• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dailės konkurso paroda „Lietuvos tūkstantmetis“

Informuojame, kad vasario 13 d., penktadienį, 16 val. Vilniuje, Lietuvos dailės muziejaus Radvilų rūmuose (Vilniaus g. 22) atidaroma Miko J. Šileikio ir Teofilio Petraičio premijų dailės konkurso paroda „Lietuvos tūkstantmetis“. Tai paskutinė, penkių konkursų ciklą užbaigianti paroda (veiks iki balandžio 11 d.). Parodoje eksponuojami 127 dailininkų kūriniai.

REKLAMA
REKLAMA

Šią, kaip ir ankstesnes ciklo parodas, rengia Lietuvos dailės muziejus ir Čiurlionio galerija (The Art Gallery of Čiurlionis, Inc.), veikianti Lemonte, JAV, kuri ir yra šio konkursų ciklo iniciatorė. Šią galeriją 1957 m. lietuvių jėzuitų Jaunimo centre Čikagoje įsteigė lietuviai dailininkai,  pasitraukusieji   iš Lietuvos karui baigiantis,  o pokariu iš Vakarų Europos DP stovyklų persikėlusieji į  JAV. Čiurlionio galerija rengė lietuvių dailininkų parodas, o iš jų atrinktus geriausius kūrinius kaupė būsimai nepriklausomai Lietuvai.

REKLAMA

Nuo 1975 m. Čiurlionio galerija, Inc., veikė lietuviško Midland Savings banko patalpose. Sukaupusi premijų fondą ši galerija 1977 m. pradėjo skirti premijas bendrųjų parodų dalyviams, o nuo 1980 m. ėmė teikti ir vardines Miko J. Šileikio bei Teofilio Petraičio premijas, įsteigtas pačių dailininkų. Mikas J. Šileikis (1893–1987), kilęs iš Zarasų krašto, į JAV atvyko 1913 m., baigė Čikagos meno institutą, kūrė portretus ir peizažus, buvo Čiurlionio galerijos signataras, pirmasis jos direktorius, nuolatinis pa­ro­dų rengėjas, dalyvis ir vertintojas, „Naujienų“ priedo „Meno žinios“ įkūrėjas ir redaktorius, dailės kritikas, rašytojas, vertėjas. Premijų fondą Šileikis įsteigė 1978 m., vėliau fondas papildytas dailininko testamentu paliktomis lėšomis. Lietuvos savanorio, Kauno meno mokyklos auklėtinio, dailės pedagogo, akvarelininko ir tapytojo Teofilio Petraičio (1896–1978) valia jo vardo premija buvo įsteigta po dailininko mirties iš šiai galerijai patikėto jo palikimo.

REKLAMA
REKLAMA

Kai 1999–2000 m. į Lietuvą buvo parsiųsti Čiurlionio galerijos sukaupti išeivijos dailės rinkiniai, Čiurlionio galerija, Inc., jautėsi galerijos misiją ir jos kūrėjų valią  įvykdžiusi. 2004 m.  galerijos valdyba pasiūlė Lietuvos dailės muziejui kartu surengti ciklą penkių parodų, kurių laureatams iš sukaupto premijų fondo galerija skirs po tris Miko J. Šileikio premijas (500, 300 ir 200 JAV dolerių) už tapybą ir skulptūrą ir po tris tokio pat dydžio Teofilio Petraičio premijas už akvarelės ir grafikos kūrinius. Konkursų tikslas – gaivinti ir stiprinti mūsų istorinę bei pilietinę savimonę, priminti kultūrinių tradicijų savitumą bei vertę, skatinti jų interpretacijas, prisidėti prie Lietuvos tūkstantmečio paminėjimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir Vilniuje, ir Lemonte jau  surengta po dvi Miko J. Šileikio ir Teofilio Petraičio premijų dailės konkurso parodas: 2005 m. vasarą šiuose rūmuose buvo surengta pirmoji konkursinė paroda „Lietuvos kelias“, skirta Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 15-osioms metinėms, o 2007 m. čia veikė konkurso paroda „Lietuvos laikas“;  Lietuvių dailės muziejuje Lemonte 2006 m. surengta konkurso paroda „Išeivijos kelias“, o pernai rudenį  – „Lietuvos tūkstantmečio aidas išeivijoje“. Čiurlionio galerijos valdyba ne tik skyrė premijas šių konkursų laureatams, bet ir finansavo visų šių parodų katalogų leidybą (parodos „Lietuvos tūkstantmečio aidas išeivijoje“ katalogas rengiamas).

„Lietuvos tūkstantmetis“ – didžiausia konkursų ciklo paroda. Lietuvos dailės muziejaus ir Lietuvos dailininkų sąjungos susitarimu sudaryta vertinimo komisija ekspozicijai atrinko 127 dailininkų kūrinius. Daugiau kaip pusė menininkų Miko J. Šileikio ir Teofilio Petraičio premijų dailės konkurso parodose Radvilų rūmuose dalyvauja jau ne pirmą kartą. Dalyviai ne tik iš Vilniaus ir Kauno, bet ir iš Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Alytaus ir mažesnių miestų.  Dešimtyje Radvilų rūmų salių rodoma apie 230 tapybos, grafikos ir skulptūros kūrinių, sukurtų 2003–2009 m. „Lietuvos tūkstantmečio“ laureatus vertinimo komisija rinks vasario 12 d., jie bus paskelbti per parodos atidarymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų