Marius Dubnikovas. Lietuva pigaus alkoholio apsuptyje: ar gersim kaip rusai?

Vyriausybės alkoholio akcizų politika brandina įvairius vaisius. Visų pirma akcizų surinkimas sparčiai didėja, tačiau tuo pačiu metu vartotojai toliau mieliau renkasi stiprųjį alkoholį nei Vakaruose įprastą silpnąjį, kuris, tokiose šalyse kaip Vokietija ar Prancūzija, neapmokestinamas apskritai arba vos minimaliais dydžiais.

Marius Dubnikovas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Per pirmus šešis šių metų mėnesius alkoholio akcizų buvo surinkta 175,6 mln. eurų arba 18,9 proc. daugiau nei analogišku laikotarpiu 2018 metais. Papildomai buvo surinkta 27,9 mln. eurų, iš kurių 25,9 mln. eurų sunešė stipriojo alkoholio pardavimai. Likusio alkoholio rūšių (alaus, vyno ir kitų) akcizo prieaugis, lyginant šių metų pusmetį su pernai analogišku periodu, sudarė vos 2 mln. eurų.

Iš stipraus alkoholio akcizo augimas susidarė dėl dviejų priežasčių. Visų pirma, šių metų kovo mėnesį akcizas šiais alkoholio rūšiai buvo padidintas 10 proc., o antra – stipraus alkoholio pardavimai per 6 mėnesius išaugo 26,5 proc. ir dramatiškai aplenkė alaus pardavimų augimą (1 proc.) ir netgi 17,8 proc. augusius vyno pardavimus.

REKLAMA

Stipraus alkoholio pardavimų augimas rodo, kad, be abejo, prekybiniais sandėliai buvo pilnai užkrauti prieš padidinant akcizą.

Tai yra galima, nes ši prekė praktiškai negenda ir gali būti ilgai sandėliuojama, todėl susidaro galimybės vėliau pasiūlyti pirkėjui pigesnę prekę arba pasididinti pelno maržą jau padidėjus akcizams.

Pagal alkoholio akcizų surinkimą ir mokesčio didinimo tempus galima daryti išvadą, kad politika yra nukreipta į kaip įmanoma didesnius surenkamus mokesčius, o ne į alkoholio vartojimo įpročių keitimą ar valdymą.

Prieš tris metus teko ne kartą komentuoti, kad akcizų struktūra išbalansuos alkoholio pardavimus ir paskatins vartotojus rinktis stiprų alkoholį vietoje silpnojo ir panašu, kad taip atsitiko.

Tolimesnis tokių akcizų taikymas gali dar labiau stumti nuo Vakaruose įprastų alkoholio vartojimo tendencijų mus artinant prie Rytų kaimynių, kur dominuoja stipraus alkoholio pramonė ir tokių gėrimų vartojimo ypatumai.

Taip pat galima suabejoti ir tolimesniu akcizų surinkimo sėkme, nes potencialas jau yra išsemtas ko gero galutinai, o Estijos ir mums daug svarbesnės kaimyninės Latvijos vyriausybės jau pasuko mokesčio mažinimo keliu – atitinkamai 25 ir 15 proc.

Lietuva vėl liko pigaus alkoholio apsuptyje – lietuvaičiai legaliai gali nusipirkti pigesnių svaigių gėrimų Lenkijoje ir Latvijoje bei ribotus kiekius Rusijoje ir Baltarusijoje. Šiuo atveju, sveikatos ministro deklaruoti siekiai, kad mums keliant akcizus, juos kels ir gretimos valstybės sudužo į šipulius.

Pasipinigauti pavyko, tik klausimas ar ilgai, bet tuo pačiu metu lietuviai perėjo prie stipraus alkoholio.


Rašyti komentarą...
k
kiekvena
2019-07-24 20:07:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
protaujanti salis zuri kaip surinkti savo biudzeta, nesizvalgant i kaimynus. Bet yra plesresniu ir gudresniu uz kitus, kuriems savo zmones dundint-prigimtis. Laikom akciza,-nepadeda, bus turto mokestis, masinu lauzo,- pades laikinai, kaip ir privatizacija.
Atsakyti
0

J
Jo
2019-07-24 17:01:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Paskutiniui parsui Papas po uodega !!!
Atsakyti
0

J
Jo
2019-07-25 18:19:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kam cia toks palyginimas ar lietuviai maziau uz rusus geria labai abejoju manau tiktu antraste gersim kaip lietuviai backom
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų