REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo metu, kuomet žmonės tik ir nekantrauja sukišti rankas į žemę, daržininkystės sezono pradžią jie atidaro namuose – ant palangių sėja pirmuosius pomidorų, agurkų daigelius, prieskonines daržoves. Apie tai, kokius darbus reikėtų atlikti darže bei sode aptarėme kartu su „Malinausko medelynas“ vadovu dr. Kęstučiu Malinausku. 

Šiuo metu, kuomet žmonės tik ir nekantrauja sukišti rankas į žemę, daržininkystės sezono pradžią jie atidaro namuose – ant palangių sėja pirmuosius pomidorų, agurkų daigelius, prieskonines daržoves. Apie tai, kokius darbus reikėtų atlikti darže bei sode aptarėme kartu su „Malinausko medelynas“ vadovu dr. Kęstučiu Malinausku. 

REKLAMA

Dr. Kęstutis Malinauskas juokiasi ir pats, kad jo žmonai, kaip ir kitiems sodininkams, taip pat niežti rankos, sezonui ruošiasi pilnu tempu.

„Dalį daržovių, pavyzdžiui, paprikas, pomidorus, prieskonines daržoves, tikrai galima sėti namuose. Ankstoka būtų sodinti tik agurkus“, – sako jis.

Visgi, be darbų namuose rūpinanti daržovėmis, šiuo metu veiklos galima atrasti ir lauke. Viena jų – tinkamai pasirūpinti šiltnamiu.

REKLAMA
REKLAMA

Šiltnamio valymas, dezinfekcija

Kol dar šiltnamis tuščias, jame neišdygo pirmieji augalų daigai, šiuo metu, artėjant sodininkystės sezonui, verta tinkamai pasirūpinti šiltnamio švara.

REKLAMA

„Jei pas kažką kieme vis dar yra likę sniego, būtų naudinga jo prikasti į šiltnamį, kad šis pamaitintų žemę vandeniu. Taip pat galima šiltnamiu pasirūpinti ir iš vidinės pusės.

Tokiam plovimui puikiai tinka ūkinis muilas. Muilas yra pagamintas iš natrio šarmo, todėl plaunant šiltnamį muilu, tuo pačiu sunaikinsime ir keletą grybinių ligų sukėlėjų“, – pataria dr. K. Malinauskas.

Vertėtų pasirūpinti ne tik šiltnamio švara, tačiau ir dezinfekcija. Atlikti šiam darbui specialistas rekomenduoja sierą, kuri gali būti ir deginama, ir naudojama kitais būdais:

REKLAMA
REKLAMA

„Visuomet prieš pradedant reikėtų perskaityti gamintojo rekomendacijas. Atlikti panašaus pobūdžio šiltnamio dezinfekciją šiuo metu yra puikus metas. Žinoma, tie, kurie šiltnamyje jau pasisodino svogūnų, ridikėlių ar kitų daržovių, to padaryti jau nebegalės.

Be to, atlikti dezinfekciją galima ne tik šiltnamiui, tačiau ir žemei, palaistant ją medžiagomis, kurios yra skirtos jos dezinfekcijai nuo grybinių ligų. Palaistyti tokiomis priemonės žemę, į kurią jau netrukus sodinsite daržoves – sveika.“

Kuomet šiltnamis bus švarus, bus galima galvoti ir apie ankstyvųjų daržovių sodinimą. Pasėjus ridikėlius, svogūnus, salotas ar petražoles, vis dar esant šaltoms naktims galite daržoves apsaugoti uždengiant šias agroplėvele.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galiausiai, šaltomis naktimis galima šiltnamyje paprasčiausiai palikti ir nedideles žvakeles, kurių pilnai pakaks norint palaikyti pliusinę temperatūrą“, – pataria jis.

Augalų tręšimas ir vejos aeravimas

Jei oro temperatūra lauke ir toliau šiltės, dr. Kęstutis Malinauskas turi puikių žinių – bus galima pradėti galvoti apie pavasarinį sodo, dekoratyvinių augalų ir net vejos tręšimą.

„Perkant trąšas reikėtų atkreipti dėmesį, kad šios būtų skirtos pavasariui. Žvilgtelėti reikėtų ir į jų cheminę sudėtį, būtų gerai, kad trąšose būtų didelis kiekis azoto – bent 15 ir daugiau proc. Augalų tręšimo laikotarpis artėja sparčiai“, – nusišypso.

REKLAMA

Kalbėdamas apie augalų tręšimą, Kęstutis taip pat priduria, kad tręšiant būtų gerai, jog trąšos būtų pragrėbliuojamos, atsidurtų arčiau augalų šaknų.

„Dar verta paminėti, kad dviejų savaičių eigoje bus galima dekoratyvinius augalus nupurkšti nuo ligų. Kuomet oro temperatūra bus +-10 laipsnių šilumos, ne mažiau 5, bus galima užsiimti šiuo darbu.

Specializuotose parduotuvėse rasite įvairiausių cheminių priemonių, kurios skirtos dekoratyvinių augalų profilaktikai nuo įvairiausių ligų“, – priduria dar viena sodo darbą šį ankstyvą pavasarį pašnekovas.

Patręšti naudinga ne tik augalus, tačiau ir veją. Visgi, turėkite omenyje, kad jeigu veją dar tik aeruosite, tręšti naudingiausia būtų tik atlikus šį darbą.

REKLAMA

„Jei šį pavasarį planuosite veją aeruoti, tuomet racionalu būtų dar kol kas neskubėti su tręšimu. Patręškite veją tik tada, kai ji bus išaeruota. Be to, aeravimui reikalingas sausesnis oras, todėl šis darbas yra šiek tiek vėlesnis, nes šiuo metu gamtoje yra vis dar labai daug drėgmės.

Na, o jeigu šilti orai ateis greičiau, tuomet vejos aeravimo darbai turės būti atlikti pakankamai greitai“, – paaiškina jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų