Nors pinigų trūkumas gana dažnai lydi studentus, tačiau išradingumas ir keli Asmeninio finansų instituto patarimai pirmakursiams padės, kad studentaujant kišenėse nešvilpautų vėjai. „Barakai“ ir kurso komunos
Tikriausiai pigiausias būdas gyventi studentui – bendrabutis. Čia ne tik nuolat būsite apsuptas kitų studentų, bet ir pajusite finansinę naudą: už visas komunalines paslaugas mokamas fiksuotas mokestis. Tiesa, bendrabučiuose vietos ne visiems užtenka, taigi, būtinai pasidomėkite, ar yra galimybių gauti ten vietą. Jei planuojate nuomotis būstą su bendramokslių ar draugų kompanija, žinokite, kad prieš mokslo metų pradžią nuomos kainos pakyla ir tinkamą būstą susirasti būna nelengva. Be to, nepamirškite paklausti, kiek kainuoja šildymas žiemą, nes kainos už to paties ploto būstą gali būti labai skirtingos.
Trys lovos ir trys virduliai
Apsidairyk ir sutark su būsimais kambariokais, kokių daiktų reikės, nes bute ar bendrabučio kambaryje lovų reikės visiems, o štai du plaukų džiovintuvai ar trys elektriniai virduliai nėra būtini. Gyvenimas su draugais nebus toks pats kaip su tėvais, nes niekas už tave nepagamins valgyti, neišneš šiukšlių ir neplaus grindų. Pasidalintos vakarienės bulvės stiprina draugystę, bet kad nejaustum kaltės eilinį kartą naktį nupjovus kambarioko dešros galą, sutarkite ne tik dėl namų ruošos tvarkaraščio, bet ir dėl bendrų pirkinių ar išlaidų pasidalinimo.
Stipendija, lengvatos ir disciplina
Nepamiršk, kad pirmąjį studijų semestrą beveik niekas negauna stipendijų, nes jos skiriamos pagal studijų rezultatus. Skatinamųjų stipendijų nėra skiriama daug, o jų dydį nustato kiekviena aukštoji mokykla atskirai. Studentai, kurių šeimos turi itin ribotas galimybes padėti finansiškai, turi teisę į socialinę stipendiją. Kai kurie universitetai taip pat sudaro galimybes įmokas už studijas išskaidyti per visą semestrą.
Nepražiopsok galimybės susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio lengvatą už mokslą. Priminkite apie tai tėvams pavasarį, prasidėjus pajamų deklaravimui – juk tai gali būti puiki pradžia kito semestro įmokai.
Išlaidų disciplina yra aktuali ypač tiems, kurie su mokslo metais aukštojoje mokykloje prisiima finansinius įsipareigojimus. Pradelsti mokėjimai gresia ne tik priskaičiuotais delspinigiais, bet ir sugadinta kredito istorija, galinčia sutrukdyti ateityje pasiskolinti studijoms, automobiliui ar būstui.
100 draugų ir 100 pinigų
Jei atvykai į svetimą miestą, kuriame galbūt nestudijuoja nė vienas tavo draugas, pirmiausiai sutaupysi susidraugavęs. Antrakursiai ir ilgiau studentišką gyvenimą pažįstantys gali pasidalinti savo patirtimi – kur pigiau atsišviesti knygą, kur skaniai, pigiai ir sočiai pavalgyti, ko tikėtis iš dėstytojų, kaip geriau pasiruošti paskaitoms, galų gale, kur buriasi studentai, kai kišenėse švilpia vėjai. Jei negyveni tundroje arba nuolat važinėji ne vienas, automobilis padės sutaupyti. Miestuose, kur viešojo miesto transporto tinklas gana gerai sutvarkytas, o dieninių skyrių studentams taikomos nuolaidos, išlaidas automobilio degalams, remontui ir stovėjimui galima lengvai paversti kitu studentiško gyvenimo gėriu. Be to, dviratis yra labai sveika ir taupi transporto priemonė. Kai kurie tai supranta tik pabaigę universitetus.