REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šylant orams, vis dažniau prekybos centruose į krepšelius dedame šaltibarščiams gaminti skirtus ingredientus – tai neatskiriamas šiltojo metų laiko patiekalas. Vis dėlto, piktnaudžiauti juo nereikėtų, o vieno ingrediento juose galėtų ir nelikti.

Šylant orams, vis dažniau prekybos centruose į krepšelius dedame šaltibarščiams gaminti skirtus ingredientus – tai neatskiriamas šiltojo metų laiko patiekalas. Vis dėlto, piktnaudžiauti juo nereikėtų, o vieno ingrediento juose galėtų ir nelikti.

REKLAMA

„Noriu sveikiau“ įkūrėja, dietistė Virginija Antanaitė naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kuo šaltibarščiai gali būti naudingi mūsų organizmui, ko į juos geriau nedėti bei atskleidė, ar bulvės ir šaltibarščiai yra tinkamas derinys.

Patarė, kokius burokėlius rinktis

Šio patiekalo pagrindas – kefyras, dėl kurio naudos organizmui sutaria kone visi specialistai. Šis fermentuotas pieno produktas pasižymi gausybe naudingų savybių, turintis visaverčių baltymų, vitaminų, mineralinių medžiagų bei probiotikų.

„Kefyre esančios gerosios žarnyno bakterijos yra svarbios mikrobiotai, kuri turi teigiamos įtakos virškinimui, imuninei sistemai ir netgi mūsų psichikos sveikatai“, – kefyro naudą atskleidžia V. Antanaitė.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiame gėrime taip pat gausu B grupės vitaminų: B1, B2, B5, B6, B9, B12, vitaminų C, A ir K, mineralinių medžiagų, tokių kaip kalcis, magnis, fosforas, cinkas, varis, manganas ir kiti“, – toliau vardija dietistė.

REKLAMA

Kefyras ypatingas ir tuo, jog nedideliais kiekiais gali būti vartojamas asmenų, netoleruojančių laktozės, nes jo sudėtyje laktozės yra mažiau nei, pavyzdžiui, piene.

Kita svarbi šaltibarščių sudedamoji dalis – burokėliai, ne tik suteikiantys patiekalui žavią rožinę spalvą, bet ir papildantys juos skoniu. Geriausia rinktis raugintus burokėlius, mat jie sveikatai naudingiausi:

„Šiuose burokėliuose gausu probiotikų, tačiau taip pat yra didelis kiekis druskos, todėl pasirinkus raugintus burokėlius papildomai šaltibarščių sūdyti nereikėtų. Šaltibarščiams gaminti taip pat gali būti naudojami žali arba virti burokėliai.“

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, ne visi burokėliai šaltibarščiams tinkami. Nors dažniausiai renkamės marinuotus, vertėtų juos pakeisti – marinuotuose burokėliuose yra didelis druskos ir cukraus kiekis, taip pat marinavimui naudojamas actas. Be to, burokėlius marinuojant ir kaitinant, mažėja naudingų maisto medžiagų kiekis.

Negailėkite prieskoninių žolelių

Šaltibarščius sunku įsivaizduoti be prieskoninių žolelių – krapų ir svogūnų laiškų. Jos patiekalui suteikia skonio ir papildo organizmą naudingomis medžiagomis.

„Žolelės yra mažai kaloringos, tačiau labai vertingos ir yra puikus būdas praturtinti gaminamą patiekalą naudingomis medžiagomis: vitaminais, mineralais, skaidulinėmis ir biologiškai aktyviomis medžiagomis“, – sako dietistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svogūnų laiškuose gausu vitaminų K, A, C, taip pat folio rūgšties. Krapuose įvairių naudingų medžiagų dar daugiau:

„Krapuose gausu vitamino C, A, mangano, taip pat vitamino B2, kalio, kalcio, magnio, vario, cinko, eterinių aliejų ir flavonoidų.“

Tad krapų ir svogūnų laiškų galite negailėti – tai ne tik lems šaltibarščių skonį. Prieskoninėse žolelėse esančios biologiškai aktyvios medžiagos pasižymi priešmikrobiniu, priešuždegiminiu ir antioksidaciniu poveikiu, sako V. Antanaitė.

Agurką dietistė rekomenduoja į šaltibarščius dėti pjaustytą, o ne tarkuotą, bet tai daugiau lemia skonines savybes, o ne naudą organizmui.

„Tarkuotas agurkas išskirs daugiau sulčių, bus vandeningesnis ir mažiau traškus. Tačiau smulkinimo būdas maistinėms savybėms didelės įtakos neturės, kadangi agurko didžiąją dalį sudaro vanduo“, – sako ji.

REKLAMA

Kiaušinių šaltibarščiuose gali ir nebūti

Kiaušinis šaltibarščiuose – skonio reikalas. Kai kurie patiekalo be jų neįsivaizduoja, o kiti net negali pažiūrėti į jų pusę, jei tik įdėtas kiaušinis. Vis dėlto, kiaušinio šaltibarščiuose galėtų ir nelikti.

„Kiaušinių šaltibarščiuose neturėtų būti daug, kad nebūtų riebalų pertekliaus, kadangi riebalų gauname ne tik su kiaušiniu, bet ir kefyru, ypač jei naudojamas riebus, šaltibarščiams skirtas kefyras“, – pataria „Noriu sveikiau“ įkūrėja.

Jei neįsivaizduojate šaltibarščių be kiaušinio, nieko baisaus, jei jo nedėsite dideliais kiekiais. Dietistė pabrėžia, kad dažnai pasisakymai apie tam tikrų produktų nesuderinamumą ir netinkamumą vartoti vieni su kitais yra tik mitas.

REKLAMA

„Dažnai girdimas mitas, kad tam tikri produktai netinka vartoti vieni su kitais, tačiau žmogaus organizmas yra prisitaikęs skaidyti įvairius maisto produktus skirtingais virškinimo etapais. Todėl kiaušinis gali būti šaltibarščių sudedamąja dalimi“, – kiaušinių mėgėjus šaltibarščiuose nuramina V. Antanaitė.

Atsakė, ar šaltibarščiai ir bulvės dera

Pasigaminus šaltibarščių, retas įsivaizduoja šį patiekalą be šalia patiektų bulvių. V. Antanaitė sako, jog galite vartoti juos kartu, tačiau atsižvelkite į porcijas.

„Šaltibarščiai gali būti valgomi su bulvėmis, tik tokiu atveju šaltibarščių porcija turėtų būti mažesnė nei renkantis be bulvių, taip pat svarbu atsižvelgti, kokiu dienos metu yra valgoma – jei šaltibarščiai pasirenkami antroje dienos pusėje, bulvių reikėtų atsisakyti“, – pataria specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasirinkus šaltibarščius valgyti su bulvėmis, dietistė sako, jog geriausia rinktis bulves, virtas su lupena – jose yra daugiau maistinių skaidulų, išsaugomas didesnis kiekis vitaminų. Keptos bulvės gali būti ne pats geriausias pasirinkimas.

„Keptų bulvių rinktis nerekomenduojama, nes kepimo metu bulvėse žymiai sumažėja mineralinių medžiagų ir vitamino C kiekis, padidėja riebalų ir kalorijų kiekis, kadangi bulvės linkusios absorbuoti riebalus. Taip pat kepimo metu bulvėse susidaro kancerogeniniu poveikiu pasižymintis junginys – akrilamidas“, – kodėl verčiau nesirinkti keptų bulvių aiškino pašnekovė.

Vartokite saikingai

Šaltibarščių, rodos, kartais neįmanoma atsivalgyti, ypač, kai atšyla orai. Vis dėlto, šis patiekalas tinkamas ne visiems. Šio patiekalo negalima vartoti pienui ar kitiems šio patiekalo ingredientams alergiškiems asmenims. Taip pat, jei sergate inkstų ligomis ir jums skirta sumažinto baltymų kiekio dieta, šaltibarščių teks atsisakyti.

REKLAMA

Nealergiškiems ir sveikiems asmenims per didelis kiekis šaltibarščių gali sukelti nemalonius pojūčius ir sutrikdyti žarnyno veiklą.

„Trūkstant ar esant tam tikrų maisto medžiagų pertekliui gali sutrikti virškinimas, pasireikšti kiti nemalonūs pojūčiai, todėl šaltibarščius, kaip ir kitus patiekalus, rekomenduojama valgyti saikingai.

Vartojant šaltibarščius kelias dienas iš eilės gali sutrikti virškinimas, kadangi su šiuo patiekalu nėra gaunamas pakankamas skaidulinių medžiagų kiekis, būtinas sklandžiai žarnyno veiklai“, – įspėja V. Antanaitė.

Dietistė primena, kad vienas pagrindinių sveikos mitybos principų yra įvairovė, todėl nevalgykite vien šaltibarščių kelias dienas iš eilės – rinkitės kuo įvairesnį maistą, kad organizmas būtų aprūpintas visomis reikiamomis maisto medžiagomis. Tai lems ne tik gerą savijautą, bet ir užtikrins normalią organizmo veiklą.

man skanu ir as valgau,neklausau visokiu paistalu
Marinuotų burokėlių
Marinuotų burokėlių
Yra ne tik su actu, taip, kad prieš rašant pasidomėkit
Eik tu specialiste kakot. Salyibsrsciai ir bulves super,kas kiek noti tegu ir valgo. Varna pasireiske...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų