Augant nedarbui Lietuvoje – prastos prognozės ir dirbantiems

Ilgą laiką – beveik dešimtmetį tik mažėjęs nedarbas šalyje vėl suka aukštyn. Ekonomistai dėl to kaltina darbdavius, išskėstomis rankomis priimančius imigrantus iš Ukrainos ar Baltarusijos. Ir dar priduria, kad lietuviams išsireikalauti didesnės algos iš darbdavių bus vis sunkiau.

Žmonės, atvykę iš užsienio šalių siekia įsitvirtinti Lietuvoje. Ir būtent čia, Vilniaus migracijos departamente, jie gauna leidimus gyventi ir dirbti Lietuvoje. Jaunuolis iš Pakistano studijuoja Vilniaus Gedimino technikos universitete, dar puse etato dirba restorane virėju ir savo ateitį jau sieja su Lietuva.

„Dabar reikia jau vyriausio specialisto darbo sutarties. Dirbu puse etato, reikia naujos darbo sutarties. Viskas gerai“, – sako pakistanietis Muhammad Ahmed.

Šiemet leidimus gyventi Lietuvoje gavo jau apie 25 tūkst. užsieniečių: daugiausiai vairuotojai, statybininkai, siuvėjos, mėsininkai. Ypač daug žmonių šiuo metu į mūsų šalį atvyksta dirbti iš Ukrainos ir Baltarusijos.

„Man baigiasi metinė darbo viza ir reikia leidimo gyventi Lietuvoje. Labai sunku užsiregistruoti dėl laiko trūkumo. Dirbu vairuotoju, negaliu nuolat būti Vilniuje, važinėju po Europą“, – pasakoja baltarusis Pavelas.

„50 proc. daugiau nei praėjusiais metais. Matome tą vis didesnį augimą. Jei pernai pagal profesijas, kurių trūksta daugiausiai, leidimų gyventi išduota 68 proc. nuo visų leidimų, šiemet pagal trūkstamas profesijas atvykstančių dalis yra daugiau nei 75 proc. nuo visų atvykstančių. Labai auga imigracija“, – teigia Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.

Tačiau darbuotojai, plūstantys iš Rytų, ne tik užpildo tuščias, bet ir jau atima darbo vietas iš lietuvių. Beveik dešimtmetį mažėjęs nedarbo lygis Lietuvoje ima didėti. Ekonomistai perspėja, kad tai labai blogas signalas.

REKLAMA

„Dažnu atveju pasitraukiama iš oficialios darbo rinkos, dirbama neoficialiai, verčiamasi nedeklaruojama veikla. Kitas populiarus būdas – emigracija į trečiąsias šalis“, – kalbėjo ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Nedarbas Lietuvoje jau viršija ES vidurkį ir yra didžiausias visame Vidurio ir Rytų Europos regione. Ekonomistai perspėja, kad nerasdami darbo tėvynėje, lietuviai vėl gali pasukti laimės ieškoti vakaruose, o tai Lietuvai nieko gero nežada: toliau didės pajamų nelygybė, socialinė atskirtis.

„Lietuvoje algos labai atsiliko pagal mūsų ekonomikos išsivystymo lygį, lyginant su kitomis šalimis panašaus išsivystymo. Estijoje gerokai didesnės algos, Lenkijoje vis dar didesnės algos, nors ekonomika vienam gyventojui yra silpnesnė“, – sako ekonomistas Romas Lazutka.

Daugėjant dirbti atvykusių imigrantų, o kartu ir lietuvių bedarbių, ekonomistai prognozuoja ir lėtesnį algų augimą. Pernai jos didėjo maždaug dešimtadaliu, tuo metu kitąmet prognozuojamas jau perpus mažesnis augimas.


Rašyti komentarą...
A
ANTANAS
2019-09-16 13:21:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesugebejo sovietai surusinti Lietuvos tai dabar patys lietuviai rusina LIETUVA.Pats
parselis maisa drasko ir pats rekia.Kas kaltas.Kad dasiritome iki tokio gyvenimo lygio.Viskas brangsta o atlyginimai mazeja.tai nenormalu.Esame ES UODEGOJE.
Atsakyti
-2

K
Kas draudžia
2019-09-16 13:45:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
žurnalistams viešinti įmones, kurios priima užsieniečius. Liaudžiai būtų labai įdomu sužinoti, kas tai per verslininkai. Lietuviai priversti emigruoti, valstybė moka nepasituri tiems žmonėms visokias kompensacijas, o verslininkai lobsta, perka pilis, mėgaujasi valdžia ir skurdina ir žmones, ir visa Lietuva.
Atsakyti
-1

N
Nijole
2019-09-16 13:41:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Daug žada bet nieko nedaro pažadų kai
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų