Rytinis galvos skausmas yra dažnas reiškinys ir gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Nuolatinis skausmas jau yra galimas pagrindinės problemos požymis.
Rytinis galvos skausmas paprastai prasideda nuo 4 valandos iki 9 valandos ryto bei dažnai sutrikdo miegančio asmens miegą. Skausmas gali būti skirstomas į keletą kategorijų: klasterinis galvos skausmas, įtampą patiriančios galvos skausmas, migrena.
Kiti rytinio galvos skausmo tipai gali būti paroksizminiai, kuomet svaigsta galva bei kai dėl per didelio vaistų vartojimo atsiranda galvos skausmai.
Pasak atliktų tyrimų, žmonės, kuriuos kamuoja nuolatiniai rytiniai galvos skausmai, patiria miego sutrikimus.
Kokie yra galvos skausmo simptomai?
Galvos skausmo simptomai gali skirtis priklausomai nuo tipo. Migrenos galvos skausmai dažnai apibūdinami kaip smarkus, pulsuojantis skausmas, o klasterinis galvos skausmas labiau jaučiamas kaip stiprus deginimas, pasireiškiantis kartais aplink akis.
Sinusito galvos skausmas, dažniausiai sukeltas infekcijos ar ligos, gali būti sutelktas aplink nosį, akis ar kaktą. Yra daug priežasčių, kodėl ryte pabundame nuo galvos skausmo, tačiau dažniausi yra šie: miego sutrikimai, nemiga, lunatikavimas.
Ta pati smegenų dalis, kuri kontroliuoja miegą ir nuotaiką, taip pat kontroliuoja skausmą, su kuriuo atsibundate rytais. Nemiga taip pat yra viena iš pagrindinių rytinės migrenos priežasčių. Dažnai nemiga neleidžia žmogui pakankamai pailsėti, todėl dėl tokio neramaus miego ir atsiranda galvos skausmas.
Kiti miego sutrikimai, tokie kaip narkolepsija, vaikščiojimas per miegus, padidintas mieguistumas, miegojimas ant netinkamos pagalvės, staigūs miego grafiko pokyčiai, pavyzdžiui, permiegojimas ar miego sutrikimas, gali taip pat prisidėti prie jūsų galvos skausmo.
Lėtinis miego trūkumas, kuris dažnai tik prastėja, dar labiau padidina galvos skausmo tikimybę vos tik pabudus ryte.
Galvos skausmas – signalas kitoms ligoms
Daugelis galvos skausmą rytais patiriančių asmenų taip pat praneša apie miego judesių sutrikimus, tokius kaip miego bruksizmas (kai žmonės miegodami nesąmoningai griežia ar sukanda dantis) ir neramių kojų sindromą (kai žmonės miegodami jaučia labai nemalonų pojūtį apatinėse galūnėse, kuriuos lydi didelis noras judinti kojas).
Rytinis galvos skausmas yra pagrindinis įspėjamasis signalas apie miego apnėjos būklę, apie kurią daugelis žmonių net nenutuokia.
Dėl šios būklės kvėpavimo takai susitraukia naktį, laikinai sustodami kvėpuoti. O tai sukelia galvos skausmą ir nuovargį kitą dieną, taip pat knarkimą naktį.
Tyrimai atskleidė, kad galvos skausmą ryte taip pat gali sukelti cirkadinio ritmo sutrikimai – tada, kai sutrinka natūralus organizmo „laikrodis“, pavyzdžiui, dėl pamaininio darbo.
Dėl išsikraipiusio natūralaus organizmo cirkadinio ritmo atsiranda nepakankamas miego trūkumas, kuris vėliau pavirsta į galvos skausmą.
Tai, kaip ir alergenai miegamajame arba miegas ypač šaltame kambaryje, gali pabloginti miego kokybę, rašo thesun.co.uk.
Psichinės ir fizinės sveikatos problemos
Depresija ir nerimas taip pat yra pagrindinės lėtinių rytinių galvos skausmų priežastys, nes tai kartu apsijungia su nemiga.
Be to, vaistai, įskaitant aspiriną ir skausmą malšinančių vaistų, kofeino abstinencijos poveikis dažnai sukelia lėtinius galvos skausmus ir migreną.
Nenuostabu, kad galvos skausmą taip pat sukelia ir alkoholis. Kartais galvos skausmas paprastai gali būti rimtesnės sveikatos būklės požymis, dėl to visada verta pasitarti su gydytoju, ypač jei atsiranda kitų simptomų.
Vienas iš pagrindinių smegenų auglio požymių yra galvos skausmas, kuris pasireiškia kartu su regėjimo ar kalbos sutrikimais, psichinių funkcijų pokyčiais, pavyzdžiui, atminties sutrikimais.
Aukštas kraujospūdis ir insultas taip pat gali sukelti galvos skausmą.
Kaip greitai atsikratyti galvos skausmo?
- Ledo kubeliai, suvynioti į rankšluostį, šaldytų žirnelių maišelis ar net šaltas dušas gali sumažinti skausmą. Laikykite kompresą ant galvos 15 minučių, tada padarykite 15 minučių pertrauką.
- Esant įtampą patiriančios galvos skausmams, uždėkite šildomą pagalvėlę ant kaklo arba pakaušio. Jei galvą skauda dėl sinusito, laikykite šiltą skudurėlį prie skaudančios vietos. Šiltas dušas taip pat gali padėti.
- Jei jūsų plaukai surišti į kuodą, kuris yra per daug įtemptas, tai taip pat gali sukelti galvos skausmą. Šiuos išorinius galvos skausmus gali sukelti ir skrybėlės, galvos juostos dėvėjimas. Taip pat ir per ankšti akiniai. Todėl atsiradus skausmui, pašalinkite aksesuarus, kurie jums jį ir sukėlė.
- Ryškios arba mirgančios šviesos gali sukelti migreną. Jei esate linkę į ją, dieną uždenkite langus tamsiomis užuolaidomis ir stenkitės nešioti akinius nuo saulės lauke. Taip pat sėdėdami prie kompiuterio naudokite specialius akinius, kurie yra skirti mėlynos šviesos sumažinimui.
- Kramtant guma skauda ne tik žandikaulį, bet intensyvūs kramtymas taip pat gali sukelti galvos skausmą. Tas pats pasakytina ir apie nagų, lūpų, vidaus ar skruostų kramtymą ar daiktų, tokių kaip rašikliai. Jei griežiate dantis naktį, kreipkitės į odontologą dėl burnos apsaugos.
- Nedideli kofeino kiekiai dažnai gali sumažinti galvos skausmą ir netgi sustiprinti nereceptinių skausmą malšinančių vaistų poveikį. Tačiau per daug kofeino gali sutrikdyti miegą ir sukelti įvairių galvos skausmų, todėl svarbu – nuosaikumas.
- Praktikuokite jogą – ar tai būtų tik tempimas, meditacija, laipsniškas raumenų atpalaidavimas.
- Alkoholis gali sukelti migreną maždaug trečdaliui tų, kurie dažnai patiria galvos skausmą. Taip pat buvo įrodyta, kad daugeliui žmonių jis sukelia įtampą, dėl kurios ir atsiranda galvos skausmai.