Naujienų portalo tv3.lt redakciją pasiekė skaitytojos laiškas, kuriame ji pasakoja apie savo nemalonius pojūčius, kuriuos sukėlė iki kaulų geliantis šaltas vėjas, ir įspėja žiemos metu vieno drabužio nesirinkti. Ji rašė:
„Vieną gruodžio vakarą sugalvojau, kad noriu išeiti pasivaikščioti. Nors lauke tą vakarą nebuvo šalta, vis dėlto mobilusis telefonas rodė net minus 15 laipsnių jutiminę temperatūrą. Nusprendžiau, kad užsidėsiu kelnes, pasiimsiu pirštines, kepurę, šaliką. Išėjusi į lauką jaučiausi šiltai, todėl nusprendžiau, kad apsirengiau tikrai tinkamai.
Vaikščiodama parke, jaučiau, kaip į veidą vis papučia šaltesnis vėjas, bet dėl to nesijaudinau. Staiga bevaikščiodama pradėjau jausti šalčio „kandžiojimą“ ties kojų šlaunimis, todėl nusprendžiau, kad laikas grįžti namo.
Vos tik įžengusi pro duris, pajutau, kad mano šlaunis ėmė be galo niežėti, nusimovusi kelnes pamačiau, kad jos visos paraudonavusios ir „dega“ iš karščio. Vilkėjau odines kelnes, todėl, manau, kad jos tikrai nebuvo tinkamos šaltajam metų laikui, tik daugelis to vis dar nežino. Visą vakarą praleidau lovoje su šilta arbata, bet raudonumas praėjo tik kitos dienos popietę. Taigi, merginos, atsargiai rinkitės, ką dėvite žiemos metu ir rūpinkitės savo oda“.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras nurodo, kad nušalimui tereikia, kad sutaptų tokie faktoriai kaip drėgnas oras, palyginti žema temperatūra ir šaltas vėjas. Dažniausiai nušąlamos kūno vietos – rankų ir kojų pirštai, ausys ir skruostai, todėl svarbu teisingai pasirinkti šias vietas pridengiančius rūbus.
Nušalimu vadinamas tam tikras odos pažeidimas, kuris atsiranda dėl šalčio tiesioginio poveikio odai. Dažniausiai tokio pobūdžio odos pažeidimai atsiranda žiemą, kai lauke yra 4 ar mažiau laipsnių šilumos.
Taigi, kaip apsirengti, kad išvengtume nušalimo?
Pirmiausia pasirūpinkite tinkamomis kojinėmis – jeigu daug laiko žadate praleisti lauke, rinkitės storesnes vilnones ar pusvilnones kojines.
Taip pat nepamirškite pirštinių – geriausiai su savimi turėkite kumštines pirštines, jos gal ir neatrodys taip elegantiškai, tačiau geriau sulaikys šilumą.
Žiemą pasirinkti drabužiai neturi varžyti judesių, trukdyti kvėpavimo, kraujotakos. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras pataria dėvėti drabužius, pasiūtus iš natūralaus pluošto medžiagų: medvilnės, lino, šilko ir vilnos.
„Pagrindinis natūralaus pluošto gaminių privalumas – higieniškumas. Jie lengvi, minkšti, gerai sugeria drėgmę ir yra pralaidūs orui (drėgmę išgarina į aplinką). Pluoštai, esant aplinkos drėgmei 65%, sugeria 7−8% drėgmės, o esant 95% aplinkos drėgmei – 17–18%. Tuo pačiu jie tampa gerais laidininkais – pluoštas nesielektrina.
Geriausiomis higieninėmis savybėmis pasižymi audiniai iš natūralios medvilnės ir iš plonos vilnos. Baltiniai iš sintetinių audinių gaminami, bet jie skirti ne kasdieniam nešiojimui, o aktyviam sportui. Papildomą šilumos izoliaciją suteikia lengvi viršutiniai drabužiai. Jiems geriausiai tinka medvilniniai, lininiai ir vilnoniai audiniai.
Žiemą šie drabužiai turi sumažinti šilumos pralaidumą, todėl jų gamybai naudotini tankūs ir poringi, geromis šilumos izoliacinėmis savybėmis pasižymintys vilnoniai, pusvilnoniai, šiaušti medvilniniai bei trikotažiniai audiniai“, – nurodo sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras.
Rinkdamiesi striukes ir paltus atkreipkite dėmesį į tai, ar jie atsparūs vėjui ir vandeniui.
Kokius batus pasirinkti?
Taip pat netinkamai pasirinkta avalynė gali kelti daug problemų. Avėkite tik patogius batus, pasiūtus iš natūralių tiek išorės, tiek vidaus medžiagų.
„Kad ir kaip būtų gaila, šiuolaikinė madinga avalynė tiktai padidina tikimybę patirti traumą. Aukšti siauri kulniukai ir smailos, kartais net į viršų užsirietusios batų nosys – dažnai ir būna traumų priežastimi. Su aukštakulniais batais geriau atsisveikinkite iki pavasario.
Žieminiai batai turi būti stabilūs – plokščiapadžiai arba plačiu tvirtu ir neaukštesniu kaip 3–4 cm kulnu. Be to, žieminės avalynės padas neturi slysti. Negalima visą dieną avėti žieminės avalynės būnant šiltose patalpose. Šilumoje kojos prakaituoja, avalynė sudrėksta, dėl to išėjus į gatvę kojos greitai sušąla“, – nurodo sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras.