Balkonai yra puiki vieta šiltnamiui ir jūsų svajonių mini darželiui. Šiltnamis balkone gali padėti užsiauginti savas salotas, pomidorus, krapus, špinatus, čiobrelius, mėtas bei begales kitų daržovių ir prieskoninių augalų.
Daugelis šių augalų ir daržovių puikiai augs nedideliame plote ir galės džiuginti kasdien be didesnių pastangų. Neleiskite, kad erdvės trūkumas būtų priežastis, dėl kurios šiemet neturėsite šviežių daržovių. O atvirkščiai – aprūpinsite tiek save, tiek savo šeimą kuo šviežiausiomis daržovėmis kasdien.
Pagrindiniai šiltnamio balkone poreikiai
Prieš pradėdami įsirenginėti šiltnamį balkone, turėtumėte patikrinti kelis dalykus, kad įsitikintumėte, jog tai tinkamas pasirinkimas ir bus geriausias bei patogiausias variantas būtent jūsų šiltnamiui balkone.
Apžiūrėkite balkoną ir įsitikinkite, kad jis gali išlaikyti galimai sunkius dirvožemio pripildytus vazonus. Raskite geriausias vietas sunkiausiems vazonams statyti, pavyzdžiui, virš atraminių balkono rėmų. Galbūt, nesant galimybės įsirengti sunkių vazonų su žeme, vertėtų apsvarstyti hidroponikos variantą?
Išsiaiškinkite, kiek vėjo pučia į jūsų balkoną. Aukščiau esančiuose balkonuose vėjas bus stipresnis. Jei vėjas balkone labai stiprus, galbūt norėsite investuoti į vėjo apsauginius stiklus arba tinklą. Jei balkone vėjuota – rinkitės augalus, kurie gali augti vėjuotoje aplinkoje.
Kiek tiesioginės saulės patenka į jūsų balkoną? Pagal tai turėtumėt ir rinkitės augalus savo šiltnamiui balkone. Yra tokių, kuriems reikia daug tiesioginės saulės, ir tokių, kurie gerai auga vietose kur saulės mažiau.
Maksimaliai išnaudokite savo balkono erdvę
Šiltnamis balkone gali būti toks paprastas, kaip pavyzdžiui – keli vazonai tiesiai ant balkono grindų. Tačiau, jei norite turėti daugiau įvairių augalų ir pasidaryti tikrą šiltnamį balkone – yra galimybių kaip padidinti turimą balkono erdvę. Pagrindinis būdas tai padaryti – padidinti vertikalią erdvę.
Supažindinsime jus su keliais variantais, kuriuos galite apsvarstyti ir naudoti, kad tikrai maksimaliai padidintumėte turimą erdvę savo balkonuose.
- Tinkleliai puikiai tinka norint užsiauginti vijoklinius augalus, pavyzdžiui, agurkams, moliūgams, žirniams ir pupelėms. Sodo prekių parduotuvėse galima įsigyti daugybę įvairių tinklelių, todėl neturėtų būti sunku rasti juos ir pritaikyti savo erdvei. Įsitikinkite, kad tinklelis tvirtai pritvirtintas prie sienos ar turėklų, kad jis nenugriūtų, kai derlius jau bus užaugęs ir sunkesnis. Tai ypač svarbu auginant didesnes daržoves, pavyzdžiui, moliūgus.
- Lentynos – dar vienas ir labai paprastas ir lengvas būdas padidinti balkono erdvę. Visose parduotuvėse rasite jų įvairių dydžių, tad tikrai turėsite iš ko rinktis bei nesunkiai galėsite pritaikyti savo balkonuose. Tai puikus pasirinkimas erdvei padidinti, nes lentynos nėra labai brangios ir galės nepaprastai išplėsti jūsų balkoną. Jei jūsų balkonas pakankamai didelis, galite įrengti kelias lentynas ir džiaugtis itin dideliu šiltnamiu savo balkone. Vėlgi įsitikinkite, kad lentynos yra tvirtai pritvirtintos prie sienos ar turėklų, kad jos neapvirstų pučiant stipresniam vėjui ar nuo didesnių vazonų svorio.
- Balkono turėklai gali būti puiki vieta pritvirtinti keletą vazonų. Pakabinami vazonai yra puiki išeitis taupant balkono erdvę, jie būna įvairių dydžių ir išmatavimų, tad tikrai galėsite juos pritaikyti prie būtent jūsų balkono dydžio ir stiliaus. Net ir nedidelis pakabinamas vazonas gali suteikti visiškai naujų galimybių jūsų šiltnamiui balkone.
Mini šiltnamis balkone
Šiltnamiai būna įvairių formų ir dydžių, yra net specialiai balkonams skirtų šiltnamių. Balkoniniai šiltnamiai yra puikus variantas, nes juose atsiranda daugiau vertikalios erdvės daržovėms auginti.
Be to, šiltnamis gali pailginti auginimo sezoną, nes apsaugo augalus sezono pradžioje ir pabaigoje.
Mini šiltnamis gali būti naudojamas daiginimo pradžioje ir apsaugoti augalus, kol jie bus pakankamai atsparūs tokiems gamtos veiksniams, kaip stipri saulė, lietus ar vėjas.
Vaistažolių auginimas balkone
Vaistažoles puikiai tinka auginti balkonuose, nes paprastai jos yra atsparios ir gali atlaikyti įvairias oro sąlygas. Be to, joms nereikia daug vietos. Daugelis žolelių yra daugiametės ir tinkamomis sąlygomis augs ištisus metus.
Mėtos, rozmarinai, čiobreliai, krapai, bazilikai ir petražolės – visi šie augalai yra geras pasirinkimas. Jie auga greitai ir lengvai, todėl užims bet kokią vietą, kurioje juos pasodinsite.
Mėtos yra daugiamečiai augalai, kurie šaltuoju metų laiku nunyksta, o pavasarį, esant palankioms sąlygoms, vėl atželia. Petražolės, krapai ir bazilikai mėgsta saulę. Krapai yra šiek tiek universalesni ir gali pakęsti ir pavėsį. Rozmarinai ir čiobreliai mėgsta daug saulės ir užauga tiek, kiek leidžia vazonas.
Daržovių auginimas balkone
- Pomidorai puikiai auga vazonuose. Būtinai įsigykite veislę, kurios pomidorai užauga ne tokie dideli. Balkoninių pomidorų veislės užauga mažesnės ir būna lengviau kontroliuojamos. Šios rūšies pomidorai užauga iki tam tikro aukščio, o tada nustoja augti. Nepamirškite, kad pomidorams reikia daug saulės, kad būtų sultingi ir gardūs.
- Salotos ir salotiniai žalumynai mėgsta pavėsingesnes vietas, todėl, jei turite pavėsingą vietą, pasodinkite keletą žalumynų. Geriausiai tinka pusiau saulėta, pusiau pavėsio vieta. Kai lauke per karšta, dauguma žalumynų sudžiūsta ir žūsta.
- Žirniai ir šparaginės pupelės gerai augs balkone, jei įrengsite tinklelį ar groteles.
- Jei sugalvojote auginti vynuoges – kai jos pradės augti, pratinkite jas lipti ant grotelių. Tada bus lengviau ir jas nuskinti, ir prižiūrėti.
- Agurkus taip pat galima pratinti augti ant grotelių, jie gana derlingi, todėl pasirūpinkite, kad grotelės būtų pakankamai tvirtos ir atlaikytų, kai jie pradės derėti.
Gėlės balkonui
- Petunijos yra puikios, nes greitai auga, gausiai žydi ir joms nereikia daug vietos. Yra daugybė šios gėlės spalvų bei formų, todėl turėdami keletą skirtingų petunijų augalų tikrai pagyvinsite savo balkoninio šiltnamio erdvę.
- Begonijos – geras pasirinkimas pavėsingoje balkono dalyje. Jos būna įvairių spalvų ir turi širdies formos lapus, kurie suteikia grožio jūsų balkonui net tada, kai nežydi.
- Pelargonijas auginti nesudėtinga, jei jos gauna daug saulės ir vandens. Taip pat – jos maloniai kvepia, o jų žiedai ryškūs ir įvairiaspalviai.
Visos gėlės tikrai papuoš jūsų šiltnamį balkone bei privers tiek jus, tiek jūsų kaimynus dažniau nusišypsoti.
Sėkmingas šiltnamis balkone: patarimai
Naudokite geros kokybės dirvožemio mišinį. Augalų sėkmė ir augimas priklausys nuo to, kokioje žemėje jie auga. Rinkitės organinį mišinį ir būtinai papildykite jį kompostu. Naudokite vazonus su geru drenažu ir po jais esančiomis lėkštelėmis.
Be drenažo vazono dugne gali susikaupti vandens, kuris gali sukelti šaknų puvimą ir pelėsio atsiradimą. Įsitikinkite, kad vazonų dugne yra skylės ir po jais yra lėkštelės skirtos vandeniui surinkti, kad jis nenutekėtų po visą balkoną. Taip pat, priklausomai nuo balkono stiliaus ir įrengimo, įsitikinkite, kad vanduo nelaša į žemiau esantį kaimynų balkoną.
Įvertinkite savo balkoną ir suplanuokite, kurios vietos gauna daugiausiai saulės. Tada atitinkamai suskirstykite augalus į grupes. Augalai, kuriems reikia daugiausia saulės, turėtų būti toje balkono vietoje, į kurią per dieną patenka daugiausia saulės. Tolerantiškesnius augalus išdėliokite pavėsingesnėse balkono vietose.
Nepamirškite laistyti! Lengva pamiršti patikrinti augalus, nes jie yra balkone. Sukurkite būdą, kaip prisiminti, pavyzdžiui, pritvirtinkite priminimą prie šaldytuvo. Vazonai gali greitai išdžiūti, ypač jei jūsų balkonas yra visiškai saulėtas. Tikėtina, kad juos reikės laistyti kasdien.
Balkono sodų galimybės tokios pat neribotos kaip ir jūsų vaizduotė. Įdėję šiek tiek pastangų, galite sukurti unikalią, turtingą šiltnamio balkone erdvę, gausiai pripildytą šviežių daržovių, prieskoninių žolelių ir gražių gėlių. Pradėkite jį planuoti jau šiandien ir greitai galėsite mėgautis namuose užaugintomis daržovėmis bei kasdien džiaugtis ryškiaspalvėmis gėlėmis.
Šaltinis: derlingas.lt
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!