• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po linksmo vakarėlio rytas dažnai būna kur kas niūresnis. Galvos skausmas, pykinimas, troškulys – tai klasikiniai pagirių simptomai, su kuriais bent kartą gyvenime susiduria dauguma. Tačiau ar žinote, kas tiksliai vyksta organizme ir kodėl kai kuriems žmonėms pagirios būna itin sunkios, o kiti jaučiasi puikiai?

Po linksmo vakarėlio rytas dažnai būna kur kas niūresnis. Galvos skausmas, pykinimas, troškulys – tai klasikiniai pagirių simptomai, su kuriais bent kartą gyvenime susiduria dauguma. Tačiau ar žinote, kas tiksliai vyksta organizme ir kodėl kai kuriems žmonėms pagirios būna itin sunkios, o kiti jaučiasi puikiai?

REKLAMA

Patarimais ir paaiškinimais dalijasi vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Asta Krušnienė.

Alkoholio žala organizmui

Pasak vaistininkės, pagrindinis kaltininkas, dėl kurio jaučiamės blogai, yra acetaldehidas – alkoholio skilimo metu organizme susidaranti medžiaga.

REKLAMA
REKLAMA

Kepenims skaidant alkoholį, susidaro neurotoksiškas junginys acetaldehidas, kuris yra pripažintas kancerogenu. Būtent jis daro didžiausią žalą – veikia beveik visas organizmo sistemas: nuo nervų iki kraujotakos“, – aiškina A. Krušnienė.

REKLAMA

Net jei išgėrus atrodo, kad jaučiatės gerai, acetaldehidas lieka kraujyje ir vėliau sukelia daugeliui gerai pažįstamus pagirių simptomus.

Kodėl kartais pagirių išvengiama?

Anot specialistės, kiekvieno žmogaus organizmas skirtingai reaguoja į alkoholį. Tai priklauso nuo daugybės veiksnių – lyties, amžiaus, sveikatos būklės, net ir nuo to, ką žmogus valgė vakarėlio metu.

REKLAMA
REKLAMA

„Net viena taurė alkoholio gali paveikti organizmą, ypač jei žmogus pavargęs ar išsekęs. Labai svarbu ir tai, kaip efektyviai kepenys geba suskaidyti alkoholį – kai kurių žmonių organizmai tai daro lėčiau, todėl jie jaučiasi blogiau“, – pastebi vaistininkė.

Nors kai kurie džiaugiasi po vakarėlių visiškai išvengiantys prastos savijautos, pasak A. Krušnienės, vienintelis užtikrintas būdas pagirias visiškai „apeiti“ – tiesiog nevartoti alkoholio. Kitu atveju, anot jos, pagirios gali užklupti bet kurį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Net ir laikantis rekomenduojamų normų, alkoholio poveikis organizmui vis tiek išlieka. Tačiau jei jau nusprendėte išgerti, būtina pasirūpinti savo kūnu iš anksto – būti pailsėjus, pavalgius, viso vakaro metu gerti daug vandens“, – pataria specialistė.

Ji taip pat rekomenduoja atsisakyti rūkymo, stiprios kavos, energetinių gėrimų ir riebaus maisto – šie veiksniai dar labiau apsunkina organizmą.

REKLAMA

Kaip padėti ir nepakenkti sau sunkų rytą?

Atsibudus po vakarėlio ir pajutus pagirių simptomus svarbu žinoti, jog pirmasis pagalbos sau būdas – poilsis. Anot vaistininkės, geras miegas ir ramybė – svarbiausi dalykai, leidžiantys organizmui atsigauti.

„Verta nusiprausti po vėsiu dušu, sočiai pavalgyti, geriausia – lengvo ir sveiko maisto. Galvos skausmui galima vartoti aspiriną ar ibuprofeną, o elektrolitų tirpalai padės atkurti skysčių ir mineralų pusiausvyrą“, – sako ji.

REKLAMA

Ji rekomenduoja į mitybą įtraukti vitaminą C, vaisius (ypač bananus ir apelsinus), kiaušinius bei natūralius sultinius – visa tai padeda greičiau pašalinti alkoholio toksinus.

Taip pat verta gerti imbierinę arbatą, juodąją arbatą su medumi bei vaisių sultis.

Paklausta, kas pagirių metu mums dar labiau kenkia, o ne padeda atsistatyti, specialistė aiškina:

„Svarbiausia – nevartoti daugiau alkoholio, nes taip galima tik pabloginti padėtį. Taip pat reikėtų vengti riebios, keptos, sunkiai virškinamos ar labai sūrios mitybos, nes ji tik dar labiau apkrauna kepenis. Stipri kava ir gazuoti gėrimai – irgi ne į naudą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lašinės – nauja pagirių simptomų gydymo „mada“

Pastaraisiais metais išpopuliarėjo „išblaivinimo“ paslaugos ir lašinės nuo pagirių, tačiau, pasak vaistininkės, jos ne visada tokios veiksmingos, kaip tikimasi.

„Jei organizmui trūksta skysčių ir elektrolitų, lašinės gali padėti atkurti balansą. Tačiau jos nepadės greičiau pašalinti alkoholio – tai sugeba tik kepenys. Jei žmogus labai blogai jaučiasi, geriausia kreiptis į medikus“, – pabrėžia ji.

REKLAMA

Pasak A. Krušnienės, pagirios dažniausiai praeina savaime. Vis dėlto, jei bloga savijauta po vakarėlio nepraeina net po kelių dienų, būtina įsiklausyti į savo kūną.

„Jeigu per 72 valandas negerėja, atsiranda neurologinių simptomų – spazmai, melsva oda, širdies ritmo sutrikimai – tai gali būti apsinuodijimo alkoholiu požymiai. Tokiu atveju reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją“, – perspėja vaistininkė.

REKLAMA
Reikia daryti pachmielą...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame


TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų