Apie podagros atsiradimo prevenciją bei simptomus komentuoja vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Julija Aganauskaitė-Žukaitė ir „Eurovaistinės“ farmacijos specialistė Elvyra Ramaškienė.
Podagrą galima atskirti iš intensyvių skausmų
J. Aganauskaitė-Žukaitė pasakoja, kad podagra – klastinga ir nemaloni liga, pasireiškianti intensyviais sąnario ar sąnarių skausmo priepuoliais.
„Ją sąlygoja sąnariuose nusėdę ir susidarę smailūs šlapimo rūgšties kristalai, sukėlę uždegimą paveiktoje vietoje. Podagrą galima atskirti iš skausmo priepuolių ir, dažniausiai, skausmo vietos, nes įprastai būna pažeidžiamas pėdos nykštys.
Paprastai šlapimo rūgštis pasišalina iš organizmo su šlapimu, tačiau sergant podagra organizme jos susidaro per daug arba inkstai nesugeba jos pakankamai efektyviai pašalinti.
Dėl to perteklinė šlapimo rūgštis virsta kristalais ir kaupiasi sąnariuose, dažniausiai didžiojo kojos piršto, o oda aplink sąnarį tampa skausminga, patinusi ir paraudusi, pasidaro sunku judinti galūnę ir net nustygti vietoje.
Podagros priepuoliai dažniausiai prasideda staiga, dažniausiai naktį, ir gali trukti nuo kelių valandų iki kelių dienų ar net savaičių. Skausmas gali būti itin stiprus, jį taip pat lydi kiti simptomai, tokie kaip odos kaitrumas, padidėjęs jautrumas prisilietimui ir judėjimo apribojimas.
Negana to, ši liga gali sukelti ir kitų sveikatos problemų, tokių kaip inkstų akmenys ir inkstų funkcijos sutrikimas“, – teigia specialistė.
Svarbu atkreipti dėmesį į šiuos aspektus
Vaistininkė Julija atskleidžia, kad pagrindinėmis podagros vystymosi rizikomis yra įvardijamas netinkamas gyvenimo būdas bei amžėjimas.
„Didelę įtaką turi antsvoris, tad svarbu valgyti sveikai ir subalansuotai, pakankamai judėti, taip pat – alkoholio vartojimas, negydomos lėtinės kepenų bei žarnyno ligos. Prasidėjus menopauzei, moterims padidėja podagros rizika, taip pat vartojant tam tikrus vaistus, ypač skirtus širdies ir kraujagyslių ligoms valdyti.
Jei šios ligos negydysime, gali išsivystyti sąnarių išsikraipymas, artritas, net inkstų akmenligė bei įvairūs širdies ir kraujagyslių funkcijų sutrikimai. Mokslininkai mano, jog jei artimas šeimos narys sirgo ar serga podagra, tikimybė ja susirgti yra didesnė“, – sako ji.
J. Aganauskaitė-Žukaitė teigia, kad podagra diagnozuojama gydytojui atliekant fizinę apžiūrą ir reikalingus tyrimus, tokius kaip šlapimo rūgšties koncentracijos kraujyje tyrimas, taip pat gali būti nustatoma, ar sąnariuose yra susidarę kristalai, atliekamas rentgeno tyrimas:
„Svarbu rūpintis savo kaulų, raumenų ir sąnarių sveikata, reguliariai mankštintis, sveikai ir subalansuotai maitintis, kad organizmas gautų pakankamai reikalingų medžiagų. Jei pastarojo veiksnio atliepti nepavyksta, galima į pagalbą pasitelkti maisto papildus, tokius kaip vitaminas D, magnis, kalcis, kolagenas, vitaminas A.
Jie nemenkai prisideda prie sąnarių, kaulų, raumenų ir bendros organizmo sveikatos. Itin svarbu gauti pakankamai kolageno, kuris atlieka labai svarbų vaidmenį palaikant audinių elastingumą, stangrumą, sąnarių lankstumą ir apsaugą nuo dilimo.
Jis taip pat skatina įvairius audinių, kaulų ir sąnarių atsinaujinimo procesus, todėl tikintis išvengti podagros – vartoti kolageną bene būtina.“
Svarbu subalansuota mityba
E. Ramaškienė sako, kad norint išvengti podagros atsiradimo, reikėtų prižiūrėti savo mitybą: „Venkite maisto produktų, kuriuose būtų daug purinų. Purinai – tai maisto produktuose randamos cheminės medžiagos, kurios organizme virsta šlapimo rūgštimi. Didelis purinų kiekis gali sukelti podagros priepuolius.
Norint sumažinti podagros rizikos tikimybę patariama vadovautis sveikos gyvensenos principais. Vartokite pakankamai vandens, reguliariai užsiimkite aktyvia fizine veikla, atsisakykite žalingų įpročių, taip pat reguliariai tikrinkitės sveikatą ir sekite šlapimo rūgšties kiekį kraujyje.
Dažniausiai podagros priepuolius gali iššaukti maisto produktai, turintys daug purinų. Daugiausiai purinų randama raudonoje mėsoje, jūros gėrybėse, kepenyse, inkstuose, burokėliuose, žirniuose, petražolėse, alkoholyje, vaisvandeniuose, ypač saldintuose fruktoze.“
E. Ramaškienės teigimu, vadovaujantis sveikos gyvensenos principais, galima papildomai vartoti vitaminą C, kuris gali sumažinti šlapimo rūgšties kiekį kraujyje, taip pat papildomai į mitybą įtraukti imbierą, ciberžoles ir vyšnias, kurios irgi gali prisidėti prie šlapimo rūgšties sumažėjimo kraujyje.
„Sergant podagra, patariama nevartoti alkoholio, ypač alaus, taip pat gerti daug šarminio mineralinio vandens. Naudinga į mitybos racioną įtraukti sojos pieną, varškę, vištieną, pupas. Taip pat rekomenduojama per dieną suvalgyti apie 200 gramų vyšnių.
Sergant podagra inkstuose kaupiasi uratai, kurie gali sukelti akmenligę. Taip pat sutrinka lipidų apykaita, pažeidžiamos kepenys, susergama cukriniu diabetu, greičiau atsiranda aterosklerozė. Visų šių ligų priežastis – uždegimas kūne, kurį sukelia podagra“, – įspėja vaistininkė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!