Lietuvoje plinta pavojinga liga: jos neišvengia ir gydytojai

Tymų protrūkis Visagine. Gruodžio 19-osios duomenimis, iš 35 tikrintų žmonių, 22 diagnozė yra patvirtinta, 8 liga nepasitvirtino. Tarp galimai užsikrėtusių tymais – ir asmens sveikatos priežiūros specialistas.

21

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovės Ginretos Valinčiūtės teigimu, šiuo metu tikrintų žmonių skaičius išaugo iki 35, o diagnozė patvirtinta 22 žmonėms.

(21 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Šie bėrimai gali būti mirtini: atpažinkite

„Tiriami keli sveikatos specialistai dėl galimų tymų. Vienam diagnozė nepasitvirtino, buvo atmesta, o kitas specialistas, dirbęs su galimai apsikrėtusiais ir sergančiais pacientais, šiuo metu laukia tyrimų atsakymų“, - tv3.lt sako atstovė.

Jos teigimu, šiuo metu asmens sveikatos priežiūros specialistas yra hospitalizuotas, stebimas medikų.

G. Valinčiūtė sako, kad tymais apsikrėsti galima tada, kai nėra atlikti skiepai. „Paprastai būna, kad žmogus pats nežino savo vakcinacijos istorijos.

Tai padaryti tikrai galima. Jeigu kyla įtarimų, kad nebuvo atlikti tam tikri skiepai, visada galima kreiptis į šeimos gydytoją ir išsiaiškinti skiepų istoriją. Jeigu skiepai buvo atlikti vaikystėje, reikėtų ieškoti informacijos pagal tai, kurioje vietoje žmogus buvo registruotas ir pas kokius medikus lankėsi.

Jeigu nepavyksta sužinoti tokiu būdu, visada galima atlikti specializuotus tyrimus, kurių metu galima sužinoti visą savo skiepų istoriją.

Apie tymus

Tymai – oro lašeliniu būdu plintanti infekcija, kuri prasideda karščiavimu, viršutinių kvėpavimo takų, akių junginės uždegimu. Vėliau atsiranda bėrimas: išberia veidą, vėliau – visą kūną. Gali kilti plaučių, pūlingas ausies uždegimas, sinusitas, laringitas, smegenų uždegimas (encefalitas), žarnyno uždegimas (enterokolitas). Tymų komplikacijos – plaučių uždegimas, ausų skausmas, traukuliai ir kt.

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš užsikrėtusio asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus nuo pirmųjų ligos dienų (iš viso 4–7 dienas).

REKLAMA

Geriausia apsaugos priemonė – vakcina

Tymai greitai ir lengvai plintanti liga, todėl reikia vengti kontakto su ligoniu, pastebėjus ligos simptomus, kuo greičiau kreiptis į medikus.

Efektyviausias būdas apsisaugoti nuo šios ligos – skiepai. Lietuvoje kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina yra skiepijama pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Valstybės lėšomis MMR vakcina vaikai skiepijami du kartus: 15– 16 mėn. ir 6–7 m. amžiaus. Taip susidaro ilgalaikis imunitetas.

Asmenims, nežinantiems savo skiepijimo būklės arba skiepytiems tik viena MMR vakcinos doze, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją ir pasiskiepyti.

Skiepai apsaugo ne tik patį asmenį nuo pavojingų infekcinių ligų, bet ir padeda sudaryti kolektyvinį imunitetą, kuris sukuriamas tada, kai paskiepijama pakankama dalis gyventojų ir taip visuomenė apsaugoma nuo infekcijos plitimo nuo žmogus žmogui.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų