• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvai minint savo vardo paminėjimo tūkstantmetį, duris atvėrė tvirtos ir galingos Lietuvos simbolis - Valdovų rūmai.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos valstybingumo simbolį atidarė penki karūnuotieji asmenys - Danijos, Švedijos, Norvegijos valdovai ir jų šeimų nariai bei keli valstybių vadovai - Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos, Latvijos, Islandijos, Suomijos, Gruzijos Prezidentai ar Ministrai Pirmininkai, Apaštalų Sosto specialusis legatas, Vokietijos, Baltarusijos, Rusijos ministrai. Atidarymo ceremonijos ir garbingų svečių sveikinimų klausėsi pilna Katedros aikštė vilniečių ir miesto svečių.

REKLAMA

Pasak Prezidento Valdo Adamkaus, Valdovų rūmai - laiko ir karų nesunaikintos tautinės tapatybės, neištrintos valstybinės atminties simbolis.

"Po mūsų kojomis - akmenys, menantys pirmąjį Lietuvos Karalių Mindaugą ir tuos laikus, kai Lietuva pradėjo savo ilgą ir sunkų kelią visaverčio europietiško gyvenimo link. Būtent Karaliaus Mindaugo Lietuva 1253-iaisiais realizavo tai, ko mūsų Tėvynei pritrūko 1009-aisiais: tapome tikra krikščioniškosios Europos dalimi. Tada buvo padėti ne tik mūsų krikščioniškųjų šventyklų, bet ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pamatai. Valstybės, su kuria Lietuva sieja stipriausius savo istorijos tarpsnius, didžiausius laimėjimus, ryškiausius suklestėjimus. Iš tų - Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) laikų - ir Karaliaus Žygimanto Augusto atstatyti Valdovų rūmai. Kaip mūsų Renesanso simbolis, kaip simbolis tvirtos ir galingos Lietuvos, kaip tik tada išgyvenusios geriausius savo laikus, kultūriškai susilyginusios su pažangiausiais Europos kraštais", - simbolinėje Valdovų rūmų atidarymo ceremonijoje sakė V. Adamkus.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas apie LDK matmenį, Prezidentas pabrėžė, kad joje vyravo daugiakultūriškumas, atvirumas visoms čia skambėjusioms kalboms, tikėjimams, pažiūroms, o iš pačių tolimiausių šalių atvykę aukšti valdovai ir studentai, vienuoliai ir amatininkai rasdavo bendrą kalbą, grindžiamą pagarba ir tolerancija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybės vadovas pasveikino visus Valdovų rūmų atidarymo proga ir palinkėjo, kad šie rūmai vadintųsi Valdovų, tačiau būtų atviri visiems. "Tegu čia ateina Lietuvos svečiai ir atranda gražios ir kultūriškai turtingos kaimynystės ženklų. Tegu ateina patys vilniečiai ir atpažįsta gyvąją savo sostinės ir visos valstybės, visos Europos istoriją", - pakvietė V. Adamkus.

REKLAMA

Lietuvių tautai ukrainiečių sveikinimus gražios šventės proga perdavė Ukrainos vadovas Viktoras Juščenka. Kreipdamasis į tūkstantinę minią, jis sakė, kad Vilniuje viešpatauja tai, kas svarbiausia - laisvės dvasia, o Lietuva ir Ukraina visada buvo ir bus drauge.

"Sveikinu jus jūsų brolių - Ukrainos tautos vardu. (...) Čia tarp jūsų aš girdžiu balsą valstybės, kurios sukūrimui pasišventė karalius Mindaugas ir didieji kunigaikščiai Gediminas ir Vytautas. Jūsų varde - šilumos ir išminties šviesa. (...) Jūsų proveržis pažadino Ukrainą. Mes visada buvo drauge ir visada būsime kartu. Mūsų tarpusavio ryšiai skaičiuoja šimtmečius. (...) Mes kartu statome bendrą demokratijos, saugumo ir klestėjimo erdvę, vis labiau stiprėjantį ryšį tarp Baltijos ir Juodosios jūros", - kalbėjo V. Juščenka.

REKLAMA

Lenkijos vadovas Lechas Kačynskis (Lech Kaczynski) taip pat prisiminė Lietuvos ir Lenkijos istoriją.

"Galime didžiuotis, kad per amžius mūsų istorija siejosi su jūsų istorija. (...) Šiandien turime laisvą Lietuvą ir laisvą Lenkiją. (...) Tikiuosi, kad liksime strateginiai partneriai. Tam nematau jokių prieštaravimų", - teigė L. Kačynskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atkurtų, bet neįrengtų Valdovų rūmų simbolinio atidarymo ceremonijos metu virš šios svarbiausios istorinės Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos buvo pakelta istorinė Lietuvos vėliava - baltas Vytis raudoname lauke. Taip pat buvo atidengtas puošniausias pietinio korpuso portalas - prabangus įvažiavimo arkos aprėminimas, per kurį Lietuvos valdovai patekdavo į savo rūmus, iškilmingai pravažiavę per Lietuvos sostinę nuo Rūdninkų vartų Didžiąja ir Pilies gatvėmis.

REKLAMA

Atkurtojo portalo frizo juostoje yra paauksuotomis raidėmis iškaltas įrašas "Millennio Lithuaniae MIX-MMIX" (Lietuvos tūkstantmečiui 1009-2009), paliudijantis, jog šie rūmai atkurti kaip paminklas Lietuvos tūkstantmečiui.

Po vėliavos virš Valdovų rūmų pakėlimo ir portalo atidengimo aukštieji Lietuvos vadovai ir svečiai, išlydėjo Katedros aikštėje susirinkusius Dainų šventės dalyvius į Dainų dienos renginį Vingio parke.

REKLAMA

Iš Katedros aikštės garbingi svečiai išvyko į Taikomosios dailės muziejų, kuriame apžiūrės Lietuvos tūkstantmečio programos parodas "Lietuva senuosiuose istorijos šaltiniuose", "Vavelis Vilniuje. Nuo Jogailaičių iki Respublikos pabaigos" ir "Baltų menas". Taip pat jų laukia Prezidento V. Adamkaus vardu rengiami pietūs.

Nuo liepos 7 d. atkurti, tačiau iki galo neįrengti Valdovų rūmai atvers savo vartus Lietuvos žmonėms ir sostinės svečiams.






REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų