Panašu, kad dabartinė Lietuvoje veikianti sveikatos draudimo sistema palieka landų apmokamas medicinos paslaugas gauti ir ne vienus metus PSD įmokų nemokantiems asmenims. Socialiniuose tinkluose žmonės dalinasi istorijomis, kaip prireikus gydymo paslaugų emigrantai grįžę tėvynėn skuba tiesiai į Užimtumo tarnybą, ten užsiregistravę pasigydo, o vėliau, net neketindami dirbti, papusto padus.

Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

Štai viena moteris socialiniame tinkle klausė, ar tai normalu, kad iš užsienio grįžę lietuviai taip lengvai gali gauti gydymo paslaugas.

„Vyrukas, dirbantis užsienyje, sugrįžo ir nori susitvarkyti kelio sąnarį. Atsistojo į biržą, sakė, kad po kelių dienų bus draustas, tada pradės ir gydymą. Moteris gyvena Lietuvoje, nedirbanti, bet vyras dirba Norvegijoje, atseit žmona drausta sveikatos draudimu. Nesirgo, nesilankė. Perkreipė veidą (Belo paralyžius), atvyko gydytis. Nėra draustumo. Nupūtė į biržą, viens du, ir drausta. Pasigydys, išeis iš biržos, nes dirbti nė neketina. Ar mūsų draudimo sistema taip ir veikia?“ – stebėjosi ji.

REKLAMA

Realybė tokia, kad nedirbančiam darbingo amžiaus asmeniui, užsiregistravus gyvenamosios vietos teritorinėje darbo biržoje, kaip norinčiam ir galinčiam dirbti tam tikrą darbą, privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėti nereikia nuo to mėnesio, kada jis registruojasi teritorinėje darbo biržoje, nes yra draudžiamas privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis.

Tačiau, kaip informavo Užimtumo tarnyba, ji nėra įgaliota tikrinti, ar žmogus turėjo sveikatos draudimą, taip pat – ar žmogus yra skolininkas, kadangi šios aplinkybės tarnybai netrukdo asmenims teiki darbo rinkos paslaugų, susijusių su asmenų įdarbinimu.

Ekonomistas, Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka patvirtino, kad yra girdėjęs apie tokius atvejus, kai sveikatos draudimu nedraustas asmuo užsiregistruoja Užimtumo tarnyboje vien tam, kad gautų gydymą.

R. Lazutka (nuotr. Fotodiena.lt)

R. Lazutka (nuotr. Fotodiena.lt)

„Kita situacija – kai koks benamis pakliūva į medikų rankas. Šie, vadovaudamiesi Hipokrato priesaika, turi jam padėti, ir jei turi žmogus dokumentus, pagelbėja jam, sutaria, kad užregistruos darbo biržoje ir teisėtai suteikia jam pagalbą. Tokie atvejai kursto draudiminę sistemą palaikančiųjų pasipiktinimą, kodėl, jei kažkas nemokėjo, visi kiti turi sumokėti už jo gydymą. Tačiau kartu tai yra argumentas, kad nelabai yra prasminga rinktis tą specialią sveikatos draudimo įmoką, nes vis tiek tenka gydyti visus, kurie yra teisėtai Lietuvos teritorijoje, tiek pabėgėlių ar tokį statusą įgijusių žmonių“, – pastebėjo ekonomistas.

Tiesa, jis pridūrė, kad mūsų šalyje dėl emigrantų situacija yra išskirtinė: „Tiesiog yra daug išvykimo nedeklaravusių žmonių. Kitose turtingose šalyse daug didesnė aktualija – imigrantai, kurie bando pasinaudoti gera sveikatos apsauga. Pavyzdžiui, kokie turkai gali bandyti atvažiuoti į Vokietiją gydytis, tad bet kuriuo atveju reikia kontroliuoti, kad nebūtų socialinio turizmo. Galima prisiminti ir lietuvius, kurie dar prieš įstojant į ES važiuodavo į Dž. Britaniją ir prašydami pabėgėlio statuso tikėdavosi gauti pašalpas. Ir pas mus gali atvažiuoti ne tik norėdami dirbti, bet gauti socialinę pašalpą, nes skelbiama, kad iš jų pas mus labai lengva gyventi. Taigi šalys turi riboti paslaugas, kontroliuoti, ar esi nuolatinis šalies gyventojas."

REKLAMA

Piktnaudžiavimo atvejų mažėja

Savo ruožtu Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovė tvirtino, kad tokių gyventojų, kurie bedarbiais registruojasi vien tam, kad kreiptųsi kompensuojamų sveikatos priežiūros paslaugų, žymiai mažėja.

„Yra nustatyti tam tikri reikalavimai bedarbio statuso suteikimui, be to bedarbio statusas nenustatomas bet kam, kuris kreipiasi – Užimtumo tarnyba tikrina, konsultuoja, vertina galimybes ir pan.“ – komentavo VLK Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registro skyriaus vedėja Natalija Jelenskienė.

Anot jos, tokios analizės, kiek nedraustų gyventojų registruojasi Užimtumo tarnyboje tam, kad gautų sveikatos priežiūros paslaugas, VLK neturi.

Nėra, kaip patikrinti draustumo

N. Jelenskienė pabrėžė, kad reikėtų įvertinti, ir tai, kad nedraustas Lietuvoje pilietis gali būti apdraustas kitoje ES valstybėje: „Pagal ES teisę gyventojai gali būti drausti tik vienos iš ES šalių sveikatos draudimu. Lietuva, stodama į ES, privalėjo užtikrinti laisvą asmenų judėjimą ir tokių asmenų socialinę bei sveikatos apsaugą, tad tokių judančių ES erdvėje asmenų socialinio draudimo klausimus reglamentuoja jau nebe nacionaliniai teisės aktai, bet ES socialinės apsaugos sistemas koordinuojantys reglamentai. Tad jei Lietuvos gyventojas nedraustas Lietuvoje, teigti, kad jis įmokų nemoka, būtų ne visai teisingai, nes toks gyventojas gali būti apdraustas bet kurioje kitoje ES šalyje, kurioje jis šiuo metu dirba ir moka mokesčius.“

Vis dėlto šiuo metu nėra vienos ES informacinės sistemos, kurioje galima būtų patikrinti, ar konkrečios ES šalies gyventojas nėra draustas kitos šalies sveikatos draudimu. Pašnekovė sutiko, kad tai – didelė problema, tačiau pridūrė, kad tokia sistema dabar yra kuriama.

REKLAMA

Kartu VLK specialistė priminė, kad Lietuvos sveikatos draudimo modelis grindžiamas įstatymu įtvirtintais visuotinumo ir solidarumo principais: „Kiekvienas gyventojas prisideda prie sveikatos sektoriaus finansavimo pagal savo galimybes (vienu atveju didesnėmis įmokomis, kitu – mažesnėmis), tačiau turi teisę į vienodas sveikatos priežiūros paslaugas. Už labiausiai socialiai pažeidžiamus visuomenės narius įmokos sumokamos iš valstybės biudžeto. Vieni jų – Užimtumo tarnyboje įsiregistravę bedarbiai.“

Išieškojo 10 milijonų

„Sodra“ pabrėžia, jog jeigu gyventojas nėra sumokėjęs įmokų ir susidarė skola, gyventojo prievolės niekur nedingsta ir jų bus išsireikalauta.

Šiemet per pirmąjį pusmetį savarankiškai PSD mokantiems asmenims „Sodra“ mokėjimo nurodymus teikė penkis kartus ir iš viso pateikė apie 360 tūkst. mokėjimo nurodymų už 100 mln. eurų.

„Daliai gyventojų mokėjimo nurodymai pateikti kelis kartus – pavyzdžiui, jeigu gyventojas yra ilgalaikis skolininkas, jam pateikiamas mokėjimo nurodymas. Po mėnesio skola padidėja – gyventojui pateikiamas mokėjimo nurodymas tai sumai, kuria skola padidėjo. Iš viso per pirmąjį šių metų pusmetį išieškota 10 mln. eurų“, – dėstė „Sodros“ komunikacijos atstovas Saulius Jarmalis.

Šiuo metu už nesumokėtas PSD įmokas tinkamai nedeklaravus išvykimo laukia įspūdingos skolos, galinčios siekti net ir 1400 eurų.

„Sodra“ yra suskaičiavusi, kad Lietuvoje iš viso yra 615 tūkstančių gyventojų, kurie patys privalo mokėti PSD įmokas. Tačiau metų pradžioje 252 tūkst. iš jų buvo skolingi daugiau nei 3 eurus. Bendra PSD skola šių metų pradžioje siekė 125 mln. eurų.

REKLAMA

„Šiuo metu „Sodra“ turi 36,7 tūkst. ilgalaikių skolininkų, kurių PSD skola susidarė nuo 2016 metų ir kiekvieno jų skola per šį laikotarpį viršija 1400 eurų. Iš esmės tai yra maksimali skola už visą laikotarpį, kurį PSD įmokas administruoja „Sodra“. Šie gyventojai PSD įmokų nėra mokėję, nors jiems jos yra priskaičiuojamos Bendra jų skola viršija 50 mln. eurų. Tikėtina, kad daugelis šių gyventojų yra išvykę iš Lietuvos ir nustatyta forma nedeklaravę išvykimo.

Nuo 2016 metų „Sodra“ pagal pateiktus dokumentus nustatė galėjimo nemokėti PSD įmokų laikotarpius 77 tūkst. asmenų. Iš jų maždaug 15 tūkst. gyventojų jų sumokėtos ar nuskaičiuotos įmokos buvo grąžintos dėl to, kad jie buvo draudžiami sveikatos draudimu kitoje ES šalyje ir pateikė tai pagrindžiančius dokumentus.

RTR
2019-09-09 09:00:47
Yra ir atvirkštinis atvejis: moki įmokas 30 ir daugiau metų, o kai reikia gydytis, gauni špygą - daktarai tokiais durniais apsimeta, kad oho.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Irena 2019-09-09 10:38:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Esu išsideklaravusi jau nuo2005m.kada grįžtu ir reikia mes pagalbos visur susimoku kaip priklauso ,bet sodra atskaičiuoja sveikatos draudimą už visus tuos metus paaiškinimas tu pas mus neišsideklaravusi    ATSAKYTI
Aina naaaa 2019-09-09 09:19:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mokėjau mokėjau, tai visi buvo patenkinti, susirgau, uždariau darbovietę- nes jau negalėsiu dirbt, ir įstojau į biržą--- tai ble pamatytumėt daktarės snukį!!! tu ką, sako biržoi stovi? O tai koks tavo pinda reikalas stoviu aš biržoi, ar guliu, tu tai algą gauni už darbą.   ATSAKYTI
PP 2019-09-09 09:11:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Va ir rezultatas slidaus LR Konstitucijos keitimo referendumu 1992metais dėl nemokamo gydymo ir mokymo. Ar ir dabar valdžia daro biurokatines pinkles ,kad eilinis žmogelis nesuprastų už ką balsuoja?   ATSAKYTI
RTR 2019-09-09 09:00:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Yra ir atvirkštinis atvejis: moki įmokas 30 ir daugiau metų, o kai reikia gydytis, gauni špygą - daktarai tokiais durniais apsimeta, kad oho.   ATSAKYTI
as 2019-09-09 10:56:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
taip ir yra,jei susirgai,susimokek specialistui,tada pasveiksi,jokio tikslo eiti pas ne specialista,greiciau nugydysir kojas uzversi!  
As 2019-09-09 08:47:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
O kiek tie emigrantai prisiuncia pinigu ? Cia kazkokiai uteliai paranoja prasidejo !!!   ATSAKYTI
Pasipik 2019-09-09 10:32:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Tikra tiesa. Kažin ko čia tiek dirbantys Lietuvoj plyšauja ant emigrantu. Tie emigrantai dar daugiau pripildo biudžetą kitais būdais, nei dirbantys Lietuvoje. Verkia dar dėl vargano sveikatos draudimo, jei nepastebėjot vistiek viskas mokama ar draustas ar ne!!!!  
kam 2019-09-09 10:42:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
prisiunčia PINIGŲ EMIGRANTAI? SODRAI?NEMANAU. SAVO ŠEIMOMS GAL.   
% 2019-09-09 14:07:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Prie ko čia šeimoms prisiunčia! Šeimos išvažiuoja užsidirbt. Parvažiavę kiek išleidžia eidami privačiai, kiek nuperka produkcijos. Iš ko gaunat atlyginimus, iš to, kad pripildo biudžetą, nes apyvartos padarytos, ta sodra tik vien pavadinimas, net nzn ar pensijas mokės, nes niekaip neprikaupia tiek procentų imdami.  
o 2019-09-09 08:43:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Uz ka skaiciuojama skola, jei visiskai nesinaudojai gydymo paslaugomis? Koks dar privalomas sveikatos draudimas? Nevairuoju automobilio, tai ir neperku auto draudimo, ne karto nesirgau, uz nieka neskolinga, bet skolinga. Reketas.   ATSAKYTI
Aidas 2019-09-09 08:35:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Nemoku ir nemokesiu psd uz med paslaugas esu susimokejes grynais uz vizita. Tegul be mano zinios pabando atskaiciuot, dejau ant tokiu mokejimu.   ATSAKYTI
Janina 2019-09-09 09:19:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
atskaičiuos iš visų turimų sąskaitų ir vardo nepaklaus,deja bet valstybė kiša savo ilgus pirštukus i mūs kišenę vagia pinigėlius ir nieko mes kantrūs imkit kiek norit ir dar dadėsim
  
Vat 2019-09-09 07:18:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O kiek žmonių neserga iki mirties ,nesinaudoja gydytojų paslaugomis,o moka mokesčius ?    ATSAKYTI
Mn 2019-09-09 15:18:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Moki mokesčius jeigu ką naudoji... Už dujas, elektrą, kabelinę televiziją, vandenį, kurą. O už ką skolingas žmogus sodrai, jei nesinaudojo jokiom paslaugom - nepaaiškina. Tokį solidarumą tegul susikisa kur nesueina. Nei vienoje pasaulio valstybėje tokio įteisinto reketo nėra. Jau geriau kaupti į kojinę, žinosi, kad pinigai niekur nepradings, nueisi jei reikės ir sumokėsi, o dabar esi "skolingas" ir dar prie langelio sumoki. Tokio apsurdo niekur nerasi, tik reketuot, draust ir bauduot.  

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
REKLAMA
Sodų bendrijos (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seimas priėmė naują Sodininkų bendrijų įstatymą. Įstatymo šalininkai tvirtina, kad tai ilgai sodininkų lauktas žingsnis, o kritikai atkerta – naujoji tvarka niekuo ...
(nuotr. Fotodiena.lt)
Antradienį Seimui palaiminus daug batalijų sukėlusias įstatymo pataisas, kuriomis odontologų licencijavimo funkcija perduodama Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros ...
Žmonės balsuoja prezidento rinkimuose  (nuotr. Raimundo Maslausko)
Kartelės nuleidimas iki 3 procentų Seimo rinkimuose padidins politinį nestabilumą, be to, dėl jo balsų prarasti gali patys jo iniciatoriai, sako Vilniaus universiteto ...
Volodymyras Zelenskis ir Vladimiras Putinas (nuotr. SCANPIX)
Po trejų metų pertraukos įvyko keturšalės derybos dėl taikos Rytų Ukrainoje. Lietuvos prezidento nuomone, tai yra pirmas žingsnis siekiant taikos, nepaisant ...
Viktoras Pranckietis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia nepritariąs 3 proc. Seimo rinkimų barjerui, tačiau registravosi balsuoti dėl jo, nes mano, kad tai jo pareiga. „Nesu tas, kuri ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
Vaizdai iš įvykio vietos: iš degalinės Vilniuje veržiasi dujos, ribojamas eismas
DABAR RODOMA
Vaizdai iš įvykio vietos: iš degalinės Vilniuje veržiasi dujos, ribojamas eismas
DABAR RODOMA
Neištikimo vyro beieškant – pavojus gelbėtojai Filefevai
DABAR RODOMA
Jašiūnų kelininko smėlio barstymo būdas išvertė iš koto: įrašas plinta žaibiškai
DABAR RODOMA
Per šimtas dalyvių mitinge ragino neprivatizuoti Kauno centrinio pašto
DABAR RODOMA
Kaimynė papasakojo apie lemtingą akimirką, kai rado negyvą kūdikį Klaipėdoje
DABAR RODOMA
Taršių automobilių mokestis Seime tampa žaisliuku: vėl keičia idėją
DABAR RODOMA
Neteisėtos priemokos: gydymo įstaigos dvigubai uždirba iš pacientų ir ligonių kasų
DABAR RODOMA
17-mečio žūties Panevėžyje sutapimas: paleidus įtariamąjį – dar vienas nužudymas
DABAR RODOMA
Pirmą kartą tokia operacija Lietuvoje: ateityje leis išvengti drastiškų pasekmių
DABAR RODOMA
Lengvina sąlygas imigrantams iš rytų gyventi ir dirbti Lietuvoje
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų