Daugybė skirtingų simptomų
Pasak laidos vedėjo A. Unikausko, dirgliosios žarnos sindromas yra lėtinė būklė, kuriai būdingas pilvo skausmas, pūtimas ir raižymas, tuštinimosi sutrikimai, gleivės išmatose ir nepilno pasituštinimo jausmas.
„Sunkesniais atvejais gali pasireikšti svorio praradimas, viduriavimas naktį, kraujavimas iš tiesiosios žarnos, geležies stoka, nepaaiškinamas vėmimas, nuolatinis skausmas ir hemorojus“, – pasakoja profesorius ir priduria, kad diagnozuoti dirgliosios žarnos sindromą yra pakankamai sudėtinga.
„Šis sindromas itin klastingas. Daugelis simptomų sutampa su kitų ligų simptomais, dažnais atvejais pacientai galvoja, kad serga alergija ar netoleruoja kokių nors maisto produktų“, – sako A. Unikauskas.
Kodėl susergama?
Kol kas nėra žinoma, kas tiksliai sukelia dirgliosios žarnos sindromą, tačiau yra nustatyti veiksniai, kurie gali turėti įtakos šio sindromo atsiradimui ir vystymuisi.
„Smegenys ir žarnynas tarpusavyje bendrauja per mikrogliją. Nuo žarnyno būklės priklauso ir smegenų būklė, ir atvirkščiai“, – teigia laidos vedėjas.
A. Unikauskas pasakoja, kad kuomet žarnyno mikrofloroje atsiranda tam tikri pakitimai, tuomet sutinka ir neurotransmiterių gamyba. To pasekoje atsiranda įvairių sveikatos problemų, tame tarpe ir dirgliosios žarnos sindromas.
„Dirgliosios žarnos sindromo atsiradimą arba paūmėjimą skatina stresas, raumenų sutrikimai, netinkama mityba, sunkios infekcijos ir virusai“, – pasakoja profesorius.
Kaip gydyti dirgliosios žarnos sindromą?
„Visų pirma reikėtų išsitirti ir įsitikinti, kad jums tikrai dirgliosios žarnos sindromas. Tuomet, galima išbandyti žarnyno spazmus atpalaiduojančius vaistus, nervų sistemą stiprinančius ir subalansuojančius vaistus bei probiotikus“, – teigia A. Unikauskas ir primena, kad jei pastebėjote anksčiau minėtus dirgliosios žarnos sindromus, nelaukite ir kreipkitės į specialistus, kurie atliks visus reikalingus tyrimus ir skirs reikalingą gydymą.
Jam pritaria ir „Eurovaistinės“ vaistininkė J. Aleknienė, bei primena, kad itin svarbi pilnavertė mityba.
„Mikrobiomą neigiamai gali paveikti antibiotikų vartojimas, aplinkos tarša, nevisavertė mityba, pernelyg sterili aplinka, stresas ir prasti miego įpročiai. Norint pagerinti ir apsaugoti savo mikrobiomą bei palengvinti dirgliosios žarnos simptomus vertėtų valgyti kuo įvairesnį augalinį maistą, mitybą papildyti skaidulomis ir gerosiomis bakterijos bei vengti streso“, – pataria vaistininkė.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 11.30 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!