Lėtas startas nebūtinai reiškia nesėkmingą finišą. Ir atvirkščiai – užtikrintai įpusėtos lenktynės nebūtinai reiškia galutinę pergalę. Abi tokias patirtis išgyveno Valdas Adamkus. Jis prieš daugiau nei 20 metų sugebėjo fotofiniše aplenkti jau prezidentines regalijas besimatavusį Artūrą Paulauską, o 2002 m. besidžiaugęs didžiuliu palaikymu pirmajame ture, antrajame turėjo pripažinti įspūdingai per dvi savaites savo rinkėjų ratą praplėtusio Rolando Pakso pranašumą.

Artūras Paulauskas, Valdas Adamkus ir Rolandas Paksas (tv3.lt fotomontažas)

Artūras Paulauskas, Valdas Adamkus ir Rolandas Paksas (tv3.lt fotomontažas)

Portalas tv3.lt kviečia prisiminti 1997–1998 m. ir 2002–2003 m. vykusius prezidento rinkimus, kuriuose antrąją vietą ir didelį atsilikimą po pirmojo turo turėję kandidatai antrajame sugebėjo ne tik prisivyti savo konkurentus, bet ir juos pralenkti.

Viską pakeitė moteris

1997 m. pirmajame prezidento rinkimų ture dalyvavęs generalinis prokuroras Artūras Paulauskas surinko 45,28 proc. rinkėjų balsų, o kartu su juo į antrąjį turą patekęs Valdas Adamkus – 27,90 proc.

Valdas Adamkus ir Artūras Paulauskas (Fotobankas)

Valdas Adamkus ir Artūras Paulauskas (Fotobankas)

Šių metų prezidento rinkimuose laimę bandęs Arvydas Juozaitis tuo metu buvo A. Paulausko štabo vadovas. Pašnekovas portalui tv3.lt teigė, kad sutiko padėti A. Paulauskui, nes nenorėjo, kad prezidentu taptų tuometinis Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis ir visuose valdžios postuose įsitvirtintų konservatoriai.

REKLAMA

„Kai mes laimėjome pirmąjį turą, aš jau supratau, kad mano uždavinys atliktas, Landsbergio nėra antrajame ture, konservatoriai nesukurs valdžios piramidės. Nusiraminau“, – pasakojo A. Juozaitis.

Prieš pat pirmąjį turą į A. Paulausko komandą atėjo Amerikos lietuvė Rasa Razgaitienė. A. Juozaitis su R. Razgaitiene susipažino 1989 m. JAV, kai važiavo per Amerikos miestus su Sąjūdžio turu. Kaip prisimena A. Juozaitis, R. Razgaitienė po pirmojo turo perėmė rinkimų kampanijos strategiją į savo rankas.

Paulauskas atsiribojo nuo manęs prieš antrąjį turą“, – sakė A. Juozaitis.

Arvydas Juozaitis Fotodiena/Arnas Strumila

Arvydas Juozaitis Fotodiena/Arnas Strumila

Vis dar štabo vadovo pareigas ėjęs pašnekovas pastebėjo, kad A. Paulauskas su R. Razgaitiene pradėjo tartis atskirai nuo jo ir naujosios patarėjos įtaka kandidatui tapo lemiama.

A. Juozaitis prisimena, kad po pirmojo turo pasikeitė A. Paulausko strategija, kurią iliustravo televizijos ekranuose pasirodęs naujas reklaminis klipas. Jame kandidatas sakė, kad jis mokosi iš V. Landsbergio ir A. Brazausko ir yra visų kandidatas. A. Juozaičio nuomone, taip A. Paulauskas bandė pritraukti konservatorių balsų.

„Tas Paulausko bandymas laviruoti ir gauti balsų iš dešiniųjų atrodė juokingai. Bet tas dvi savaites viskas buvo jau ne mano įtakoje“, – pasakojo A. Juozaitis.

Provokacija nesuveikė

V. Adamkaus štabe atstovu spaudai dirbęs Darius Tarasevičius portalui tv3.lt pasakojo, kad ir prieš pirmąjį, ir prieš antrąjį rinkimų turą pagrindinis kandidato tikslas buvo apvažiuoti kuo daugiau Lietuvos vietų, nes, pasak pašnekovo, tuo metu rinkėjai labai norėjo gyvai pamatyti galimą šalies vadovą.

REKLAMA

„Buvo svarbus pasisveikinimas, patapšnojimas per petį ir pabendravimas su daugeliu žmonių. Buvo labai šalta žiema, susitikimai vykdavo šaltose, nekūrenamose kultūros namų ir mokyklų salėse. Kartais susirinkdavo 7, 8 ar 10 vietos žmonių, bet net ir tokių susitikimų buvo siekta“, – pasakojo D. Tarasevičius.

Raimundas Mieželis ir Valdas Adamkus (Fotobankas)

Raimundas Mieželis ir Valdas Adamkus (Fotobankas)

Nors po pirmojo rinkimų turo V. Adamkaus komanda organizavo padėkos renginius rėmėjams, pagrindinis kampanijos akcentas, pasak D. Tarasevičiaus, liko tas pats – tiesioginis kontaktas su rinkėjais.

Kandidato komandos narys pasakojo, kad prieš antrąjį turą V. Adamkus akcentavo, jog jis visų žmonių prezidentas ir kitoks politikas nei tuo metu vidaus politikos virtuvėje veikę politikai. D. Tarasevičius pridūrė, kad prieš antrąjį turą kilo daug klausimų dėl tolimesnės Lietuvos ateities perspektyvos ir šioje vietoje V. Adamkus buvo nuoseklus ir laikėsi pozicijos, kad šalis turi eiti link narystės Europos Sąjungoje ir NATO.

Tačiau ne tik nuosekli V. Adamkaus laikysena jam padėjo spurtuoti prieš antrąjį rinkimų turą. D. Tarasevičius prisiminė bandymą užaštrinti V. Adamkaus kaip atvykėlio statusą.

„Nežinau, ar čia Paulausko, ar jo rinkimų štabo, ar kažkokių susijusių žmonių sprendimas“, – svarstė D. Tarasevičius.

Pašnekovas pasakojo, kad prieš debatų laidą prie televizijos studijos V. Adamkų ir jo komandą pasitiko išsirikiavusių jaunų vyrų grupė, kurie skandavo „Yankee, go home!“ (liet. „Janki, varyk namo!“).

„Kiek pamenu, tai sustiprino paties Adamkaus kaip kandidato pasitikėjimą savimi. Tai buvo visiškai priešinga reakcija. Jei buvo tikėtasi, kad jis pasimes ar kažkas tokio nutiks, tai atsitiko priešingai – jis pasirodė labai kietas. Man atrodo, kad visų apžvalgininkų vertinimu, tuose debatuose Adamkus pasirodė labai stipriai“, – prisiminimais dalijosi D. Tarasevičius.

REKLAMA

Lygiosios su laimėtoju

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesoriaus, politologo Algio Krupavičiaus teigimu, šiuose rinkimuose galiausiai viską nulėmė partijų parama. Pasak pašnekovo, po pirmojo rinkimų turo centro dešinės partijos sugebėjo sutelkti savo rinkėjus ir paremti V. Adamkų.

„Politinė konjuktūra buvo tokia, kad valdžioje buvo centro dešinės partijos. Jos pasinaudojo visomis valdžios galimybėmis ir padėjo V. Adamkui laimėti rinkimus“, – tv3.lt kalbėjo A. Krupavičius.

Politologo nuomone, nors buvo remiančių A. Paulauską, jis negavo tokios paramos, kurios, galbūt, jam reikėjo.

„Nepaisant to, kad A. Brazauskas ir Lietuvos demokratinė darbo partija tarsi rėmė A. Paulauską, ta parama nebuvo itin aktyvi. A. Paulauskui trūko netgi organizacinės paramos“, – pasakojo VDU profesorius.

Algirdas Mykolas Brazauskas (Fotobankas)

Algirdas Mykolas Brazauskas (Fotobankas)

Pasak A. Krupavičiaus, V. Adamkui galėjo padėti ir tai, kad jis kaip galimas kandidatas visuomenės nuomonės apklausose buvo įvardijamas jau nuo 1992 m., o A. Paulauskas buvo visiškai naujas veidas Lietuvos politikoje. Politologas pastebi, kad, nors po antrojo rinkimų turo laimėjo V. Adamkus, skirtumas buvo toks mažas, kad rezultatą praktiškai galima vadinti lygiosiomis.

„Negalim sakyti, kad V. Adamkus akivaizdžiai laimėjo, o A. Paulauskas akivaizdžiai pralaimėjo. Ten buvo lygiosios. Rinkimuose taip atsitinka, kad iš esmės būna lygiosios, bet laimėtojas tik vienas“, – teigė A. Krupavičius.

Pirmajame rinkimų ture lyderiavęs A. Paulauskas antrajame ture surinko 49,73 proc. balsų ir tik 0,74 proc. balsų nusileido prezidentu tapusiam V. Adamkui.

REKLAMA

Sugebėjo įtikinti, kad turi jėgos

2002 m. gruodžio 22 d. vykusiame pirmajame prezidento rinkimų ture V. Adamkus užėmė pirmąją vietą, surinkęs 35,53 proc. rinkėjų balsų. Antrojoje vietoje liko Rolandas Paksas, gavęs 19,66 proc. rinkėjų balsų.

„Tikrai buvo labai geri [rinkimai]. Geriausi Europoje“, – tiek apie prieš 17 metų vykusias prezidentines lenktynes pasakė viena artimiausių R. Pakso bendražygių Dalia Kutraitė-Giedraitienė, kuri į detalesnius prisiminimus nenorėjo leistis.

Plačiau pakomentuoti rinkimus portalui tv3.lt sutiko Gintaras Šiurkus, anksčiau buvęs Šurkumi, kuris buvo R. Pakso rinkimų štabo vadovo pavaduotoju. Pašnekovo teigimu, R. Paksui pavyko sudaryti labai gerą programą ir įtikinti rinkėjus, kad jis gali ją įgyvendinti. Pasak jo, štabas strategijos prieš antrąjį rinkimų turą nekeitė ir laikėsi tos pačios krypties.

„Nemanau, kad ką nors naujo ypatingai darėme. Paprasčiausiai mums buvo reikalingas laikas ir mes gavome dvi papildomas savaites“, – samprotavo G. Šiurkus.

Rolandas Paksas (Fotobankas)

Rolandas Paksas (Fotobankas)

Rinkimų štabo narys pasakojo, kad R. Paksas darė sociologinius tyrimus ir apklausas, norėdamas sužinoti, kas svarbiausia žmonėms, ir pagal tai parašė savo rinkimų programą.

„Visi per rinkimus viena šneka, o po rinkimų kita daro. Paksas sugebėjo įtikinti žmones, kad jis ne vykdys savo programą, bet ir tikrai turi jėgos ją įgyvendinti“, – sakė G. Šiurkus.

Pašnekovas tvirtino, kad, norint įtvirtinti žmonių sąmonėje supratimą, jog R. Paksas turi jėgos įgyvendinti savo pažadus, buvo naudojamos „tam tikros technologijos“, parapsichologija ir, pasak G. Šiurkaus, „viskas buvo sudėliota, kaip turi būti“.

REKLAMA

„Pavyzdžiui, Paksas po visą Lietuvą skraidė su sraigtasparniu. Didžiule tokia mašina, gargaru, didelį triukšmą keliančiu. Nieko bendro Paksas neturėjo su sraigtasparniais, bet žmonėms tas siedavosi. Besileidžiančio sraigtasparnio sukeltas uraganas, ta vėtra ir Paksas nusileidęs ant žemės. Tai buvo dalykai, kurie buvo teisingai panaudoti“, – prisiminimais dalijosi G. Šiurkus.

Štabas tikėjosi į antrąjį turą išeiti su V. Adamkumi, tad, pasak G. Šiurkaus, strategijos ir krypties nekeitė, tik siekė ją įtvirtinti, G. Šiurkaus žodžiais, intensyviai dirbdami ir nė sekundės neišleisdami tuščiai.

„Mūsų taktika buvo nesivelti į mūšius su Adamkumi, mes bandėme viešinti savo pozityvą. Važiavome ant savo teigiamų savybių, kad žmonėms reikalinga jaunystė ir energija, kad tai reikalinga žmonėms. Paksas atėjo norėdamas padaryti tvarką Lietuvoje“, – kalbėjo G. Šiurkus.

Buvusio R. Pakso bendražygio nuomone, paskutiniai debatai prieš antrąjį rinkimų turą neturėjo didelės reikšmės rinkimų rezultatams.

„Paksas niekada nebuvo oratorius. Adamkus buvo įveiktas ne oratoriniu menu, bet programos teiginiais“, – įsitikinęs G. Šiurkus.

Suveikė protestas ir nusilpusi sveikata

A. Krupavičiaus teigimu, 2002 m. prezidento rinkimuose buvo visiškai kitoks scenarijus nei 1997 m. Pasak politologo, 2002 m. Lietuva buvo išgyvenusi Rusijos finansų krizės poveikį, visuomenėje vyravo daug nusivylimo, todėl protesto balsai prieš antrąjį rinkimų susivienijo ir balsavo už R. Paksą.

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas prof. Algis Krupavičius (nuotr. Jono Petronio)

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas prof. Algis Krupavičius (nuotr. Jono Petronio)

REKLAMA

„Dar vienas rinkimuose svarbus momentas, kurį neretai pamirštame – Adamkus antrojoje rinkimų kampanijoje atrodė fiziškai pavargęs“, – pasakojo VDU profesorius.

A. Krupavičiaus tvirtinimu, kai po rinkimų buvo daromos visuomenės apklausos, viena pagrindinių priežasčių, kodėl ženkli rinkėjų dalis balsavo ne už V. Adamkų, o už R. Paksą, buvo ta, kad daugeliui rinkėjų V. Adamkus atrodė per senas.

„Debatuose Adamkus, kad galėtų susikoncentruoti, užsimerkdavo. Buvo matyti didžiulis fizinis nuovargis. Aišku, jo amžius davė savo ir tai buvo vienas iš kritinių veiksnių, kurie leido Paksui laimėti rinkimus“, – įsitikinęs politologas.

Valdas Adamkus ir Rolandas Paksas (Fotobankas)

Valdas Adamkus ir Rolandas Paksas (Fotobankas)

2003 m. vykusiame antrajame rinkimų ture R. Paksas surinko 54,71 proc. rinkėjų balsų ir aplenkė pirmajame ture laimėjusį V. Adamkų, kuris surinko 45,29 proc. rinkėjų balsų.

Aha
2019-05-25 14:51:34
O po to buvo impyčmentas, apkalta ir parapsichologija su tual. Popieriaus ruloneliais
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
El prisionero político 2019-05-25 21:17:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Šeima prezidentui tai pančiai neleidžiantys atiduoti Valstybei savęs viso. Šeima prezidentui tai privačių interesų generatorius. Na o kur privatūs interesai, ten iškỹla ir privačių bei Valstybės interesų konfliktas. Ar mums reikia tokio prezidento, kuriam gręsia įpulti į valstybinių ir privačių interesų koliziją? Geriau prezidentė, kuriai nebus net progos į tokią koliziją įpulti. Šito juk nebuvo su dabartine Prezidente (Ji bešeimė). Šito nebuvo su Prezidentu Adamkumi (Jis bevaikis ir be meilužės), o va su prezidentu Brazausku, kuris turėjo net dvi šeimas, tai buvo. Todėl ponia Ingrida — geresnis pasirinkimas.


   ATSAKYTI
joooooo 2019-05-25 18:29:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
viena koja grabe vistiek liežuvį pavarto dar mažai kalėjimų pristatė dar pliurpe    ATSAKYTI
Jo 2019-05-25 15:16:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
....o dar po to tas klounesmenas begioja asmeniskai i maskva.....padu laizytii..   ATSAKYTI
Aha 2019-05-25 14:52:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O po to buvo impycmentas, t.y. apkalta ir parapsichologija su tual. Popieriaus ruloneliais   ATSAKYTI
Aha 2019-05-25 14:51:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O po to buvo impyčmentas, apkalta ir parapsichologija su tual. Popieriaus ruloneliais   ATSAKYTI
Jonas 2019-05-25 13:15:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Politinė Pakso reklama?   ATSAKYTI
Pillietis 2019-05-25 15:23:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Po bolševikų ir menševikų atsiskyrimo Soso-Džiugašvilis patikslino: laimi ne tie, kas balsuoja, bet tie, kurie balsus skaičiuoja.  

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
poliklinika (nuotr. TV3)
Priešpaskutinę spalio dieną tyliai pakeitus motinystės išmokų tvarką, kai kurios mamos, kurioms gresia negauti motinystės išmokų, pasijuto persekiojamos. Naujienų ...
Gedimino kalne vykdomi stabilizavimo žiemai ir 2018 m. pavasariui darbai (nuotr. nacionalinio muziejaus)
Prieš daugiau nei 150 metų bajorai, dvasininkai ir jaunimas stojo prieš šimtatūkstantinę Rusijos imperijos kariuomenę. Ir nors daugelio jų svajonės dužo atsidūrus tremtyje ar ...
Sukilėlių muziejus (nuotr. stop kadras)
Lietuva ruošiasi išskirtinei, kai kurių istorikų šimtmečio įvykiu tituluojamai ceremonijai. Iškilmingų sukilėlių perlaidojimo apeigų išvakarėse į mūsų šalį jau atvyko ir ...
Laukiantis traukinys (nuotr. stop kadras)
Aiškėja daugiau skandalo „Lietuvos geležinkeliuose“ detalių. Dėl ant bėgių nuvirtusio didžiulio krano šį rytą buvo sutrikęs geležinkelio eismas iš Lietuvos į Rusiją. ...
Puola vilkai (nuotr. stop kadras)
Siaubas Kėdainių rajone. Į mokyklinį autobusą Krakių apylinkėse ankstyvą rytą skubančius vaikus išgąsdino šalimais lakstantys vilkai. Vilkų gaują ir dieną gretimame kaime matė ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų