Apie celiulito atsiradimo priežastis ir jo mažinimo būdus pasakoja „Benu“ vaistininkė Loreta Tamošauskienė ir vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Julija Aganauskaitė-Žukaitė.
L. Tamošauskienė sako, kad celiulitas yra dermatologinė, neskausminga liga, kuri dažniausiai paveikia moteris po brendimo laikotarpio. Šiai ligai būdingi topografiniai odos pokyčiai, ypač tose kūno vietose, kuriose yra didesnės riebalų sankaupos: šlaunų, sėdmenų, klubų, pilvo srityje.
„Šie pokyčiai pasireiškia mazgeliais, netolygumais, įdubimais, dėl kurių atsiranda celiulitui būdingas nelygus odos paviršius. Tikslios celiulito atsiradimo priežastys nėra iki galo išaiškintos.
Yra įvairių teorijų, pavyzdžiui, viena jų teigia, jog moters kūne anatomiškai yra daugiau riebalinio audinio, o celiulitas yra susijęs su riebalinio audinio pakitimais.
Pagal kitą versiją manoma, jog celiulitas gali išsivystyti sutrikus kraujotakai ar dėl tam tikrų organizme vykstančių uždegiminių procesų, kurie turi įtakos jungiamojo audinio pakitimams. Celiulito atsiradimą taip pat gali lemti genetika, hormonų disbalansas, prasta mityba, menkas fizinis krūvis, žalingi įpročiai, stresas ir kiti faktoriai“, – pasakoja vaistininkė
J. Aganauskaitė-Žukaitė sako, kad nors pats terminas „celiulitas“ reiškia ląstelinių audinių uždegimą, iš tiesų su uždegiminiais procesais pati būklė nieko bendro neturi.
„Celiulitas yra toksinis riebalų susikaupimas, dar vadinamas panikulioze. Jo atsiradimą lemia daug veiksnių, tokių kaip genetika, netinkama mityba, hormonų disbalansas, antsvoris, netinkamas gyvenimo būdas, lėtinės ligos, drastiškos dietos, nevaldomas stresas.
Celiulitas labiausiai paveikia moterų sėdmenis ir šlaunis, kadangi šiose kūno vietose oda yra storiausia, prastai aprūpinama krauju, o kapiliarų tinklas – susilpnėjęs. Dėl šių priežasčių audiniuose neišvengiamai pradeda kauptis skystis, jie tampa imlūs įvairiems pažeidimams.
Esant celiulitui, ant sėdmenų ir šlaunų galima matyti korėtumą, dideles poras, odos paviršius atrodo kaip apelsino žievelė, o lengvai įžnybus, jaučiamas skausmas. Kovojant su celiulitu, labai svarbu suaktyvinti skysčių ir kraujo mikrocirkuliaciją“, – pasakoja vaistininkė.
Su celiulitu susiduria apie 90 procentų moterų
L. Tamošauskienė teigia, kad celiulitas gali pasireikšti bet kuriame amžiuje po brendimo, tačiau dažniausiai jo pradžia pastebima tarp 20–30 metų amžiaus moterų.
„Manoma, kad apie 80–90 procentų moterų po brendimo laikotarpio susiduria su celiulitu. Vyrai nuo celiulito kenčia gerokai rečiau. Maždaug 2 procentai vyrų celiulitas gali atsirasti dėl androgenų trūkumo, taip pat po estrogenų terapijos gydant prostatos vėžį.
Celiulito plitimą galima pristabdyti, tačiau visiškai išgydyti – labai sunku. Celiulitas klasifikuojamas į lengvą, vidutinio laipsnio ir sunkų. Gydymas taikomas esant bet kokiai stadijai.
Yra įvairių priemonių bei prietaisų skirtų celiulito atvejams gydyti, sumažinti jo plitimą. Dažniausiai tam naudojami kosmetikos gaminiai, masažai, taip pat taikomos lazerio, šviesos, radijo ir akustinių bangų terapijos“, – komentuoja ekspertė.
J. Aganauskaitė-Žukaitė paantrina, kad dažniausiai su celiulitu susiduria moterys, kadangi nemažą įtaką tam daro moteriškasis hormonas estrogenas, skatinantis riebalų kaupimąsi kūne.
„Moterų hormonai svyruoja visą gyvenimą – pradedant nuo brendimo laikotarpio paauglystėje, nėštumo, gimdymo, žindymo ir baigiant menopauze. Kiekviename šių etapų celiulito ryškumas gali keistis – dažniausiai, tapti ryškesniu. Statistika rodo, kad apie 95 procentų moterų susiduria su celiulitu, o vyrams celiulitas pasireiškia labai retai“, – sako ekspertė.
Celiulitą galima sumažinti namuose
L. Tamošauskienės paklausus, kaip celiutą galima sumažinti namuose, vaistininkė atsako, kad populiariausi būdai – preparatai su kofeinu ir retinoliu, įvairiais augaliniais ekstraktais bei masažas.
„Šios medžiagos stimuliuoja odos mikrocirkuliaciją, stabdo uždegimus, aktyvina limfos nutekėjimą, lėtina ląstelių oksidaciją. Masažas yra viena seniausiai naudojamų priemonių kovai su celiulitu. Jo metu stimuliuojamas limfos nutekėjimas, gerinama audinių mikrocirkuliacija.
Masažas gali būti atliekamas rankomis arba pasitelkiant tam skirtus prietaisus. Masažo metu drenuojama limfa, gerinama kraujotaka, veikiamos riebalų ląstelės“, – sako ji.
J. Aganauskaitė-Žukaitė teigia, kad daugeliu atvejų celiulito visiškai išgydyti neįmanoma, tačiau galima ženkliai pagerinti odos būklę bei išvaizdą – kartais net tiek, kad apelsino žievelė tampa beveik nepastebima.
Vienas svarbiausių dalykų siekiant sumažinti celiulitą yra antsvorio kontrolė, subalansuota mityba, žalingų įpročių ribojimas, fizinis aktyvumas ir tikslinga probleminių vietų priežiūros rutina.
„Norint sumažinti celiulitą, reikėtų paskatinti skysčių šalinimą iš organizmo lankantis pirtyje, sportuojant, lankantis specialiuose, odą stangrinančiuose masažuose, presoterapijoje. Pašalinti organizme besikaupiančius skysčius taip pat gali padėti kadagio, jūros dumblių ekstraktai, kofeinas, guarana.
Daugybė moterų pasitiki įvyniojimo procedūromis, specialios sudėties kremais, kuriuos reikia įmasažuoti pagal limfos tekėjimo kryptį. Įvairiuose kremuose reikėtų žvalgytis kraujotaką aktyvinančių ir šildomą efektą sukeliančių ingredientų: rozmarino, imbiero, mėtos, cinamono, eukalipto, arnikos ekstraktų.
Taip pat labai svarbu sveikai maitintis, vartoti pakankamai vandens. Pastarasis yra būtinas organizmo ir odos drėgmės balanso palaikymui – geriant pakankamai vandens, oda tampa elastinga, mažiau matosi raukšlės. Negana to, vanduo gerina metabolizmą ir padeda pašalinti susikaupusius toksinus“, – celiulito mažinimo būdais dalinasi vaistininkė.
Svarbu valgyti sveikatai palankų maistą
Taip pat L. Tamošauskienė atskleidžia, kad radiodažnio procedūrų metu radiobangų sukuriama šiluma padidina audinių temperatūrą probleminėse zonose, dėl ko stimuliuojama kolageno gamyba, aktyvuojamos formą praradusios kolageno skaidulos, patempiamas odos karkasas.
„Šviesos ir lazerio terapija veikia panašiai kaip radiodažnio procedūros. Jos metu sukeliamas terminis efektas probleminėse kūno vietose. Stimuliuojama kolageno remoduliacija, gerinama mikrocirkuliacija.
Tuo tarpu akustinių bangų terapija yra naudojama siekiant geresnės odos mikrocirkuliacijos, neokolagenezės, limfos drenažo. Įprastai celiulito gydymas pritaikomas individualiai, atsižvelgiant į poodinio audinio struktūrinius pokyčius ir ypatybes, odos elastingumą, celiulito laipsnį, kategoriją, riebalų perteklių, kūno masės indeksą, vartojamus vaistus, esamas ligas ir kitus faktorius“, – sako vaistininkė.
Ekspertės teigimu, siekiant išvengti ar pristabdyti celiulitą taip pat labai svarbu valgyti sveikatai palankų maistą: šviežias daržoves, vaisius, nes jie turi daug skaidulų ir ląstelienos, greitina metabolizmą, taip pat turi naudingų vitaminų bei mineralų.
„Šiuo atveju reikėtų vengti itin riebių, kaloringų patiekalų, taip pat produktų, kuriuose daug druskos ir cukraus, nes pastarieji skatina skysčių ir riebalų kaupimąsi organizme, uždegiminius procesus.
Celiulitui sumažinti taip pat rekomenduojamas judėjimas, sportas, kuris ne tik pagerina raumenų tonusą, bet ir padeda sumažinti riebalų sankaupas“, – teigia vaistininkė.
O J. Aganauskaitė-Žukaitė sako, kad siekiant išvengti celiulito ryškėjimo, reikėtų mažinti šių produktų vartojimą: „Reikėtų atsisakyti angliavandenių, kurių pagrindas yra kvietiniai miltai (kepinių, makaronų, duonos), alkoholio, kofeino, gazuotų gėrimų ir cukraus.
Rezultatų galima tikėtis pakeitus kasdienius įpročius ir gyvenant sveikiau, aktyviau bei naudojant bent keletą anticeliulitinių priemonių. Svarbu turėti valios, nenuleisti rankų ir bandyti“, – pataria vaistininkė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!