Prieš pat metų pabaigą Šilutėje atsidarė Jaunimo darbo centras. Jau 29-asis šalyje. Nors naujos erdvės atidaryme netrūko geros nuotaikos ir linksmo šurmulio, centro atsiradimo priežastis labai rimta ir Šilutės rajono savivaldybė jo steigimui buvo parinkta ne atsitiktinai. Jaunimo nedarbas šioje savivaldybėje siekia 7,3 proc. ir yra didžiausias Klaipėdos apskrityje.
Apie tai, kokią pagalbą ir informaciją galės gauti naujojo centro lankytojai bei kaip atrodo kasdieninis centro gyvenimas, sutiko papasakoti šios įstaigos vyriausioji specialistė Danė Mongirdienė.
Padeda ankstesnis įdirbis
Pasak jos, dirbti padeda ankstesnių metų patirtis, tad nei didelių atradimų, nei nesklandumų centrą atidarant nebuvo.
„Jau turime nemažą įdirbį su jaunimu. Štai, pavyzdžiui, ir anksčiau kiekvieną mėnesį važiuodavome į mokyklas, bendraudavome su jų bendruomenėmis, teikdavome informaciją. O dabar pasikeitė tik tai, kad turime kur juos pasikviesti, tad mokyklos važiuoja pas mus“, – šypsosi pašnekovė. Moksleiviai – itin svarbi tikslinė grupė centro veikloje, mat aplink – daug įvairių mokyklų – ir vidurinių, ir profesinių. Kartais susitikimai su klasėmis vyksta net kelis kartus per dieną. Tačiau nepaisant to, dėmesio netrūksta ir tiems, kam jo reikia labiausiai – darbo arba mokslo galimybių ieškančiam jaunimui iki 29 metų.
„Jiems reikia nemažo postūmio“
Deja, ne visi paaugliai, užsukę į centrą, ateina su klase. „Pas mus darbo ieškoti užsuka ir labai jauni žmonės. Dauguma jų nebaigę 10 klasių. Kai kurie turi tik pradinį išsilavinimą. Dabar tiems jaunuoliams maždaug 16 metų ir jie jau ieško darbo“, – pasakoja D. Mongirdienė.
Nors oficialiai tokie jaunuoliai priklauso niekur nedirbančio, ir nesimokančio jaunimo kategorijai, specialistė pastebi, kad jie nėra nei nemokšos, nei nemotyvuoti: „Tikrai nėra taip, kad jie nieko nemokėtų. O tie, kurie nenori mokytis, nori dirbti. Didelė dalis tokio jaunimo padeda tėvams ūkyje, remontuoja automobilius ir t. t. Dažniausiai jie ieško pagalbinių darbų.“
Jaunimo darbo centre tokiems jaunuoliams padedama ne tik susirasti darbą, bet ir pristatomos kitokios veiklos galimybės. Jiems siūloma mokytis, savanoriauti, teikiama informacija apie vykstančius Europos Sąjungos projektus. Centre jau veikia ir darbo klubas, vyksta mokymai. „Aišku, daugumai tokių jaunuolių labai sunku. Jiems reikia nemažo postūmio. Bet tikiu, kad mūsų specialistai juos sudomina ir padeda surasti kelią į darbo rinką“, – sako D. Mongirdienė.
Jau dėliojamas renginių kalendorius
Nors nauja erdvė kaip magnetas traukia jaunimą ir dėl gražios aplinkos, ir dėl galimybės naudotis kompiuteriais, – vien lankytojų susižavėjimu gyvas nebūsi. Centre nuo pavasario planuojami įvairūs renginiai drauge su socialiniais partneriais ir darbdaviais.
„Kol kas nė vienas darbdavys užėjęs nebuvo. Vis matome, kaip praeina pro šalį“, – juokiasi vyr. specialistė ir paskuba pridurti. – „Jeigu jiems reikia žmonių, susisiekia telefonu, elektroniniu paštu. O vėliau planuosimės ir kviesimės pas save į svečius, organizuosime susitikimus.“ Ji pastebi, kad Šilutėje yra ir aktyvių jaunimo organizacijų, tad bus bendraujama su jomis.
Pabaigoje pasiteiravus, kiek jaunų lankytojų užsuka per dieną, paaiškėja, kad sulaukiama nuo 15 iki 20 jaunų žmonių. Kadangi vienoje erdvėje veikia ir informavimo, ir konsultavimo, ir registravimo paslaugos, kiekvienas jaunuolis užsuka su savo reikalais, tačiau galimybės susiburti juos į bendrus renginius centre daug geresnės nei anksčiau. Jaunimo darbo centro Šilutėje adresas – Dariaus ir Girėno g. 10.