REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kraujo krešuliai dažnai susidaro reaguojant į sužalojimą. Taip kūnas bando sustabdyti kraujavimą. Tačiau kraujo krešuliai, susidarantys vienoje ar keliose giliosiose kūno venose, gali sukelti problemų. Tai žinoma kaip giliųjų venų trombozė (GVT).

Kraujo krešuliai dažnai susidaro reaguojant į sužalojimą. Taip kūnas bando sustabdyti kraujavimą. Tačiau kraujo krešuliai, susidarantys vienoje ar keliose giliosiose kūno venose, gali sukelti problemų. Tai žinoma kaip giliųjų venų trombozė (GVT).

REKLAMA

Remiantis stulbinančia atvejo ataskaita, paskelbta žurnale „Lancet“, moteris vos neteko kojos, kai giliosiose kojos venose susidarė kraujo krešulys. O galima to priežastis taip pat stebina, kaip ir šokiruoja.

Kadien valgydavo po greipfruitą

Moteris kasdien valgydavo po vieną greipfrutą ir mokslininkai teigia, kad tai galėjo prisidėti prie kraujo krešulių susidarymo, rašo express.co.uk.

Greitosios medicinos pagalbos gydytojai Olimpijoje, Vašingtono valstijoje, 2008 m. lapkritį gydė 42 metų moterį, kuri buvo paguldyta dėl dusulio, galvos svaigimo ir vaikščiojimo sunkumų. Ultragarsu buvo nustatyta, kad didelis krešulys blokavo jos kairiosios kojos venas.

REKLAMA
REKLAMA

Jai iškilo realus pavojus netekti galūnės dėl gangrenos, tačiau gydytojai suleido krešulius tirpdančio vaisto tiesiai į krešulį ir saugiai jį ištirpdė.

REKLAMA

Kas paskatino kraujo krešulius?

Gydytojai nustatė, kad ji prieš dieną apie pusantros valandos važiavo automobiliu, suvartojo estrogeninių geriamųjų kontraceptikų paros dozę bei turėjo genetinį variantą, vadinamą V faktoriaus Leideno mutacija, kuri yra susijusi su kraujo krešėjimo sutrikimu. Tai yra gerai žinomi veiksniai, sukeliantys giliųjų venų trombozę (GVT).

Tačiau ji „galbūt sugriovė pusiausvyrą“ kiekvieną rytą valgydama po greipfrutą, nes moteris prieš tris dienas ėmė laikytis svorio metimo dietos. Yra žinoma, kad greipfrutų sultys blokuoja fermento CYP3A4, kuris skaido kontraceptinį hormoną estrogeną, veikimą. Tai savo ruožtu padidina krešėjimo lygį – kraujo polinkį krešėti.

REKLAMA
REKLAMA

Greipfrutų sultys skyla labai lėtai, o tai reiškia, kad kasdien vartojant, jos turi kumuliacinį poveikį. Taigi trečią dietos dieną pacientės estrogenų lygis buvo daug kartų didesnis už normalų, o tai padėjo susidaryti krešuliui.

Tačiau yra labai svarbu išlaikyti perspektyvos jausmą. Komentuodamas tuo metu gautas išvadas, Addenbrooke „NHS Trust“ konsultantas hematologas gydytojas Trevor Baglin sakė: „Iš šio atvejo tyrimo atrodo, kad greipfrutas sustiprino trombozinį kontraceptinių tablečių poveikį esant genetiniam polinkiui“.

Atvejį vadina išskirtiniu, ragina vengti griežtų dietų

Jis tęsė: „Tačiau verta pabrėžti, kad tai yra vieno atvejo tyrimas ir labai neįprasto atvejo. Siūlyčiau vengti bet kokių ekstremalių dietų, nes jos gali turėti nenuspėjamų pasekmių“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Verta paminėti, kad žmonėms, vartojantiems statinus – vaistus, kurie mažina cholesterolio kiekį ir dėl to padidėja kraujo krešulių rizika, nerekomenduojama valgyti greipfrutų.

„Negerkite greipfrutų sulčių, jei vartojate simvastatiną (dažną statinų rūšį). Greipfrutų sultys padidina simvastatino kiekį kraujyje ir padidina šalutinio poveikio tikimybę“, – perspėja sveikatos organizacija. Toliau paaiškinama, kad atorvastatinas – kitas įprastas statinas – taip pat sąveikauja su greipfrutų sultimis, jei jas geriate dideliais kiekiais (daugiau nei 1,2 litro per dieną), tačiau manoma, kad retkarčiais išgerti vieną stiklinę yra saugu.

Šiuo metu sveikatos priežiūros specialistai teigia, kad saugu gerti greipfrutų sultis bei valgyti greipfrutus, jei vartojate kitų rūšių statinų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų