Mokslininkų įrodyta, kas geria alų, vyną ar degtinę, tas kitą dieną šlapinasi savo smegenimis. Taip taip, išgirdot teisingai. Žmogus vartodamas alkoholį praranda daug smegenų ląstelių. Tos ląstelės po audringos nakties (nebūtinai) pradeda irti. Ir kad smegenys nebūtų apnuodytos, organizmas smegenims siunčia daug vandens. Vanduo išplauna smegenų ląsteles ir... kartu su šlapimu pasišalina! Nesinori net pagalvoti, kiek smegenų netenka jauni žmonės vartodami alkoholį...
Skaudi realybė, bet alkoholis jaunų žmonių tarpe yra populiariausias svaiginimosi būdas. Kad jaunimas jį vartoja ir vartoja tikrai gausiai, rodo žiauri statistika. Kas šioje situacijoje yra kalti? Tėvai? Pats jaunimas? Aplinka? Jaunų žmonių sąmoningumo lygis? Manau, viskas viename. Kas verčia jaunus žmones kelti stikliuką? Begalinis noras apsvaigti? Smalsumas? Noras pritapti prie chebros? Paklauskime jų pačių.
Rimvydas, 16 m.
„Man patinka savaitgaliais „atsijungti“ nuo visų rūpesčių ir panirti į ekstazę. Juk tik išgėrus atsitinka daug prikolų. Taip gyventi smagiau ir įdomiau. Savaitgalis be alkoholio, ne savaitgalis. Nejau sėdėsi namie? O išėjęs su draugais į miestą juk neslampinėsi kaip idiotas po gatves. Nusiperki kioske alaus ir sėdi kokiam parkelyje, jei tik geras oras. O jei už lango lyja, tai organizuojamės „plotus“. Taip dar smagiau. Kartais ir „žolytę“ parūkom. Tada būna didžiausi prikolai. Žodžiu, prisijuokiam visai savaitei.“
Tomas, 18 m.
„Šaltas alaus bokalas ir traškučių pakelis – neatsiejamas savaitgalio ritualas. Pats esu dvyliktokas ir turiu daug mokytis, tai čia yra vienintelė mano pramoga po mokslų savaitės. Kitur kažkur eiti tingisi, pavyzdžiui, į kino teatrus. Kam į juos eiti, jei gali atsisiųsti filmą „iš kompo“? Man didžiausias malonumas yra pasikviesti į namus porą draugų ir kartu susėdus žiūrėti filmus. Žinoma, alaus bokalas – būtinas priedas. Kadangi tėvų savaitgaliais dažnai nebūna, tai naudojuosi šia proga.“
Dagnė, 14 m.
„Pirmą kartą nusigėriau per savo keturioliktąjį gimtadienį. Manau, pakankamai vėlai. Turiu daug pažįstamų, kurie net būdami 11 metų jau yra „išragavę“ nemažai alkoholio. O kas čia jau tokio blogo? Juk paauglystė tam ir skirta, kad pasiaustum. Kai jau turėsiu darbą, tai, aišku, tiek negersiu, nes laiko nebus, galbūt, ir noro. O dabar? Paruoši namų darbus ir ką tada? Žinoma, aš daug ir negeriu, porą skarbonkių sidro ir viskas. Pakalbi su draugėm, aptari meilės reikalus. Aš esu labai uždaras žmogus ir kai truputį apsvaigstu – išsipasakoju.“
Ieva, 16 m.
„Mano namuose pastoviai vyksta baliai. Arba mano tėvai tūsinasi, arba aš. Mes gyvename labai linksmai. Juk gyvenimas toks trumpas! Ko čia liūdėti? Nemėgstu užsiparinusių žmonių. Kam per daug galvoti ir taip gaišti savo laiką? Aš mėgstu eiti pas draugus į „plotus“, ten, žinoma, išgerti arba prisigerti. Kai namuose tėvai rengia balių, tai būnu su jais. Aišku, neprisigeriu, bet jie mano laisvės neriboja. Aš netgi galiu pasigirti, kad einu su tėvais į naktinius klubus. Smagu, juk man tik šešiolika metų, o jau aplankiau jų tikrai nemažai. Mano tėtis pažįsta daugelį naktinių klubų savininkų, dėl to man taip ir sekasi. Taigi, kaip matot, tarp savo bendraamžių esu pakankamai „krūta“.“
Šiame straipsnyje specialiai pateikiau tik tokių jaunų žmonių nuomones, kurie mėgsta vartoti alkoholį. Neišsigąskit, buvo ir tokių, kurie svaigalams griežtai sako NE. Bet visgi daugiau buvo propaguojančių šį žalingą ir nuo seno žinomą nuodą. Didžioji dauguma jaunų žmonių šventės be butelio neįsivaizduoja! Alkoholio vartojimas jiems – atsipalaidavimas po dienos rūpesčių, pabendravimas su draugais, „tūsai“, „plotai“ ir pan. Nėra net kalbos apie linksmybes blaiviu protu. Kaip tik atvirkščiai, jei nevartoji alkoholio, tai tu ir esi „nevisam“ prote.
Nemoralizuosiu, ką daryti galima ir ko ne. Nepropaguosiu blaivaus gyvenimo būdo. Kviečiu visus tiesiog susimąstyti, kodėl alkoholis toks madingas jaunimo tarpe. Kaip sakoma, alkoholis plečia kraujagysles ir draugų ratą. Linkiu plėsti savo akiratį, o ne kraujagysles. O draugai visada bus šalia, jei jie tikri.
Žvilgtelkit, galbūt alaus bokalas nebeatrodys toks skanus.
Austėja Jonaitytė