Šiaulių konservatorijos absolventas, dabar besimokantis Londono karališkojoje muzikos mokykloje Martynas Levickis, „Coupe Mondiale“ konkurse atstovavęs Lietuvai, tapo pasaulio čempionu.
Romualda URBONAVIČIŪTĖ
Šiaulių Sauliaus Sondeckio konservatorijos jauniesiems akordeonininkams ir jų pedagogams – karštos dienos – pirmadienio vakarą grįžę iš prestižiškiausio konkurso Kroatijoje akordeono mokytoja ekspertė Marytė Markevičienė su konkurso diplomantu Tadu Motiečiumi jau su grupe jaunųjų atlikėjų įtemptai repetuoja, nes trečiadienį turi dalyvauti kitame konkurse – Piarnu mieste.
Tiesiog nėra net kada pasidžiaugti paskutiniais jaunųjų akordeonininkų laimėjimais, nors jie išties – įspūdingi.
Trylikametė laureatė, nors ir viena Italijoje
Pirmiausia pradžiugino mokytoją Marytę Markevičienę jos jaunosios mokinės konservatorijos Papildomo ugdymo skyriaus šeštokės Eglės Bartkevičiūtės pergalė. Mokytoja su Egle dirba gana neseniai, kai mergaitė atėjo mokytis į konservatoriją iš miesto 2-osios muzikos mokyklos, kur ją mokė Marytės Markevičienės pirmosios laidos mokinė mokytoja Janina Mažonaitė. Kad gabi mergaitė galėtų dalyvauti pirmajame savo konkurse, konservatorijai teko surasti rėmėjų. Tačiau visvien į tarptautinį „Citti di Lanciano“ taurės konkursą, kuris vyko Italijos mieste di Lanciano, Eglei teko vykti vienai – su Klaipėdos jaunųjų atlikėjų komanda.
Trylikametė sėkmingai varžėsi su dvylika atlikėjų iki penkiolikos metų jaunimo kategorijoje klasikinės muzikos žanre – atliko 14 minučių programą, kuri atitiko griežtus konkurso reikalavimus – pristatė originalius klasikinius kūrinius ir pelnė antrąją vietą
Jos mokytoja džiaugiasi Eglės pergale, nes mergina varžėsi su itin stipriais atlikėjais iš Rusijos ir Ukrainos, kurie virtuoziškai groja mygtukiniais akordeonais (klavišiniais grojo tik šiaulietė ir švedas), ir kartu gailisi, kad negalėjo savo mokinei tuo atsakingu metu padėti, bent būti šalia – Eglė turėjo pati viskuo rūpintis.
„Antroji vieta yra tiesiog fantastika, – šypsosi dabar mokytoja Marytė Markevičienė. – Tik Eglė nėra patenkinta savimi, savo pasirodymu. Tai rodo, kokia ji atsakinga.“
Tado pasiekimai pranoko didžiausius lūkesčius
Su kitu savo mokiniu Tadu Motiečiumi, konservatorijos vienuoliktoku, mokytoja Marytė Markevičienė į Kroatijoje vykusį „Coupe Mondiale“ (pasaulio akordeonininkų taurės konkursą), kurį organizuoja Tarptautinė akordeonininkų konfederacija kasmet vis kitame žemyne, vyko kartu.
„Tai buvo tiesiog iššūkis, kad mes ryžomės vykti į pasaulio taurės konkursą – prestižiškiausią akordeonininkų konkursą pasaulyje, – vis dar stebisi savo drąsa mokytoja. – Juk šis konkursas vyksta dviem turais septyniose kategorijose: keturios – pasaulio taurės konkursas, trys – tarptautinis konkursas, vyksta lengvosios ir klasikinės muzikos jaunimo ir suaugusiųjų kategorijose. Trys vertinimo komisijos balus atlikėjams rašo iškart po pasirodymo, tuoj pat jie sumuojami ir tvirtinami, tad čia nė būti negali jokių atsitiktinumų.“
Taigi Tadas Motiečius dalyvavo jaunimo klasikinės muzikos kategorijoje, kuri buvo pati gausiausia – čia varžėsi dvidešimt atlikėjų iš aštuoniolikos šalių. Vyravo kaip ir įprasta pastaruoju metu mygtukininkai, tad Tadas buvo tik vienas iš trijų klavišininkų, kuriems buvo ypač nelengva varžytis su jais.
„Tadas pelnė devintąją vietą, – džiūgauja mokytoja Marytė Markevičienė. – Mes taip džiaugiamės pakliuvę į pirmąjį dešimtuką, tiesiog esame laimingi, nes išvažiuodami tikėjomės būti antrojo dešimtuko pradžioje“.
Be to, šiame konkurse išrinkti septyni nauji pasaulio čempionai: trys serbai, prancūzas, lenkas, moldavas ir lietuvis Martynas Levickis, kuris konkurse atstovavo Lietuvai, ne Didžiajai Britanijai – laimėjo pirmąją vietą tarptautinėje klavišinių akordeonų kategorijoje, tai yra tapo pirmuoju pasaulio čempionu iš Lietuvos. Gerai konkurse pasirodė ir kiti du akordeonininkai kauniečiai, pelnę kaip ir Tadas diplomantų vardus.
„Pasaulio taurės konkursas – tai profesionalų lygis, – apibendrina įspūdžius mokytoja ekspertė. – Todėl ir sakiau vaikams, kad jaučiuosi patekusi į pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatą, kur laukiama tik visų šalių čempionų pasirodymų. O mums pavyko įsilieti į čempionų tarpą ir tuo mes labai didžiuojamės.“
Konkursas pas draugus – ne mažiau atsakomybės
„Dabar išvažiuojame į tarptautinį festivalį-konkursą „Piarnu akordeono muzika“, kurį jau šeštą kartą rengia šio miesto akordeonininkų draugija – mūsų konservatorijos gera draugė. Ši draugystė jau išaugo iki bendro orkestro „Baltijos Tremolo“, kuriame groja ir latviai, ir estai, ir lietuviai, o dar žada prisijungti ir suomiai“, – tik kelioms minutėms nutraukusi įtemptą repeticiją sako mokytoja Marytė Markevičienė.
Pasirodo, Piarnu festivalyje-konkurse dalyvaus net keli Šiaulių Sauliaus Sondeckio konservatorijos akordeonininkų kolektyvai: akordeonininkų ansamblis (vadovai Jonas ir Marytė Markevičiai; akordeonais groja šeši vienuoliktokai) ir dvyliktokai, mišrus trio (vadovė Daiva Vasauskienė; akordeonu groja Deividas Jocius, pianinu - Marija Ivaškevičiūtė ir marimba - Dovydas Saparis) ir jaunas trylikamečių akordeonininkų duetas (Eglė Bartkevičiūtė ir Gytis Kaušius, kuris mokosi Kelmės meno mokykloje, o jo mokytoja – taip pat Šiaulių konservatorijos absolventė Vaiva Bukantienė).
Programą akordeonininkai su pedagogais festivaliui-konkursui pasistengė parengti labai įvairią – ir klasikos, ir pritaikytų kūrinių, ir kitų epochų kūrinių, ir lengvosios muzikos, nes kiekvienas kolektyvas atliks po tris skirtingų žanrų kūrinius. Bendram Baltijos šalių orkestrui jau paruošti septyni bendri bažnytinės muzikos kūriniai ir šeši populiariosios muzikos kūriniai. Jungtinio orkestro programa bus pristatyta skirtingose salėse.
Labai atsakingai Piarnu festivaliui pasiruošę Šiaulių konservatorijos kolektyvai vis dėlto išvyksta ir labai optimistiškai nusiteikę. „Dar nėra taip buvę, kad iš šio festivalio-konkurso mes grįžtume be apdovanojimų – laureatų ir diplomantų, – sako mokytoja ekspertė Marytė Markevičienė. – Ir nėra taip buvę, kad grįžtume ko nors nauja neišmokę iš savo kolegų.“