REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Infarktas vis dar yra viena dažniausių mirties priežasčių, o jo simptomai gali būti krūtinės skausmas, galvos svaigimas, prakaitavimas, dusulys ir vėmimas.

Infarktas vis dar yra viena dažniausių mirties priežasčių, o jo simptomai gali būti krūtinės skausmas, galvos svaigimas, prakaitavimas, dusulys ir vėmimas.

REKLAMA

Nors krūtinės skausmas dažnai būna stiprus, kai kuriems jis gali būti visai nežymus, primenantis skrandžio skausmą per daug prisivalgius, rašoma express.co.uk.

Kai kuriais atvejais krūtinės skausmo galima nejusti visai, ypač tai pasitaiko moterims, vyresniems žmonėms ir diabeto pacientams. Tuomet anksti atkreipti dėmesį į infarkto požymius nėra paprasta. Infarktą nustatyti padeda visas simptomų rinkinys, o be vienas atskiras požymis. Visgi, vyresniems žmonėms šie simptomai gali būti tokie nežymūs, kad kartais lieka visai nepastebėti.

Neseniai atliktame Harvardo medicinos mokyklos tyrime rašoma: „Beveik pusė infarktą patiriančių pacientų tuo metu to nesupranta. Šie tylieji infarktai diagnozuojami jau po laiko, kai elektrokardiograma ar kitas tyrimas parodo, kad širdžiai padaryta žala.“

REKLAMA
REKLAMA

Pavojinga nepastebėti, kad buvo ištikęs infarktas – negydoma tokia būklė gali padaryti neatitaisomą žalą ar net būti mirtina. Harvardo medicinos mokyklos tyrėjai aiškinasi, kas sukelia tyliuosius infarktus. Vienas iš paaiškinimų yra aukštesnė už normalią skausmo tolerancija, teigiama naujai atliktame tyrime. Dar kiti žmonės savo jaučiamus simptomus su maišo su skrandžio skausmais dėl nevirškinimo ar su raumenų skausmais.

REKLAMA

Tuo tarpu dar kiti žmonės skausmą jaučia, tik ne krūtinės vidurinėje dalyje, todėl į jį neatkreipia dėmesio. Danijoje atliktas tyrimas parodė, kad vienas iš keturių infarktų gali pasižymėti netipiniais simptomais, į kuriuos lengva numoti ranka ar sumaišyti su kitais negalavimais. Kitame JAV mokslininkų tyrime raginama atidžiai stebėti ankstyvuosius infarkto požymius, kad infarktą pastebėjus anksti būtų galima išsigelbėti.

Nežymūs negalavimo požymiai krūtinėje

Infarktai ne visuomet prasideda nuo klasikinių simptomų – stipraus krūtinės skausmo. Tiesa ta, kad taip pasireiškia tik apie pusę infarktų. Pacientai dažnai jaučia tiesiog nepatogumą, spaudimą, maudimą ar veržimą krūtinės ląstoje.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojas Kennethas Rosenfieldas, kraujagyslių medicinos ir intervencijų skyriaus vadovas iš Masačiusetso bendrosios ligoninės, sako: „Daugelis žmonių nesupranta, kad ištikus infarktui klasikinis krūtinės skausmo simptomas pasitaiko tik maždaug puse atvejų.“

Pacientai kartais infarkto simptomus apibūdina kaip nepatogumą krūtinėje ar spaudimą, o kiti sako jautę intensyvų smūgį arba gilų skausmą, primenantį danties skausmą. Kai kurie žmonės skausmui nėra tokie jautrūs, todėl kartais į skausmus visai neatkreipia dėmesio ir nieko dėl to nedaro.

Be to, ne visi gerai supranta savo tolerancijos skausmui lygį, o skausmo pojūčius gali paveikti ir kiti faktoriai, pavyzdžiui, emocijos. Diabetu sergantys žmonės skausmui būna ne tokie jautrūs, nes liga gali atbukinti nervus (tai vadinama diabetine neuropatija), o tai jau savaime didina jų riziką patirti tylųjį infarktą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ištikus infarktui skausmo vieta taip pat ne visiems būna vienoda, aiškina gydytojas K. Rosenfieldas. Simptomai gali būti juntami rankoje, petyje, kakle, žandikaulyje ar kitose viršutinės kūno dalies vietose.

„Vienam mano pacientui skaudėjo ausies kaušelį, o kitas jautė skausmą rieše“, – sako gyd. K. Rosenfieldas ir pabrėžia, kad simptomai gali prasidėti bet kurioje kūno vietoje, o ir neįprastesnių simptomų ignoruoti negalima. Dar vienas neįprastas simptomas, kurio žmonės paprastai nesusieja su infarktu, yra pykinimas, vėmimas ir silpnumo jausmas.“

Gyd. K. Rosenfieldas taip pat paaiškino, kad „akivaizdu, jog moterys netipinius infarkto simptomus patiria dažniau, bes svarbu nepamiršti, kad taip gali nutikti ir vyrams“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų