Kraujo krešuliai gali sukelti skirtingus simptomus, priklausomai nuo to, kokios rūšies jie yra ir kur jie yra. Kas šešias minutes dėl kraujo krešulio miršta maždaug vienas žmogus. Tačiau ne visi kraujo krešuliai yra vienodi, rašo health.com.
Kraujo krešuliai „gali būti labai įvairūs – nuo lengvai simptomiškų ir išgydomų iki mirtinų“, – „Health“ sakė Bafalo universiteto neurochirurgijos profesorius ir katedros vedėjas, gydytojas Eladas I. Levy.
Nors bendra kraujo krešulio susidarymo rizika yra gana maža, tačiau kraujo krešulių gali pasitaikyti ir pasitaiko. Štai ką reikia žinoti apie kraujo krešulius ir jų simptomus.
Kas yra kraujo krešulys?
Kraujas paprastai būna skystas, tačiau kraujo krešulys yra gelio pavidalo kraujo gumulėlis, kuris susidaro vykstant procesui, vadinamam krešėjimu. Krešulys natūraliai susidaro tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, susižeidus ar įsipjovus, kad padėtų užkimšti sužeistą kraujagyslę ir sustabdyti kraujavimą.
Kraujo krešuliai gali susidaryti Jūsų organizme be rimtos priežasties ir užkimšti kraujagysles. Kraujo krešulys gali išsilaisvinti ir judėti iš vienos kūno dalies. Jis gali nukeliauti į svarbiausias kūno vietas, pavyzdžiui, plaučius, smegenis ar širdį, sukeldami rimtas ir kartais mirtinas komplikacijas.
Krešuliai tokie pavojingi, nes gali sutrukdyti arba blokuoti kraujo tekėjimą į gyvybiškai svarbius kūno organus, – „Health“ sakė daktarė Amita Avadhani Rutgerso, Naujojo Džersio valstybinio universiteto Slaugos mokyklos Pažangiosios slaugos praktikos skyriaus specialybės direktorė ir docentė.
„Mūsų gyvybiškai svarbiems organams, tokiems kaip smegenys, plaučiai ir širdis, reikia deguonies, kad jie galėtų funkcionuoti. Be deguonies smegenų ląstelės pradeda mirti po keturių minučių, o laikui bėgant visam laikui visam laikui pažeidžiami organai ir jų funkcijos“, – pridūrė Avadhani.
Kokios yra kraujo krešulių rūšys?
Kad kraujas pasiektų visas kūno dalis – nuo viršugalvio iki kojų pirštų galų – turite kraujotakos sistemą, kurią sudaro kraujagyslės, vadinamos venomis ir arterijomis.
Arterijomis deguonies turtingas kraujas iš širdies patenka į kitas kūno dalis. Venomis deguonies neturtingas kraujas grįžta į širdį, kad vėl būtų prisotintas deguonies.
Kraujo krešulius taip pat galima suskirstyti pagal jų judėjimą – ar jie yra judrūs, ar ne. Krešulys, kuris susidaro arterijoje arba venoje, vadinamas trombu. Krešulys, kuris atitrūksta ir nukeliauja į kitą kūno dalį, vadinamas emboliu.
Kadangi kraujas po visą kūną teka dviejų tipų kraujagyslėmis, yra ir dviejų tipų kraujo krešuliai: arteriniai krešuliai, kurie susidaro arterijose, ir veniniai krešuliai, kurie susidaro venose.
Arterinio krešulio simptomai
Krešulys vadinamas arterine embolija, kai jis susidaro arterijoje ir patenka kitur – dažniausiai į galvą, širdį, kojas ir pėdas – ir nutraukia kraujo tekėjimą į kitas kūno dalis.
Simptomai pasireiškia greitai arba lėtai, priklausomai nuo krešulio dydžio ir nuo to, kaip stipriai jis blokuoja kraujotaką, arba simptomų gali visai nebūti. Arterinio krešulio arba embolijos kojose arba rankose simptomai yra šie:
- Šalta ranka ar koja;
- Sumažėjęs rankos ar kojos pulsas arba jo nebuvimas;
- Rankos ar kojos judesių nebuvimas;
- Rankos ar kojos tirpimas ir dilgčiojimas;
- Skausmas pažeistoje srityje;
- Blyški rankos ar kojos spalva;
- Rankos ar kojos silpnumas.
Jei arterinė kraujotaka blokuojama ilgiau, gali atsirasti ir kitų simptomų:
- Pūslės ant odos netoli pažeistos arterijos;
- Odos išvešėjimas;
- Odos erozija (opos);
- Negyvi audiniai arba nekrozė.
Jei arterinis krešulys atsiranda organe, simptomai priklauso nuo pažeisto organo. Smegenyse susidaręs arterinis krešulys gali sukelti insultą, o širdyje susidaręs krešulys gali sukelti širdies priepuolį.
Arteriniai krešuliai taip pat gali atsirasti inkstuose, žarnyne ir net akyse, nors tai pasitaiko retai. Apskritai organų arterinių krešulių simptomai yra šie:
- Skausmas toje kūno dalyje;
- Laikinai susilpnėjusi kažkurio organo funkcija.
Veninio krešulio simptomai
Veninis krešulys susidaro venoje ir laikui bėgant gali kauptis. Sunkiausia veninio krešulio forma yra giliųjų venų trombozė (GVT) – būklė, kai kraujo krešulys susidaro giliosiose venose, o ne paviršinėse venose, esančiose arčiau kūno paviršiaus.
Tokie krešuliai paprastai susidaro blauzdoje, šlaunyje arba dubenyje, bet gali atsirasti ir rankoje. Sunkiausia giliosios venų trombozės komplikacija būna tada, kai dalis krešulio atitrūksta ir kraujotaka nukeliauja į plaučius.
Ten jis gali sukelti užsikimšimą, vadinamą plaučių embolija (PE), sustabdyti kraujo tekėjimą į plaučius ir sukelti mirtį. Tačiau giliųjų venų trombozės nesukelia širdies priepuolių ar insulto. Veninio krešulio simptomai gali būti šie:
- Skausmas;
- Odos paraudimas;
- Patinimas;
- Krūtinės skausmas ar diskomfortas, kuris paprastai sustiprėja giliai kvėpuojant ar kosint;
- Kosulys su krauju;
- Pasunkėjęs kvėpavimas;
- Greitesnis nei įprastai arba nereguliarus širdies plakimas;
- Labai žemas kraujospūdis, galvos svaigimas arba alpimas.
Kraujo krešulių susidarymo rizika gresia visiems. Jų gali atsirasti visų rasių ir lyčių, bet kokio amžiaus žmonėms. Tam tikri veiksniai didina riziką:
- Nejudrumas;
- Vėžys ir vėžio gydymas;
- Šeimos anamnezė;
- Hormonų terapija, kurios sudėtyje yra estrogenų;
- Hospitalizavimas;
- Sužalojimas ar trauma;
- Ilgalaikės ligos, pavyzdžiui, diabetas;
- Vyresnis amžius;
- Antsvoris arba nutukimas;
- Nėštumas ir laikotarpis po gimdymo;
- Rūkymas arba rūkymas;
- Chirurginė operacija.
Sumažinkite krešulio atsiradimo riziką
Geriausias būdas apsisaugoti yra žinoti savo riziką ir simptomus, todėl, kilus įtarimui, kad jums gali susidaryti kraujo krešulys, kuo greičiau kreipkitės pagalbos. Kraujo krešulių galima išvengti ir juos galima gydyti.
Pasakykite sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui, jei Jums yra rizika susidaryti kraujo krešulių. Keletas paprastų kraujo krešulių prevencijos būdų:
- Gerkite daug vandens;
- Nerūkykite;
- Dažnai kelkitės ir judinkite kojas, jei ilgai sėdite;
- Dėvėkite kompresines kojines, jei nustatyta didesnė kraujo krešulių susidarymo rizika.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!