REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
11
Svetlana Jameljanova (tv3.lt fotomontažas)

Daugelis mėgsta namų aplinką pagyvinti augalais, ar tai būtų didžiausia palmė, ar mažas, ilgai žaliuojantis sukulentas. O vilnietė Svetlana Jameljanova, meilę augalams jautusi dar nuo vaikystės, dviejų kambarių bute susikūrė kambarinių augalų „džiungles“.

11

Daugelis mėgsta namų aplinką pagyvinti augalais, ar tai būtų didžiausia palmė, ar mažas, ilgai žaliuojantis sukulentas. O vilnietė Svetlana Jameljanova, meilę augalams jautusi dar nuo vaikystės, dviejų kambarių bute susikūrė kambarinių augalų „džiungles“.

REKLAMA

Dabar 26-erių merginos kolekcijoje apie 150 augalų, nors, kaip pati juokauja, jau sunkiai pačiai pavyksta suskaičiuoti. Čia puikuojasi įvairiausi augalai, o Svetlana patikina – jie namuose kuria jaukumą.

Augalai kuria jaukumą

Pašnekovė pasakoja, kad nuo pat mažų dienų buvo apsupta gamtos ir augalų. Meilę augalams išugdė ir pas senelius praleisti savaitgaliai, ir mamos susižavėjimas gėlėmis.

„Kiekvieną savaitgalį praleisdavau pas senelius, kurie nuolat turėjo veiklos darže ir sode, rinko ir džiovino vaistažoles, ant palangių turėjo žydinčių augalų. Mano mama labai mylėjo kaktusus, vienu metu turėjo surinkusi nemažą kolekciją, tad nuolatinė augalų priežiūra man buvo natūrali veikla“, – naujienų portalui tv3.lt pasakojo S. Jameljanova.

REKLAMA
REKLAMA

Išsikrausčiusi gyventi atskirai, Svetlana sako lyg pajutusi tuštumą, kai namuose nebuvo žaliuojančių augalų. Taip nuo vieno augalo tai išaugo į didelę kolekciją, kurioje – įvairiausi kambariniai augalai.

REKLAMA

„Kai išsikrausčiau gyventi atskirai, pajutau didelį žalumos trūkumą, norėjosi dalelę to pasiimti su savimi. Kadangi gyvenau bute ir neturėjau galimybės auginti augalų lauke, po truputį pradėjau domėtis kambariniais augalais. Bėgant metams pradėjau domėtis įvairiomis rūšimis ir kaskart atradus naują, buvo labai įdomu parsinešti naują augalą namo ir pabandyti suprasti jo auginimo subtilybes“, – šypsosi mergina.

Pašnekovė patikina, kad augalai dviejų kambarių butą, kuriame gyvena su sužadėtiniu ir šuneliu, paverčia jaukiais namais, į kuriuos visuomet norisi sugrįžti. O ir užslinkus niūriems rudens ar žiemos vakarams, nėra nieko geresnio nei grįžti į žaliuojančius namus:

REKLAMA
REKLAMA

„Laimingiausia jaučiuosi būdama gamtoje, o turint gan pilkus rudenius ir žiemas, nusprendžiau vasarišką žalumą susikurti namuose. Nėra nieko maloniau, kai už lango lyja ir virš akių kabo pilkas dangus, bet apsižvalgius namuose matai daug lapijos ir gyvumo.“

Namų džiungles mergina pradėjo kurti prieš septynerius metus ir kuo puikiausiai atsimena pirmąją gėlę, atkeliavusią į namus, o močiutės dovanotas augalas dar iki šių dienų puošia namus.

„Pirmosios buvo Phalaenopsis orchidėjos iš maisto prekių parduotuvių. Bet nei vienos jau nebėra gyvųjų tarpe (šypsosi). Bet pirmasis močiutės padovanotas pinigų medis iki šiol puošia mano palangę. Nors nėra labai išskirtinis, mano širdyje turi ypatingą vietą, nes buvo padovanotas į pirmuosius namus, kuriuos dalinuosi su antrąja puse“, – su šypsena pasakoja ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skaičiuojant pameta skaičių

Prieš porą savaičių pabandžiusi suskaičiuoti, kiek augalų yra namuose, mergina juokiasi, kad kelis kartus pasimetė. Tačiau namuose stovi kone 150 vazonų, o kai kuriuose auga ir ne po vieną augalą.

Atėjus šiltajam laikotarpiui, dalis augalų iškeliavo į balkoną, kur mėgavosi saule, tačiau gavosi paini situacija – namuose atsirado dar daugiau augalų, tad atėjus vėsesniems orams, teks ieškoti naujų vietų mylimiems augalams.

„Vasaros laikotarpių didelę augalų dalį buvau išnešusi į balkoną, tad namuose tikrai užteko vietos. Bet tuo laikotarpiu psichologiškai ir vizualiai atrodė, kad turiu pakankamai vietos nusipirkti ir daugiau augalų... Labai artimu metu reikės visus augalus nešti atgal namo, tuomet jau susidursiu su problema. Jau planuoju, kad teks pirkti papildomą lentyną visiems sutalpinti“, – juokiasi pašnekovė.

REKLAMA

Galvojate, kaip įmanoma dviejų kambarių bute sutalpinti 150 vazonų? Tereikia fantazijos. Svetlanos namuose jie ne tik stovi ant palangių ar spintelių, kai kurie jų kabo:

„Fantazijos man nestinga, visuose namų kambariuose esu atradusi vietų augalams. Virtuvėje kabo macrame gėlių kabyklose, svetainėje lianos lipa per spintos viršų. Apie 80 procentų augalų stovi mūsų miegamajame, šiame kambaryje filmuoju savo „Youtube“ vaizdo įrašus, tad norisi, kad fone būtų daug žalumos. Tai 15 kv. m. kambarys, į kurį sutalpinu didžiąją dalį kolekcijos.“

Svarbiausia merginai – gerbti ir antrosios pusės norus, tad kituose kambariuose augalų mažiau. Ir pradėjus rinkti augalų kolekciją, sulaukdavo juokelių iš draugų ir artimųjų, kur dės tiek augalų. Tačiau dabar niekam nebekyla abejonių, o Svetlana yra pirmasis žmogus, į kurį kreipiasi su klausimais apie augalus.

REKLAMA

„Pirmaisiais metas ne visi suprasdavo, nepraleisdavo progos patraukti per dantį, bet aš stengiausi į tai nekreipti dėmesio ir klausiausi širdies ir vaikino, kuris visad palaikė. Draugams ir šeimos nariams nereikia gyventi mano namuose, tad jų nuomonė niekada nebuvo svarbiausia, visi, manau, turime keistų pomėgių, dėl kurių esame lengvai „kvankštelėję“.

Su laiku ir jie apsiprato, dabar net prašo patarimų ir vis paklausia, kaip sekasi mano džiunglėms, ar pakomentuoja, kaip patiko mano naujausias vaizdo įrašas“, – šypsosi mergina.

Gelbėja išmestus augalus

Pradėjus domėtis kambariniais augalais ir jų priežiūra, vazonai stovėdavo ten, kur atrodydavo gražiausiai. Tačiau bėgant metams sukauptos žinios išmokė parinkti ne tik tinkamą vietą, bet ir augalus, kuriems Svetlanos namuose tinka ir patinka:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabar prieš parsinešant namo augalą atkreipiu dėmesį, ar turėsiu jam tinkančios vietos. Nebeperku paparčių ir kalatėjų, nes namuose neturiu pakankamai drėgno oro, ypač šildymo laikotarpiu. Jei perku retesnę gėlę, pasitikrinu ar turėsiu jai vietos po auginimo lempa, nes tikrai norėsiu išlaikyti ją gyvą ir laimingą.“

Dabar į namus iš parduotuvės parkeliauja vis mažiau augalų – Svetlana juokauja, kad pasidarė išrankesnė. Vis dėlto, atėjus gimtadieniui ir kitoms šventėms ir draugams paklausus, ko nori dovanų, visada sulaukia vieno atsakymo: „Augalų“.

Vis dažniau į merginos namų džiungles įsilieja jau išmesti augalai, kuriuos randa tiesiog prie konteinerių: „Gyvenu daugiabučių rajone, tad kasdien vedžioju savo šunį ir kartas nuo karto atrandu žmonių paliktus augalus netoli šiukšlių konteinerių. Kaskart džiugu pamatyti, kad augalas nėra išmestas tiesiai į konteinerį, o paliktas netoliese, kad panorėję praeiviai galėtų jį priglausti ir prikelti antram gyvenimui. Dažnai ir man sunku praeiti pro šalį ir palikti vargšą gyvą padarą likimo valiai. Nesikuklinu jų parsinešti namo, nuplauti, persodinti į naujutėlaitį vazoną ir laukti naujų augimo požymių, naujų šakelių ar lapelių. Taip esu išgelbėjusi dešimtis augalų, pradedant smulkiais sukulentais ir baigiant dvimetrinėm palmėm“, – pasakojo S. Jemeljanova.

REKLAMA

Yra visa galybė augalų pasirinkimo – nuo mažų augaliukų iki didžiausių palmių. Tačiau Svetlana atsirenka, ką auginti, o ko ne, nes svarbiausia, kad gėlei patiktų ir ji žaliuotų. Čia nepamatysite begonijų, kalatėjų ar paparčių, bet vieni mėgstamiausių augalų – kaktusai, karpažolės, vaškuolės ir filodendrai:

„Paskutiniu metu labai džiaugiuosi savo variegatinėm monsterom, nes vis leidžia naujus lapus, turiu įdomesnių alokazijų ir anturių, bet nesu didelė retų augalų fanė. Renkuosi augalus ne pagal tendencijas, o pagal tai, ar man jie patinka. Visų pirma atkreipiu dėmesį į tai, ar galėsiu tam tikrą augalą išlaikyti gyvą ir laimingą.“

REKLAMA

Turi patarimų kitiems

Tiesa, kad ir kiek žinių būtų sukaupusi, mergina neslepia – kartais tenka atsisveikinti su augalais, nes šie neišgyvena. Bet tai – natūralus procesas. Anksčiau namo mergina parsinešdavo daugybę augalų, bet daug jų tekdavo ir išmesti, o bėgant laikui atėjo supratimas, kokiems augalams namuose patinka.

Kolekcijai vis augant, pradėjo didėti ir valandų, reikalingų skirti jų priežiūrai, laikas. Kiekvieną savaitę vien laistymas užtrunka beveik valandą laiko: „Bet reikia nepamiršti ir persodinimų, genėjimo ar dauginimo darbų.“

„Sekmadieniai yra mano augalų priežiūros dienos, kuomet dažniausiai nieko neplanuoju ir noriu būti namuose. Tada palaistau didžiąją dalį savo kolekcijos, pasukinėju vazonus, kad augalai gautų saulės iš visų pusių, persodinu augalus, jeigu reikia. Kartais tiesiog pasiimu knygą ir atsisėdusi tarp augalų balkone pabūnu su jais panirusi į knygos sukurtą pasaulį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Esu sukūrusi rutiną, kurios pagalba augalų priežiūra pavirto įdomiu užsiėmimu, o ne darbu“, – kalbėjo pašnekovė.

Šiltuoju sezonu prisideda ir tręšimas. Kaip pati sako, kad kaip tik ieško pačių tinkamiausių trąšų, tad įžvalgų apie tai dar neturi. Tačiau duoda keletą patarimų norintiems, kad namuose visus metus žaliuotų ir bujotų augalai:

„Visada siūlau žmonėms atsižvelgti į jų namus prieš renkantis augalus. Jeigu turite tik šiaurinius augalus, nerekomenduočiau namo neštis variegatinių augalų, nes jiems reikia žymiai daugiau saulės šviesos nei paprastiems žaliems augalams.“

Jei esate tas, kuris neretai gėles perlaisto, mergina pataria rinktis tokius, kurie nebijo drėgmės, pavyzdžiui, paparčius ar lelijas. O jei atvirkščiai – pamirštate savo augalus palieti, rinkitės sansevjeras, zamiokulkus ar kaktusus, kuriems sausra netrukdo.

REKLAMA

„Beveik visada rasite reikiamos informacijos internete, tad nedvejokite ir paieškokite forumų, kuriuose kiti augalų mylėtojai visada atsakys į iškilusius klausimus. Tokios platformos kaip „Youtube“, „Facebook“, „Instagram“ turi šimtus anketų žmonių kaip aš, kurie mėgsta dalintis augalų patarimais ar eksperimentais.

Ir galų gale nebijokite užsukę į gėlių parduotuvę pasišnekėti su pardavėja, kuri padės jums apsispręsti dėl naujo augalo ar atsakys į iškilusį klausimą“, – pataria S. Jameljanova.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų