REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos ekspertai ragina atlikti daugiau mitybos ir migrenos tyrimų po to, kai gydytojai atskleidė, kad pacientas, kuris daugiau nei dešimtmetį kentėjo stiprius ir sekinančius galvos skausmus, visiškai jų atsikratė, laikydamasis augalinės dietos.

Sveikatos ekspertai ragina atlikti daugiau mitybos ir migrenos tyrimų po to, kai gydytojai atskleidė, kad pacientas, kuris daugiau nei dešimtmetį kentėjo stiprius ir sekinančius galvos skausmus, visiškai jų atsikratė, laikydamasis augalinės dietos.

REKLAMA

Jis išbandė vaistus, jogą ir meditaciją bei atsisakė galimų migreną provokuojančių maisto produktų, kad sumažintų stiprių galvos skausmų sunkumą ir dažnumą, bet niekas nepadėjo. Pasak jo, dėl migrenos jam buvo beveik neįmanoma atlikti savo darbo, rašo theguardian.com.

Tačiau užteko vos mėnesio augalinės dietos, kurioje buvo daug tamsiai žalių lapinių daržovių, kad jo migrena išnyktų. Nuo to laiko vyras daugiau nei septynerius metus nesirgo migrena ir neprisimena, kada paskutinį kartą jam skaudėjo galvą. Apie atvejį buvo pranešta žurnale „BMJ Case Reports“.

JAV gydytojai fotografui pasiūlė laikytis augalinės mitybos, kad ji palengvintų lėtinės migrenos simptomus. Tačiau kiti nepriklausomi ekspertai perspėjo, kad dėl to, jog ataskaita buvo pavienis atvejis, neįmanoma apibendrinti atradimo ir jis neturėtų būti laikomas sprendimu visiems žmonėms, sergantiems migrena.

REKLAMA
REKLAMA

Daugiau nei milijardas žmonių visame pasaulyje kenčia nuo migrenos. Nors vaistai gali padėti išvengti skausmų ir gydyti, vis daugiau įrodymų rodo, kad mityba taip pat gali būti veiksminga alternatyva be jokio šalutinio poveikio, kurį sukelia kai kurie vaistai, teigia ataskaitos autoriai.

REKLAMA

Žurnalo „BMJ Case Reports“ straipsnyje 60 metų pacientas, kurio tapatybė nebuvo atskleista, sakė: „Prieš pakeičiant savo mitybą, kenčiau nuo šešių iki aštuonių sekinančių migrenos priepuolių per mėnesį, kurių kiekvienas truko iki 72 valandų. Daugelį dienų aš arba sirgau migrena, arba bandydavau atsigauti po jos.“

Po 12 metų su migrena niekas nepasikeitė. „Buvau beviltiškoje situacijoje“, – sakė jis.

Likus šešiems mėnesiams iki siuntimo į gyvenimo būdo medicinos kliniką Niujorke gavimo, vyro migrena tapo lėtinė ir pasireikšdavo nuo 18 iki 24 dienų per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau vos per vieną mėnesį nuo augalinės mitybos pradžios, kurią daugiausia sudarė daug tamsiai žalių lapinių daržovių, vaisių, pupelių, avižinių dribsnių ir kasdieninis žaliasis kokteilis, man pavyko atsisakyti abiejų vaistų“, – pasakojo vyras.

„Dabar baigėsi vaistų nuo migrenos galiojimo laikas, o aš migrenos nepatyriau jau septynerius metus. Net neprisimenu, kada paskutinį kartą man skaudėjo galvą. Aš nebesu kalinys savo kūne. Aš susigrąžinau savo gyvenimą“, – pridūrė jis.

Ataskaitos autoriai patarė vyrui laikytis uždegimo nesukeliančio maisto dietos – maistinių medžiagų turinčios visaverčių produktų augalinės mitybos. Tai apima ne mažiau kaip 142 g žalių arba virtų tamsiai žalių lapinių daržovių vartojimą kasdien, vieną 946 ml žalią kokteilį ir nesmulkintų grūdų, krakmolingų daržovių, aliejaus ir gyvulinių baltymų suvartojimo ribojimą, ypač pieno ir raudonos mėsos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per du mėnesius jo migrenos priepuolių dažnis sumažėjo iki vienos dienos per mėnesį. Išpuolių trukmė ir sunkumas taip pat sumažėjo. Po trijų mėnesių jo migrena visiškai liovėsi. Ji negrįžo daugiau nei septynerius metus.

Profesorius Gunteris Kuhnle‘as, Readingo universiteto mitybos ir maisto mokslo profesorius, kuris nedalyvavo byloje, sakė: „Tai yra atvejo ataskaita, todėl neįmanoma apibendrinti atradimų. Migrena yra sekinanti būklė, todėl svarbu rasti būdų, kaip ją gydyti ir valdyti. Dieta gali atlikti svarbų vaidmenį gydant daugelį ligų, o kai kurie maisto produktai netgi sukelia migreną.“

„Bioaktyvūs junginiai, esantys tamsiai žaliose lapinėse daržovėse ir kituose maisto produktuose, gali atlikti svarbų vaidmenį gydant daugelį ligų, tačiau norint pateikti galutinius teiginius ir rekomendacijas, reikia atlikti daug daugiau tyrimų“, – teigė profesorius.

REKLAMA

Daktaras Duane'as Melloras, dietologas ir vyresnysis dėstytojas iš Astono universiteto medicinos mokyklos, sakė, kad ataskaita buvo „įdomi“, bet „negalima jos priimti kaip sprendimo visiems žmonėms, sergantiems migrena“.

„Naudota dieta buvo tokia, kuri iš esmės atitiko daugelio šalių mitybos rekomendacijas ir apėmė daugiau daržovių, ypač tamsiai žalių lapinių daržovių, vartojimą“, – teigė jis.

„Tokio tipo ataskaitų problema yra ta, kad nėra jokios kontrolės ar palyginimo intervencijos, tai gali būti mitybos, kurios buvo laikytasi, poveikis, bet taip pat tai gali būti atsakas į tai, ko žmogus nebevalgė, arba tiesiog elgsenos pasikeitimas laikantis dietos, dėl kurio galėjo sumažėti migrenos priepuolių“, – paaiškino D. Melloras.

Žurnale „BMJ Global Health“ paskelbta analizė atskleidė, kad per pastaruosius 30 metų pasaulinis raudonos ir perdirbtos mėsos prekybos augimas yra susijęs su mityba susijusių sveikatos problemų gausėjimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų