REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atmintinų dienų kalendoriuje balandžio 25 diena yra skirta maliarijai. Šių metų maliarijos dienos šūkis – ,,Nulinis mirtingumas nuo maliarijos prasideda nuo manęs“.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atmintinų dienų kalendoriuje balandžio 25 diena yra skirta maliarijai. Šių metų maliarijos dienos šūkis – ,,Nulinis mirtingumas nuo maliarijos prasideda nuo manęs“.

REKLAMA

PSO maliarijos prevencijai skiria labai daug dėmesio, nes kasmet pasaulyje užregistruojama apie 219 milijonų šios ligos atvejų, o miršta apie 435 tūkstančiai žmonių.

Šiam kilniam tikslui – kovai su maliarija ir jos eliminavimui – skiriamos didžiulės investicijos, pvz.: 2017 m. buvo skirta 3,1 milijardo JAV dolerių, iš kurių 28 proc. skyrė endeminių šalių vyriausybės. Nors tai didžiulė suma, bet nepakankama, todėl iki 2020 m. ketinama ją padvigubinti.

Lėšos bus skiriamos maliarijos tyrimams, diagnostinių testų ir vaistų įsigijimui bei gyventojų aprūpinimui apsaugos nuo uodų ir jų naikinimo priemonėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Paplitimas pasaulyje

Maliarija plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose Afrikos, Azijos ir Lotynų Amerikos regionuose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, maliarija galima užsikrėsti daugiau kaip 100 šalių.

REKLAMA

Daugiausiai susirgimų, net 92 proc. registruojama Afrikos žemyne, į pietus nuo Sacharos dykumos. 2017 m. susirgimai maliarija buvo registruojami 87 šalyse.

Net pusė visų susirgimų buvo registruojama 4 Afrikos šalyse: Nigerijoje – 25 proc., Kongo Demokratinėje Respublikoje – 11 proc., Mozambike – 5 proc., Ugandoje – 4 proc. Nors 2017 m., lyginant su 2010 m., visuose regionuose, išskyrus Lotynų Amerikos šalis, buvo stebimas mirštamumo nuo maliarijos sumažėjimas, Afrikos regione jis išliko didžiausias, ir siekė net 93 proc.

Maliarija Lietuvoje

Lietuvoje vietinės maliarijos atvejai buvo registruojami iki 1957 m., kol medikų ir biologų pastangomis vietinė maliarija buvo įveikta. Nuo 1964 m. iki šių dienų registruojami tik įvežtinės maliarijos atvejai.

REKLAMA
REKLAMA

2008–2017 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 48 įvežtinės maliarijos atvejai: iš jų 24 atvejai užregistruoti tarp asmenų, kurie buvo nuvykę į nepalankias maliarijos atžvilgiu vietoves darbo tikslu, 15 atvejų užregistruota tarp turistų.

Kaip užsikrečiama?

Dažniausiai žmogus maliarija užsikrečia įkandus infekuotiems uodams, kurie geldami perduoda sukėlėjus su seilėmis. Uodai puola saulei nusileidus, didžiausias jų aktyvumas stebimas tarp 23 val. vakaro ir 6 val. ryto.

Be to, maliarija gali būti perduota perpilant kraują, persodinant organus, per užterštas krauju adatas ar švirkštus. Endeminėse vietovėse pasitaiko (itin retai) įgimtos maliarijos atvejų, kai parazitai patenka į vaisių per placentą ar gimdymo metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligos simptomai

Pirmieji maliarijos simptomai gali būti panašūs į gripą ar kitas peršalimo ligas. Maliarijai būdingi kas 48 arba 72 valandas besikartojantys šaltkrėčio, karščiavimo, prakaitavimo priepuoliai, lydimi nerimo, apatijos, galvos ir raumenų skausmo, viduriavimo, vėmimo.

Dažniausiai priepuoliai prasideda vakare ir trunka keliolika valandų. Krentant temperatūrai, ligonis gausiai prakaituoja, jaučia silpnumą. Vėliau vystosi mažakraujystė ir gelta. Jeigu ligonis negauna gydymo, gali vystytis komplikacijos, atsiranda inkstų nepakankamumas, sąmonės sutrikimas, koma ir mirtis.

Kaip apsisaugoti nuo ligos?

Norint apsisaugoti nuo maliarijos būtina vartoti antimaliarinius vaistus ir vengti uodų įkandimo. PSO rekomenduoja visiems vykstantiems į maliarijos endemines zonas vartoti antimaliarinius vaistus.

REKLAMA

Vaistus paskiria asmens sveikatos priežiūros įstaigos specialistas, juos reikia pradėti vartoti savaitę iki kelionės, tęsti jų vartojimą viešint šalyje ir 4 savaites išvykus iš šalies (jeigu vaisto gamintojo instrukcijoje nenurodyta kitaip).

Vaistų parinkimas priklauso nuo geografinės zonos, į kurią vykstama, keliautojo amžiaus, gyvensenos, sirgtų ligų. Reguliarus vaistų vartojimas – viena svarbiausių maliarijos profilaktikos priemonių, 93-100 proc. apsaugančių žmogų nuo šios pavojingos ligos.

Kita apsaugos priemonė nuo maliarijos – vengti uodų įkandimo. Uodai yra maliarijos sukėlėjų pernešėjai, todėl apsauga nuo uodų įkandimo yra svarbi maliarijos profilaktikos priemonė. Siekiant apsisaugoti nuo uodų įkandimų, būtina:

REKLAMA

naikinti uodus artimoje aplinkoje naudojant ilgo poveikio insekticidus – uodus naikinančias medžiagas;

miegant kabinti virš lovos specialius sandarius tinklelius nuo uodų, impregnuotus ilgalaikio poveikio insekticidais;

patalpų langus ir duris uždaryti prieš saulėlydį, jei jie paliekami atviri, būtina rūpestingai uždengti juos tinkleliais;

naudoti insekticidus tamsiems gyvenamųjų patalpų kampams išpurkšti;

vengti iškylų brėkštant ir temstant, nes tuo paros metu uodai būna aktyviausi;

dėvėti kūną dengiančius rūbus, jeigu nepavyksta išvengti iškylos;

naudoti repelentus – uodus atbaidančias medžiagas – atviroms kūno vietoms apsaugoti;

neplanuoti kelionių į maliarijai endemines šalis liūčių sezono metu ar iškart po jo.

Svarbu žinoti

Grįžus iš kelionės po endemines šalis ir pradėjus karščiuoti, tuojau pat (per 24 val.), būtina kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir informuoti gydytoją apie buvusią kelionę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų