REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
Populiariuose saldainiuose – pavojingi priedai (123rf.com nuotr.) (nuotr. tv3.lt)

Jau seniai žinoma, kad kiekviename maisto produkte galima rasti įvairių dažiklių ar skonio stipriklių. Vis tik, kai produktas skiriamas vaikams, neabejotinai turėtų būti tam tikri apribojimai arba draudimai naudoti pavojingas medžiagas. 

Jau seniai žinoma, kad kiekviename maisto produkte galima rasti įvairių dažiklių ar skonio stipriklių. Vis tik, kai produktas skiriamas vaikams, neabejotinai turėtų būti tam tikri apribojimai arba draudimai naudoti pavojingas medžiagas. 

REKLAMA

Pasirodo, net visiškai nekalti saldainiai ant pagaliuko, pirkti mugėje, gali sukelti vaikų aktyvumą arba net išprovokuoti bronchinę astmą. Dar daugiau – saldainyje esantis dažiklis traktuojamas kaip kancerogeninė medžiaga.

Naujienų portalą tv3.lt pasiekė nuotraukos, kuriose – tradicinis ir vaikų itin mėgstamas saldainis ant pagaliuko. Ant jo – pakuotė su sudėtimi.

Šalia pagrindinių sudedamųjų dalių – maistinis dažiklis E124. Ant pakuotės nurodyta, kad šis dažiklis gali skatinti vaikų aktyvumą, o pasidomėjus daugiau paaiškėjo, kad tai – sveikatai pavojų keliantis priedas.

REKLAMA
REKLAMA

Tv3.lt kalbintos mokslų daktarės Sandrijos Čapkauskienės teigimu, jis gali sustiprinti astmos simptomus. Kartu su benzoatais, jis taip pat yra susijęs su vaikų hiperaktyvumu.

REKLAMA

Dažiklis nėra uždraustas

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su saldainių gamintoju – A.Griškevičiaus konditerinio cecho vadove Ana Griškevičiene.

Pašnekovė sakė, kad kiekvienu atveju, jeigu pirkėjas paklausia, kokia yra saldainio sudėtis, pardavėjai atsako ir pataria, kurį pirkti. „Kai mamos klausia, mes visada pasakome, kad jeigu vaikui yra tam tikros alergijos, reikėtų pirkti natūralų, geltoną saldainį be dažiklių.

Jeigu pačios mamos neatkreipia dėmesio, kad saldainyje yra dažiklių ar priedų, tai kas dėl to kaltas? Kai mūsų klausia, visada pasakome.

REKLAMA
REKLAMA

Šį maisto dažiklį mes naudojame, nes jis neuždraustas“, – sakė pašnekovė.

Ragina skaityti sudėtį

Vis tik oficialiai skelbiama, kad šis dažiklis yra pavojingas sveikatai ir tuo pačiu priskiriamas prie kancerogenų.

Tokios informacijos A.Griškevičienė negalėjo nei patvirtinti, nei paneigti. „Informacija apie tai, kad šis dažiklis galimai netinkamas naudoti, mūsų nepasiekė. Mes jį perkame iš įmonės, kuri duoda sertifikatus, kad tai – tinkamas naudoti maistinis dažiklis.

Mums tai itin nemaloni situacija, tačiau mamos, pirkdamos, privalo pačios atkreipti dėmesį ir paklausti apie sudėtį bei priedus, jeigu kyla papildomų klausimų. Juk ir parduotuvėse niekas šalia nestovi ir nepatarinėja, ką pirkti – pirkėjai patys atkreipia dėmesį ir renkasi“, – aiškino verslininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažiklis – dėl grožio

Vis tik, kodėl tokiems saldainiams nėra naudojami natūralūs dažai, pavyzdžiui, burokėliai arba kitokie natūralūs produktai, padedantys išgauti spalvą?

„Burokėlius kaip dažiklį naudojame tada, kai jo nereikia virti, pavyzdžiui, į meduolių kremus, tačiau negalime jų naudoti tada, kai produktas yra verdamas, mat virimo metu burokėlis keičia spalvą. Su burokėliais tiesiog nebūtų taip gražu.“

Sustiprina astmos simptomus

Savo ruožtu biomedicinos mokslų daktarė, LSU docentė ir mitybos specialistė Sandrija Čapkauskienė tv3.lt sakė, kad sintetinis dažiklis E124 – tai raudonasis ponso dažiklis, galintis neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį.

REKLAMA

Jis yra uždraustas JAV ir Norvegijoje. Šaltiniuose pateikiama, kad šio dažiklio leidžiamas kiekis yra iki 4 mg/kg kūno svorio. Kadangi tai yra azodažiklis, jo gali netoleruoti salicilato netoleruojantys žmonės. Be to, jis yra histamino išlaisvintojas, todėl gali sustiprinti astmos simptomus. Kartu su benzoatais, jis taip pat yra susijęs su vaikų hiperaktyvumu.

„ Jei vaikas suvartojo per didelį kiekį maisto produktų, kuriuose yra šis dažiklis, jo elgesys gali pasikeisti, bet tai vyksta visumoje ir su kitais veiksniais – supančia aplinka, emocine būkle, nuovargio lygiu ir panašiai“, – tvirtina mokslų daktarė. 

Pažeidimų pasitaiko 

Jos teigimu, maisto priedų naudojimą reglamentuoja ES teisės aktai, jų vertinimą atlieka Europos maisto saugos tarnyba (EFSA). Nustatytos ir maisto priedų taikymo taisyklės, tačiau nėra vienodos visiems priedams.

REKLAMA

Visi maistiniai priedai, dažikliai taip pat, stebimi ir pakartotinai įvertinami, atsižvelgiant į kintančias naudojimo sąlygas ir naujausius mokslinių tyrimų rezultatus.

Taip, dažiklių kiekis neturėtų viršyti ES teisės aktų reikalavimų.  Ir Lietuvoje esančios atsakingos institucijos užtikrina, jog nebūtų klaidinamas vartotojas, tiria produktus laboratoriškai, kad nebūtų falsifikavimo, tačiau pažeidimų pasitaiko. Lietuvoje parduodama daug saldumynų iš įvairių pasaulio šalių. Buvo nustatyta, kad saldumynuose dažniausiai būna po keletą dažiklių, nors kartais jų kiekis gali būti ir didelis – aštuoni ar net devyni.

Natūralūs dažikliai nėra labai populiarūs, nes jie skirtingai nei sintetiniai dažikliai, nesuteikia nei tokios ryškios spalvos produktui, nei formos.

Mokslų daktarė primena, kad saldumynai neturi tapti vaikams kaip užkandis, juos geriau keisti vaisiais, uogomis, riešutais ar kitais sveikatai palankiais produktais. Nereikia atsisakyti saldumynų, bet rinktis juos retai, ir geriau namuose gamintus iš natūralių ir Jums žinomų produktų.

Tai kam leidžia pardavinėti, uzdrauskit ir problemos nebus?
Dabar tik susiprotėjot, visi seniai jau prisivalgę tų gaidelių
Atsimenu dar vaikystėje kaziuke tokius saldainius pirkdavom valgydavom ir nieko o DB kur tik pazvelgsi vis nesveika ir nesveika o iš parduotuvės irgi geriau nepirkt
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų