Pataria Rasa Subačienė, žolininkė
Sveikatą žadančia žaluma jau nusidažė mūsų juodalksnių paunksmė – išlindo gražuoliai meškinių česnakiukų lapeliai. Meškiniai česnakai, liaudyje dar vadinami žalčio česnakais, Lietuvos miškuose reti. Jie nyksta dėl miškų kirtimo, šlaitų erozijos, augalų rinkimo maistui bei vaistams. Dabar šis augalas įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą. Auga ūksmėtuose lapuočių miškuose, mėgsta apydrėgnius, derlingus dirvožemius. Nors pavadinimas „meškinis česnakas“ gana grėsmingas, šis augalas švelnaus skonio, tik senesni lapai aitroki. Lapuose daug askorbo rūgšties, eterinio garstyčių aliejaus, organinių rūgščių, mineralinių medžiagų. Meškinis česnakas – vienas iš seniausiai žinomų vaistinių augalų. Rudieji lokiai po ilgo žiemos miego atgauna jėgas paragavę būtent šio česnako: porą savaičių minta jo lapais ir taip atsikrato per žiemą susikaupusių druskų, toksinų, gauna labai reikalingų maisto medžiagų. Šernai taip pat labai mėgsta pasmaguriauti šio skanėsto.
Ir žmonėms meškinis česnakas – detoksikuojanti priemonė. Jis valo kraują ir limfą nuo toksinų bei gleivių, gerina odos būklę. Tradiciškai daugelyje Europos šalių meškinis česnakas vartojamas kaip pavasarinis jėgas atkuriantis augalas, kuris padeda atsinaujinti kraujui, valo kraujagysles ir stiprina imunitetą. Jis padeda ir kepenims, varo tulžį, gerina skrandžio ir žarnyno darbą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Visų rūšių česnakai yra stiprūs antioksidantai. Įrodyta, kad česnakai naikina 23 rūšių bakterijas, tarp jų ir salmoneles bei stafilokokus, grybelius, parazitus bei virusus. Taip pat naikina virusines infekcijas: vėjaraupius, tymus, kiaulytę.
Meškinis česnakas naudingas žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu. Jis skatina insulino ir kasos sekreciją, todėl padeda organizmui reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Meškinio česnako esencija tinka trynimams peršalus ar sergant reumatinėmis ligomis.
Šis miškų stebuklas gerina atmintį ir saugo nuo aterosklerozės, aukšto kraujospūdžio. Jis tinka, kai pučia pilvą, varsto diegliai, sutrinka širdies veikla ir miegas, negyja žaizdos. Meškinis česnakas skatina žarnyno veiklą, padeda išspręsti odos problemas.
Meškinių česnakų verta pasisodinti savo sklypelyje. Pasisodinę šį labai naudingą augalą, maždaug po dvejų metų jau galėsite jo paskanauti, o po trejų – valgyti pilna burna ir net kaimynus pavaišinti, žinoma, jei jam patiks vieta. Jei neturite sąlygų auginti šį česnaką, galite naudoti jau pagamintą esenciją – lapų arba svogūnėlių spiritinę ištrauką. Ji tinka organizmui valyti, lėtinėms odos ligoms palengvinti, arterosklerozei mažinti.