Jeigu jums pavyko pamatyti Niagarą – plačią šniokščiančią upę, virstančią griausti niu, galite didžiuotiis išvydę vieną iš dešimties pasaulio stebuklų. Daugeliui žmonių pabūti prie Niagaros krioklio – didžiausia gyvenimo svajonė.Niagaros krioklį Šiaurės Amerikoje kasmet aplanko apie 30 milijonų turistų. Tai yra didžiausias pasaulyje krioklys – kas sekundę žemyn krenta 5 700 kubinių metrų vandens.
Tarp dviejų valstybių
Mūsų kelionė po Ameriką jau ėjo į pabaigą, tad automobiliu grįždami iš Čikagos į Bostoną nusprendėme užsukti į Niagarą. Teko padaryti šiokį tokį lanką, nes Niagaros upė ir kriokliai yra kiek šiauriau, jie skiria Kanados provinciją Ontariją ir JAV Niujorko valstiją.
Nakvynei sustojome nedideliame mieste, maždaug 50 kilometrų nuo Niagaros miesto. Prie krioklių važiuosime ryt rytą, kol keliai dar nebus užkimšti automobilių. Dar viena priežastis nakvoti kiek tolėliau nuo krioklio buvo viešbučio kaina. Pačiame Niagaros mieste nakvynė kainuoja kur kas brangiau.
Atvykome į Niagarą pačiu laiku – dešimtą ryto, kai dar buvo galima lengvai privažiuoti ir rasti vietos automobiliui. Tos vietos yra įrengtos paupyje, visiškai šalia šniokščiančios Niagaros. Ilgas asfaltuotas kelias, einantis nuo krioklio aukštyn upe, keliomis eilėmis pristatytas mašinų. Visos vietos – nemokamos, tik statyti reikia tvarkingai. Jeigu nuvairavai savo mašinytę ne taip, kaip parodyta piešinėlyje, prie tavęs privažiuos ant dviratuko daili baltai apsirengusi panelė ir mielai šypsodamasi paprašys pastatyti automobilį į kitą vietą. Ir jokių ginčų! Ji stovės šalia tavęs ir šypsosis tol, kol paklusi.
Niagara – plati lygumų upė, virstanti griaustiniu (Gimtasis krastas nuotr.)
Šniokštimas vis garsėja
Pasukame paupiu. Niagara čia pat, ranka pasiekiama, ir atrodo gerokai įniršusi: vanduo verda, putoja, taško akmenis. Tolumoje upė išnyksta ir virsta miglos debesimi – tikriausiai ten ir yra nuostabusis krioklys. Eidami pasroviui girdime vis stiprėjantį vandens šniokštimą. Sunku suprasti, kodėl ji taip šniokščia. Juk Niagara – labai plati upė, tekanti visiška lyguma! Nematyti jokio nuolydžio, neatrodo, kad vanduo tekėtų žemyn, kaip kalnų upėse. Pakrantės pilnos žmonių, jie fotografuojasi, sėdi ant suolelių, klausosi vandens ošimo.
Niagaros pavadinimas kilo iš žodžio „Onquiaahra“ reiškiančio vandens griaustinį. Niagaros krioklį sudaro trys kriokliai: Amerikos krioklys (American Falls), Nuotakos šydo krioklys (Bridal Veil Falls) ir Pasagos krioklys (Horseshoe Falls). Pastarasis yra Kanados pusėje, o nuo Amerikos krioklio jį skiria Ožkos sala (Goat Island). Nuotakos šydo krioklys yra mažesnis, nuo pagrindinio krioklio atskirtas Mėnulio salos (Luna Island). Pasagos krioklio aukštis – 51 m, plotis – 792 m. Amerikos krioklys yra 21 m aukščio ir 323 m pločio. Amerikos ir Nuotakos šydo kriokliu prateka 10 procentų, o Pasagos kriokliu – 90 procentų vandens. Turistai mato tik pusę šios vandens masės, kita dalis suka milžiniškas turbinas, gaminančias elektros energiją.
Laukinė gamta užburia
Net trys mano draugės amerikietės – Diana, Siuzana ir Šarlotė – tvirtino, kad į Niagarą važiuoti neverta. Sakė, nusivilsite, ten dabar už viską reikia mokėti, komercija kiekviename žingsnyje, nebėra gražios laukinės gamtos. Gaila, pagalvojau, kad taip, bet vis tiek noriu tą krioklį pamatyti.
Atvažiavusi supratau, apie ką mano draugės kalbėjo, tačiau nenusivyliau – žiūrėjau į šniokščiantį vandenį lyg užburta, rijau jį akimis, stebėjausi jo jėga.
Taip, visur reikia mokėti pinigus, bet viskas padaryta tam, kad žmogus galėtų kuo arčiau priartėti prie stichijos, kad patirtų kuo stipresnius Niagaros įspūdžius, pajustų jos laukinį šėlsmą.
Visi turisto norai yra išpildomi. Nori pažvelgti į krioklį iš paukščio skrydžio? Lipk į didžiulį bokštą arba užvažiuok į jį liftu. Nori paliesti vandenį? Link vandens stichijos gali kabarotis uolomis arba atsargiai prieiti siauru takeliu. Kad nenukristum, yra įkalti kuoliukai, pririšta virvė. Laikykis už virvės ir lipk į krioklį, jeigu esi toks narsus ir mėgsti adrenaliną.
Niagara – plati lygumų upė, virstanti griaustiniu (Gimtasis krastas nuotr.)
„Ūko mergelės“ kruizas
Laivas romantišku pavadinimu „Maid of the Mist“ (Ūko mergelė) vežioja turistus į patį krioklio vidurį. Vasarą tie laivai perpildyti nuo ryto iki vakaro, tačiau kiekvienas norintis galų gale į kruizą patenka.
Prieš įlipdami, gauname mėlynus lietpalčius su gobtuvais. Iš Kanados pusės atplaukiančiuose laivuose matyti geltonais lietpalčiais aprengti žmonės. Ir mėlynieji, ir geltonieji sukasi tame pačiame šniokščiančių vandens sienų apsuptame verpete. Atplukdė mus čia, kad galėtume pažvelgti į galinguosius krioklius iš apačios. Į laivelius lipa maži ir dideli, tėčiai ant rankų laiko kūdikius. Plaukiame visi į patį vandens sūkurį, ten, kur ūžia, šniokščia, taškosi. Daugelis rimtai išsigąsta šios stichijos, vaikai pradeda verkti. Fotografuotis jau neįmanoma, nebent sugebėtum paslėpti aparatą po lietpalčiu. Amerikiečių laivelis parodo ir Kanadai priklausantį krioklį, pasisukinėja, pagąsdina dar didesniu vandens srautu, o paskui visą klykiančią iš džiaugsmo minią parplukdo atgal.
Nors ir apsivilkę lietpalčiais, išlipame šlaputėliai. Vanduo varva nuo plaukų, kliuksi bateliai. Tačiau tai menkniekis, drėgmę greitai išdžiovina šilta vasaros saulutė. Lieka tik džiaugsmas ir nepakartojami įspūdžiai – juk aš ne tik pamačiau Niagarą, bet ir jaučiau, liečiau ją, buvau kartu su jos šėlsmu, gėriau jos aistrą.
Keli faktai apie Niagarą
Niagaros krioklys sukuria daugiau nei 4 milijonus kilovatų elektros, kurią naudoja ir JAV, ir Kanada.
Niagaros upę maiti na ežerai: Aukštuti nis, Mičiganas, Huronas ir Eris, o galiausiai ji įteka į Ontarijo ežerą. Šie ežerai sudaro beveik penktadalį pasaulio gėlo vandens išteklių.
1969 metų birželį JAV kariuomenės inžineriniai daliniai, pastatę laikiną užtvanką, nukreipė Niagaros upės vagą nuo maždaug 300 metrų pločio ir 51 m aukščio Amerikos teritorijoje esančio krioklio. Krioklys pirmą kartą po milijonų metų kelis mėnesius buvo sausas. Tai buvo padaryta siekiant apsaugoti krioklio uolienas nuo erozijos ir jį sutvirti nti . Pabaigus darbus tų pačių metų rudenį JAV esanti Niagaros krioklio dalis vėl pradėjo veikti .
Meilė Jančorienė