosios technologijos,seniau merginos daug męzgė siuvo,o dabar tik perka,todė ir brangu,kokios šeimos būdavo didelės,ir visi išgyvęno,pati esu iš septynių vaikų šeimos,   ATSAKYTI
Vaiko 2019-10-17 10:28:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pinigai? Tai 1 dienos (1.5 valandos) dailės būrelio apmokėjimui   ATSAKYTI
Lina 2019-10-17 10:17:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Virginija,Lietuvai auginti būsimus emigrantus apsimoka? 4 karšti maitinimai,ugdymas,patalynė,vanduo,šildymas,tėvų priekaištai- nekainuoja daržely NIEKO.Padengti galima vaiko pinigais tą 60 eurų.Rūbais galima dalintis,keistis,pigiau rasti,skalbyklė kiekvienoj šeimoj.Mamadieniai mamoms ar tėvadieniai tėčiams pailsėti nuo vaikų.Sėdėk namie iki 2 m.Laisvoj 1990 Lietuvoj buvo teigiama,kad iki 3 mamos augins pačios,100 tai darželių buvo paversti į parduotuves,o dabar SOS- trūksta.Kiek pastatė naujų? Baikit verkti- viskas kainuoja.Auto,šuo,namas,o VAIKAS gali nekainioti.Komunizmo tai nepastatėm.Duokit ir duokit.Mes darbdaviai tėvai- remkit,mokėkit.Vyrai užsieny- mamos net nebandė dirbti,niekur neapsimoka.Nedirbi Lietuvoj- špygš,o ne darželį,atsirado būsimų emograntų gamintojai.EIKIT DIRBTI!   ATSAKYTI
Djgerbemas 2019-10-17 22:35:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neturi psihologiniu problemu??? Ar se nmerge esi  
VIRGINIJA 2019-10-17 09:42:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ne tik auginti,bet,jeigu vaikai gabūs ir pasirenka gydytojo ar muziko profesiją,tėvams reikia ne tik per galvą verstis,ne tik paskutines kelnias nusimauti,bet reikia važiuoti į užsieenį uždirbti mokesčiams už mokslą.Tokia Lietuvoje tvarka,o gal betvarkė!!!   ATSAKYTI
Auklėtoja 2019-10-17 12:14:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vežkis ir tios vaikus kartu į užsienį,žinos kiek ten kainioja gabumai.Nebereiks grįžt į Lietuvą.Kam tie emigrantų vaikai? Anglijos tegu moko- PIGIAU.  
g. 2019-10-17 09:23:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žemaitės rūpestis lygus jo vaikų amžiui ?
10 metu tevams sunkausia auginti busimus studentus    ATSAKYTI
Ala 2019-10-17 09:14:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Idomiai skamba- pasiilgstama valstybes rupescio jau paaugusiais vaikais. Cirkas. Vaikai - tai pirmiausia seimos atsakomybe. Jais privalo rupintis patys tevai, o ne laukti is valstybes.   ATSAKYTI
Inga 2019-10-17 09:25:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Valstybė taip pat turi rūpintis savo būsimais mokesčių mokėtojais. Ar čia tik seimą reikia išlaikyti?   
Be vardo 2019-10-17 09:44:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Mokslas juk nemokamas  
Be vardo 2019-10-17 09:47:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kodėl jie mokės mokesčius čia.Gal nereikia  
Jonas 2019-10-17 05:40:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Lietuvoje baisiausia ne vaikus auginti,o būti senam.   ATSAKYTI

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Jaroslav Narkevič (nuotr. stop kadras)
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį pradėjo tyrimą dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus – komisija aiškinsis, ar ministro pietūs už ...
Elektroninė cigaretė (nuotr. Fotolia.com)
JAV sveikatos apsaugos pareigūnams nuolatos atnaujinant  duomenis apie neįtikėtinai dažnus sunkius plaučių ligų susirgimo ir mirčių atvejus tarp žmonių, kurie naudojo ...
Kauno klinikos (Alius Koroliovas/Fotobankas)
Paprastai aptinkamas atsitiktinai ir dažnai jau nebepagydomas – taip gydytojai apibūdina itin klastingą kasos vėžį. Ar yra simptomų, galinčių padėti įtartį šią ligą, klausiame ...
Mama su vaikais (nuotr. Fotodiena.lt)
Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo ir vieną vaiką auginantiems tėvams suteikti apmokamus laisvadienius. Visiems dirbantiems tėvams, auginantiems bent vieną vaiką iki 12 metų, ...
Seimo viešbutis (nuotr. Fotodiena.lt)
Susisiekimo ministrui parlamentarui Jaroslavui Narkevičiui suteiktame bute Seimo viešbutyje nakvoja jo dukra Karolina Narkevič, trečiadienį skelbia 15min.lt. Pasak naujienų ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų