• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kepenys – vienas svarbiausių žmogaus organų, atsakingas už toksinų šalinimą, medžiagų apykaitos reguliavimą ir bendrą organizmo „valymą“. Tačiau šiuolaikinis gyvenimo būdas neretai šį „fabriką“ apkrauna nepakeliamai.

Kepenys – vienas svarbiausių žmogaus organų, atsakingas už toksinų šalinimą, medžiagų apykaitos reguliavimą ir bendrą organizmo „valymą“. Tačiau šiuolaikinis gyvenimo būdas neretai šį „fabriką“ apkrauna nepakeliamai.

REKLAMA

Pasak žolininkės Jolantos Wittib, viena iš natūralių priemonių, galinčių padėti kepenims atsistatyti ir stiprėti, yra margainis.

Net jei jaučiatės sveikas, jūsų kepenims gali reikėti pagalbos

„Kepenys – tai tarsi perdirbimo fabrikas mūsų organizme. Jos neutralizuoja nuodus: alkoholį, narkotikus, vaistus, papildus – viską, kas nenatūralu. Net paprastas paracetamolis ar kasdieniai skausmą malšinantys vaistai labai jas apkrauna“, – sako J. Wittib.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, net ir žmogus, kuris jaučiasi sveikas, dažnai neįtaria, kad jo kepenys jau gali būti paveiktos toksinų, kurių „prisirenkame“ kasdieniame savo gyvenime.

REKLAMA

Ankstyvieji suprastėjusios kepenų veiklos požymiai – ne skausmas, o paprasčiausiai nuovargis, koncentracijos stoka, energijos trūkumas ar net gyvenimo džiaugsmo sumažėjimas.

„Kai kepenys nespėja su viskuo susidoroti, žmogus tampa vangus, tarsi be gyvybinės energijos. Tačiau gera žinia ta, kad kepenys atsistato labai greitai – tereikia joms padėti“, – aiškina žolininkė.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas efektyviausių ir labiausiai kepenims padedančių augalų – margainis (Silybum marianum). Jis jau šimtmečius žinomas kaip natūralus kepenų gydytojas.

Kas yra margainis?

Margainis – augalas iš artišokų ir pienių šeimos, savo išvaizda primenantis varnalėšą. Pasak žolininkės, jo išvaizda – išties įspūdinga:

„Margainis – labai gražus augalas. Jis aukštas, su margais – žaliai baltais – lapais ir ilgais, aštriais dygliukais, saugančiais žiedą ir sėklas. Jį auginti namuose nesunku – jis auga net apleistoje dirvoje, kurioje mažai naudingų medžiagų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia margainio dalis, kuri naudinga sveikatai – jo sėklos. Būtent jos turi daugiausia veikliųjų medžiagų, ypač silimarino, kuris pasižymi stipriu hepatoprotekciniu (kepenis apsaugančiu) poveikiu.

Kaip jį vartoti?

Efektyviausia – naudoti sutraiškytas ar sumaltas margainio sėklas. Jų galima įsigyti vaistinėsė, tačiau žolininkė ragina žmones augalą užsiauginti patiems.

REKLAMA

„Aš pati pasiskolinau vieną mintį iš kito austrų žolininko: vaistas nėra arbata, tinktūra ar ištrauka – vaistas yra pats augalas. Todėl kuo grynesne forma jį vartosime, tuo bus geriau“, – aiškina J. Wittib.

Margainio sėklos yra labai kietos, todėl prieš vartojant jas būtina sutraiškyti, pavyzdžiui, kavamale ar akmenine trintuve. Tuomet galima vartoti po šaukštelį (apie 3–4 g) 3–4 kartus per dieną, užgeriant stikline vandens – geriausia prieš arba po valgio, nes šios sėklos skatina apetitą.

REKLAMA

„Sėklos kelia apetitą, todėl jei jas išgersit vakare – pilvas ims gurgti, bus sunku užmigti“, – pataria žolininkė.

Kita alternatyva – margainio arbata

Jai pasiruošti reikia 1–2 šaukštelius sutraiškytų sėklų užpilti karštu (bet ne verdančiu) vandeniu, palaikyti 10–20 minučių, nukošti ir gerti mažais gurkšneliais.

Gerti šios arbatos su pasigardžiavimu, ko gero, nepavyks, nes jos skonis – itin kartus.

Tiesa, pasak žolininkės, taip ir turi būti – visi natūralūs kepenis gydantys preparatai yra iš savęs kartūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kartus skonis gali būti atgrasus, bet būtent kartumynai kepenims yra naudingiausi. Vienas iš jų – juodas šokoladas. Jie ne tik padeda joms dirbti, bet ir mažina saldumynų troškimą“, – sako J. Wittib.

Rekomenduojama vartojimo trukmė – 4–6 savaitės, geriausia – pavasarį ar rudenį, kai organizmas pereina iš vieno sezono į kitą ir turi „apsivalyti“.

REKLAMA

Gamtos vaistas

J. Wittib teigimu, šiuolaikinėje maisto pramonėje kartūs skoniai beveik išnykę, o jų vietą užėmė saldūs, perdirbti produktai, kurie dar labiau apkrauna kepenis.

Saldumynai, žinoma, kur kas skanesni ir labiau viliojantys, nei kartūs produktai, tačiau būtent jie ir apkrauna kepenis papildomu krūviu.

REKLAMA

Todėl žolininkė pataria nebijoti grįžti prie natūralių gamtos „vaistų“.

„Gamtoje reikia ieškoti to, ko neberandame parduotuvėse. O margainis – vienas iš tų augalų, kuris gali būti vartojamas kaip vaistas.

Net žmonės, sergantys kepenų ciroze ar panašiomis rimtomis ligomis, jaučia palengvėjimą, kai pavartoja margainio sėklų ar arbatų“, – pasakoja specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų