Pakitęs tuštinimasis išduoda rimtą ligą: štai, kaip atpažinti

Viduriavimas – vienas dažniausių įvairių virškinamojo trakto ligų ir sutrikimų simptomas. Tai – tuštinimosi sutrikimas, pasireiškiantis dažnesniu nei 3 kartai per dieną tuštinimusi skystomis išmatomis. Jį neretai lydi ir kiti simptomai, tokie kaip pilvo skausmas ar pilvo pūtimas.

„Neinfekcinio viduriavimo priežastys gali būti labai įvairios – nuo mitybos, dietos ypatumų ir žarnyno veiklos funkcinių sutrikimų iki organinių virškinamojo trakto ligų. Vis dėlto viena dažniausių lėtinio viduriavimo priežasčių yra funkciniai žarnyno sutrikimai – dirgliosios žarnos sindromas su viduriavimu ir funkcinis viduriavimas“, – sako Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų gydytoja gastroenterologė dr. Laura Mašalaitė.

Tai – ligos, kurių išsivystymas nėra iki galo aiškus ir yra susijęs su daugelių faktorių: žarnyno motorikos sutrikimais, padidėjusiu žarnyno jautrumu, žarnyno mikrofloros ypatumais, jautrumu tam tikriems maisto produktams bei genetine predispozicija. Taip pat reikšmės turi ir įvairūs psichosocialiniai faktoriai, bendra nervų sistemos būklė, nerimo sutrikimai ir reakcija į stresą.

Skystam tuštinimuisi įtakos taip pat gali turėti tam tikri dietos ypatumai, pavyzdžiui, laktozės netoleravimas, kai yra laktozę skaldančio fermento laktazės trūkumas.

„Viduriavimą sukelti gali ir dirbtiniai saldikliai (sorbitolis, kramtomoji guma, saldinti gėrimai); kofeino turintys produktai, gausus alkoholio vartojimas. Kitos neinfekcinio viduriavimo priežastys yra kviečių baltymo gliuteno netoleravimas, storojo žarnyno ligos (pavyzdžiui, storosios žarnos piktybinis susirgimas), lėtinės uždegiminės žarnyno ligos“, – vardija gastroenterologė.

Be to, viduriavimą gali sukelti ir įvairių vaistų vartojimas – antibiotikai, vaistai nuo skausmo, magnio turintys preparatai, vaistai cukriniam diabetui gydyti. Taip pat yra nemažai retesnių viduriavimą galinčių sąlygoti priežasčių, tokių kaip lėtinis pankreatitas, cukrinis diabetas, skydliaukės funkcijos sutrikimas.

REKLAMA

Kada kreiptis į gydytoją?

Infekcinis viduriavimas dažniausiai ūminis: jis prasideda staiga, praeina paskyrus gydymą arba netgi ir savaime.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų