Paprastas pavyzdys: suaugusios žirafos sveria apytiksliai 798 kg, o miega vidutiniškai tik 1,9 val. per parą, ir apskritai, retai pasitaiko gyvūnų, kurie miega aštuonias valandas. Ar yra kokia nors priežastis, dėl kurios žmonės negali pasekti žirafų ar kitų gyvūnų pavyzdžiu?
Situacija daug paprastesnė, negu būtų galima įsivaizduoti. Įprastai mūsų miegas vienfazis, t.y. miegame po aštuonias valandas per parą. Deja, tik dvi iš jų būna REM (angl. rapid eye movement) miego – greitų akių judesių – fazė. Tai aktyvus ir kokybiškas miegas, po kurio žmogus jaučiasi pailsėjęs. Būtent tokio miego mums labiausiai reikia.
Jeigu organizmą perjungtume į daugiafazį miegą ir viską sumodeliuotume taip, kad REM sudarytų daug didesnę miego dalį? Daugiafazis miegas suskaidomas į daugelį segmentų, o jo metu naudingiausia miego fazė yra būtent REM. Šiuo atveju galima gerai jaustis ir pamiegojus, pavyzdžiui, tik dvi valandas per parą. Pagalvokite, kiek knygų galėtumėte perskaityti, kiek dalykų išmokti, kiek darbų atlikti, jei turėtumėte papildomas šešias valandas per parą.
Palaimingoji siesta
T. Ferriss siūlo priversti smegenis pereiti į REM miego fazę – praleisti visas kitas ir pergudrauti savo kūną. Jis turi manyti, kad teks pamiegoti tik labai mažai. Daugiafazio miego principas – nugrimzti į REM miegą trumpam ir snūstelėti per dieną po 20 minučių.
Pats paprasčiausias daugiafazio miego metodas – siesta. Tikriausiai apie ją jau teko girdėti lankantis šiltuosiuose kraštuose. Siestą sudaro vienas nusnūdimas dienos metu, o likusi dalis – miegama naktį. Šitaip dieną numigus 20 minučių, pagrindinis nakties miegas sutrumpėja iki 6 valandų. Tai reiškia, kad vieną kartą nusnūdus bendras per parą būtino miego laikas sutrumpėja viena valanda ir 40 minučių.
Kiti metodai – panašūs, tik per dieną reikia miegoti du arba tris kartus po 20 minučių. Tuomet pagrindinis nakties miegas sutrumpėja atitinkamai iki 4,5 arba 3 valandų. Bendro paros miego laikas žymiai sutrumpėja snūstelėjus kiekvieną papildomą kartą.
Beprotiškasis antžmogis
Bene drastiškiausias yra antžmogio miego metodas, kuris susideda iš šešių snustelėjimų per parą, be pagrindinio miego. Pasirodo, yra galimybė funkcionuoti iš viso per parą išmiegojus dvi valandas.
Kuo dažniau miegosite, tuo griežčiau turėsite laikytis trumpųjų snaudimų rėžimo. Taikydami antžmogio metodą, jūs negalite nukrypti daugiau nei 30 minučių nuo numatyto grafiko. Jei praleisite bent vieną trumpąjį miegą, sujauksite visą režimą ir jausitės pavargę.
Dėl gana griežto nusnūdimų tvarkaraščio daugumai dieną dirbančių žmonių laikytis šio metodo gali būti sudėtinga. Visgi, jeigu jūsų darbo grafikas lankstus ir galite laikytis pasirinkto metodo kelis mėnesius, pajusite, kad jaučiatės nuostabiai ir turite daugybę laiko visiems darbams atlikti. Telieka išbandyti.
Keletas patarimų geresniam miegui:
• Pabandykite miegoti 19–20 laipsnių kambario temperatūroje. Ideali temperatūra labai individualus dalykas, bet eksperimentuokite, kad atrastumėte jums tinkamiausią.
• Tris valandas prieš eidami miegoti valgykite maistą, kurio sudėtyje daugiausia baltymų ir riebalų.
• Išsimaudykite šaltoje vonioje valandą prieš eidami miegoti. Naujokams patariama pradžioje panardinti tik apatinę kūno dalį, vėliau penkioms minutėms panerti visu kūnu, o rankas laikyti virš vandens.
• Atminkite, kad daugiau nei dvi taurės vakare išgerto vyno sutrumpina gilųjį miegą nuo 20 iki 50 proc.
• Mankšta prieš miegą – išmėginkite šonines (vienos rankos arba kojos) atsparumo treniruotes. Kuo sudėtingesnius pusiausvyros pratimus atliksite, tuo greičiau pasiseks užmigti.
Miegojimo poza – pusiau militaristinė šliaužimo padėtis. Atsigulkite ant krūtinės, galvą padėkite ant pagalvės ir pasukite ją į dešinę. Abi rankos turėtų būti prigludusios prie šonų, delnais į viršų. Dabar paslinkite dešinę ranką į viršų, kol alkūnė susilenks 90 laipsnių kampu, o ranka bus šalia galvos. Alternatyvi padėtis: dešinę ranką pakiškite po pagalve, vėliau dešinės kojos kelį paslinkite nuo savęs į tą pačią pusę, kol koja bus sulenkta apytiksliai 90 laipsnių kampu.
Tai paskutinis dalykas, kurio galima griebtis. Jis padeda užmigti dėl vienos paprastos priežasties – jūs negalite pajudėti. Tai tarsi sau pačiam parištas kūdikio krepšys, kurį eskimai ir kitos kultūros naudojo vaikams raminti. Kad galėtumėte vartytis gulėdami pusiau militaristine šliaužimo padėtimi, pirmiausia reikėtų pakelti visą kūną nuo lovos. Jei mažiau neramiai sukiositės – greičiau užmigsite.