REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dietos daugelį žmonių vargina ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Geriausias būdas numesti svorio yra rinktis sveikesnį maistą ir daugiau judėti. Tačiau kai kurie specialistai sako, kad kartais net ir stengiantis iš visų jėgų svorio numesti nepavyksta – dėl to gali būti kalti sveikatos sutrikimai.

Dietos daugelį žmonių vargina ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Geriausias būdas numesti svorio yra rinktis sveikesnį maistą ir daugiau judėti. Tačiau kai kurie specialistai sako, kad kartais net ir stengiantis iš visų jėgų svorio numesti nepavyksta – dėl to gali būti kalti sveikatos sutrikimai.

REKLAMA

Hipotireozė – sutrikusi skydliaukės veikla

Jei niekaip nesiseka numesti svorio, dėl to gali būti kalta skydliaukė. Šis organas atlieka esminį vaidmenį kontroliuojant organizmo medžiagų apykaitos procesus.

Skydliaukė gamina hormoną tiroksiną, kuris reguliuoja deguonies sunaudojimo greitį – medžiagų apykaitą. Kai skydliaukė nepakankamai aktyvi, medžiagų apykaita sulėtėja, organizmas sunaudoja mažiau kalorijų energijai, o tai lemia svorio padidėjimą.

Dėl šio sutrikimo galite tikėtis numesti maždaug 10 procentų bendros kūno masės. Vis dėlto, bet koks papildomas kilogramas greičiausiai atsiranda dėl druskos ar vandens sulaikymo organizme.

REKLAMA
REKLAMA

Šalutinis vaistų poveikis

Manoma, kad šalutinis vaistų poveikis sudaro 10-15 procentų atvejų, kada priaugama papildomų kilogramų. Vaistai, dėl kurių dažniausiai atsiranda papildomi kilogramai:

REKLAMA
  • Antidepresantai
  • Nuotaikos stabilizatoriai (naudojami ligoms, tokioms kaip šizofrenija ar bipolinis sutrikimas, gydyti)
  • Vaistai nuo diabeto (kurie padeda kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje)

  • Steroidai (vartojami per burną steroidai turės didesnę įtaką svoriui nei įšvirkščiami ar įtrinami į odą steroidai)
  • Antikonvulsantai (naudojami migrenai ar lėtiniam skausmui gydyti). Jie gali sukelti mieguistumą bei nuovargį
  • Širdies lašai (vaistai aukštam kraujospūdžiui ar anginai gydyti)
  • Antialerginiai vaistai

Depresija

Kai jaučiatės prislėgtas, pavargęs, nenorite bendrauti su kitais žmonėmis, tai reiškia, kad jūsų organizmas sunaudoja mažiau kalorijų ir dėl to dažnai jaučiate norą valgyti daugiau riebalų ir angliavandenių turinčio maisto.

REKLAMA
REKLAMA

Emocinis valgymas yra gerai atpažįstamas esant depresijai ir dažnai pastebimas esant valgymo sutrikimams, tokiems kaip besaikis valgymas. Lėtinis stresas taip pat turi įtakos jūsų svoriui, nes tai susiję su atsparumu insulinui ir prievarta valgyti nesveiką, saldų, riebų maistą.

Hormoniniai sutrikimai

Sergantiems policistinių kiaušidžių sindromu mėnesinės dažnai būna nereguliarios, o kartais jų visai nebūna, nes organizme reguliariai nevyksta ovuliacija.

Moterys, turinčios šį sindromą, turi didesnį polinkį į įpročius, kurie gali sukelti svorio padidėjimą. Dėl to dažnai matome nutukusias moteris, kenčiančias nuo šio sutrikimo – tai dažniausiai lemia atsparumas insulinui, nes ląstelės mažiau jautrios šiam hormonui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistai paaiškina, kad padidėjus gliukozės kiekiui organizmas jo neatpažįsta. Pagaminama vis daugiau insulino, o gliukozės kiekis vis toliau didėja, dėl ko sunkiau atsikratyti kilogramų.

Kušingo sindromas

Kušingo sindromas atsiranda, kai jūsų kūnas gamina per daug streso hormono kortizolio. Jį gali sukelti hipofizės, antinksčių auglys arba suvartojamos didelės dozės ir ilgalaikiai steroidų kursai.

Tipiniai Kušingo sindromo  požymiai yra padidėjęs riebalų kiekis pilve esant plonoms rankoms ir kojoms bei riebalų sankaupa ant kaklo ir pečių.

Stresas

Daugelis žmonių nesuvokia, kad stresas gali sukelti svorio padidėjimą ir užkirsti kelią svorio metimui.

REKLAMA

Kai jaučiate stresą, jūsų simpatinė nervų sistema, kuri iškart įsijungia, kai jūsų kūnas suvokia pavojų, yra priversta ilgai justi stresą tame pačiame aukštame lygyje. Tada į organizmą išleidžiamas adrenalinas, nes kūnas yra pasiruošęs bėgti ir kovoti su pavojumi.

Jei pavojus yra lėtinis stresas, jums fiziškai nereikia niekur bėgti, tačiau jūsų kūnas mano, kad taip yra. Organizmas žino, kad reikia energijos, kad galėtum bėgti, ir liepia kūnui susirasti maisto. Štai kodėl stresas sukelia alkį.

Šiuo atveju dažnai esame linkę vartoti cukrų – jis sukelia priklausomybę ir stimuliuoja tas pačias smegenų dalis kaip kokainas ir heroinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų