Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Ieva Sauserytė papasakojo, kokia kofeino nauda žmogui, kokią žalą jis gali padaryti žmogaus organizmui bei koks yra rekomenduotinas kofeino kiekis per dieną, kurio mokslininkai siūlo neviršyti.
Kiek kavos puodelių per dieną galima išgerti?
Pasak vaistininkės, atlikta gausybė skirtingų tyrimų apie kofeino naudą. Manoma, kad kofeinas gali ne tik bendrai pagerinti smegenų funkciją, atmintį bet ir padidinti ištvermę sportuojant. Kai kurie tyrimai rodo, jog reguliarus kofeino turinčių produktų vartojimas yra susijęs su mažesne Alzhaimerio bei Parkinsono ligų rizika.
„Tačiau, labai svarbu pažymėti, kad kofeino vartojimas neturėtų būti perteklinis. Mokslininkai rekomenduoja neviršyti 400 miligramų kofeino per parą, kas yra maždaug 4 puodeliai kavos. Toksine kofeino doze yra laikoma 10 gramų per parą ir daugiau“, – naudinga informacija dalinasi I. Sauserytė.
Manoma, kad iki paauglystės, reikėtų vengti kofeino turinčių produktų. Vėliau, maždaug nuo 12 metų amžiaus iki pilnametystės nereikėtų viršyti 100 miligramų kofeino per parą (maždaug 1 kavos puodelio), o vėliau – patariama neviršyti 400 miligramų kofeino per parą.
Specialistės teigimu, jautresniems šiam stimuliantui žmonėms net mažiau nei 400 miligramų kofeino gali lemti sunkų užmigimą naktį ar greitesnį širdies plakimą. Todėl svarbu įsivertinti individualiai. Besilaukiančioms moterims gydytojai pataria neviršyti 200 miligramų kofeino per parą.
Simptomai rodantys, kad kofeino suvartojote per daug
Jei kofeino suvartojama per daug, gali būti jaučiami tokie simptomai kaip:
- galvos skausmas ar svaigimas,
- pakilęs rūgštingumas,
- viduriavimas,
- drebulys,
- greitas širdies ritmas ar aukštas kraujospūdis,
- padidėjęs nerimas,
- irzlumas.
Tokiu atveju vaistininkė pataria gerti kuo daugiau vandens, sočiai pavalgyti, pasivaikščioti ar užsiimti kita bent minimaliai aktyvia veikla.
„Pagrindinis ir dažniausiai vartojamas kofeino šaltinis yra kava, kadangi kofeino yra kavos pupelėse. Šio stimulianto taip pat galima rasti žaliojoje ir juodojoje arbatoje, įvairiuose gaiviuosiuose gėrimuose, energetiniuose gėrimuose, batonėliuose, kofeino maisto papilduose, šokolade“, – vardina I. Sauserytė.
Štai, kam kofeino vartojimą reikėtų riboti
Kadangi kofeino turinčių produktų vartojimas gali turėti ir neigiamų pasekmių, labai svarbu jį riboti. Per didelis kofeino kiekis gali pagreitinti širdies ritmą, sukelti širdies permušimus, todėl tiems, kurie serga lėtinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, svarbu išlikti atsargiems.
Negana to, kofeinas dažnai yra įvardijamas kaip sukeliantis tiek fizinį, tiek psichologinį pripratimą, todėl gali išsivystyti priklausomybė.
O kadangi kofeinas kai kuriais atvejais gali sukelti priklausomybę, nepatariama nustoti vartoti kofeino turinčių produktų staiga. Nebevartojant šio stimulianto gali pasireikšti galvos skausmai, irzlumas, pykinimas, raumenų skausmas.
„Kalbant apie ilgalaikes dažno kofeino vartojimo pasekmes, manoma, kad šio stimulianto vartojimas yra susijęs su nevaisingumo problemomis, aukštu kraujo spaudimu, padidėjusia osteoporozės rizika.
Žmonėms, kurie turi nuotaikos ar nerimo sutrikimų, serga širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu ar podagra, dideli kiekiai kofeino gali dar labiau išryškinti šių būklių simptomus“, – pasakoja vaistininkė.
Kadangi kofeinas veikia stimuliuojančiai, vartojant jo turinčių produktų vėlyvą popietę ar vakare, gali pailgėti užmigimo laikas. Kofeino pasisavinimas ir išskaidymas priklauso nuo individualaus organizmo, todėl poveikis kiekvienam žmogui gali skirtis.
Dažniausiai kofeinas veikia nuo 2 iki 12 valandų. O gydytojai rekomenduoja nebevartoti kofeino turinčių produktų likus 8 valandoms iki miego.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!