REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dailios ir baltos, tarsi iš reklamos šypsenos trokšta ne vienas. Neretai dėl tokio noro žmonės namuose išbando įvairias priemones nepasitarę su specialistais, o tai gali turėti ir liūdnų pasekmių. Burnos higienistė Giedrė Morkūnaitė naujienų portalui tv3.lt pasakoja apie dantų balinimą namų sąlygomis ir įspėja, kada jis gali labiau pakenkti nei padėti.

Dailios ir baltos, tarsi iš reklamos šypsenos trokšta ne vienas. Neretai dėl tokio noro žmonės namuose išbando įvairias priemones nepasitarę su specialistais, o tai gali turėti ir liūdnų pasekmių. Burnos higienistė Giedrė Morkūnaitė naujienų portalui tv3.lt pasakoja apie dantų balinimą namų sąlygomis ir įspėja, kada jis gali labiau pakenkti nei padėti.

REKLAMA

Specialistė nurodo, kad dantų balinimą galima skirstyti į kelias rūšis: atliekamą odontologijos klinikoje, namuose arba kombinuotą, kai balinimas atliekamas klinikoje, o vėliau tęsiamas ir namuose kapomis.

„Kaip visada sakau savo pacientams, jei norite 1–2 atspalviais baltesnių dantų, rinkitės balinimą namuose su kapomis, o jei norite maksimalaus efekto, kuomet dantys pašviesėja iki 8 atspalvių, – rinkitės profesionalų balinimą klinikoje“, – nurodo burnos higienistė.

Kodėl gali būti nesaugu?

Vis dėlto nemažai žmonių renkasi kiek paprastesnį kelią dantis balintis savarankiškai namuose ir tam naudoja specialias dantų balinimo juosteles. Kaip nurodo specialistė, jos gali būti su vandenilio arba karbamido peroksidu – pagrindine veikliąja dantų balinimo medžiaga – arba be jo.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios juostelės yra dedamos ant dantų ir laikomos pagal nurodymus, nors tai pakankamai efektyvus ir greitas būdas, kainuojantis kur kas mažiau nei profesionalus balinimas klinikoje, tačiau dėl kelių priežasčių jis nėra visiškai saugus.

REKLAMA

„Norint saugiai balinti dantis, yra būtina burnos higienisto arba gydytojo odontologo apžiūra ir konsultacija. Taip pat maksimaliam efektui išgauti yra būtina atlikti profesionalią burnos higieną.

Dantų balinimo juostelės yra standartinio dydžio ir formos, todėl anatomiškai jos neatitinka dantų formos ir yra galimybė nudeginti dantenas bei netolygiai išsibalinti dantis.

Taip pat Lietuvoje ir Europoje didžiausia vandenilio peroksido (veikliosios balinimo medžiagos) koncentracija yra 6%. Dažnai ant juostelių pakuočių nėra nurodyta ši koncentracija, o juostelės, kuriose nėra vandenilio peroksido, taip pat naudoja ne pačias saugiausias medžiagas.

REKLAMA
REKLAMA

Tai gali būti natrio chloritas ir citrinų rūgštis, kurios susijungusios tarpusavyje mažina emalio kietumą ir ilgainiui gali sukelti dantų nudilimą“, – pabrėžia burnos higienistė.

Ką svarbu žinoti?

Vis tik jei žmogus nusprendžia savarankiškai balintis dantis juostelėmis, specialistė atkreipia dėmesį į šiuos dalykus:

„Visų pirma, reikia įsitikinti, ar jūsų dantis yra galima balinti, dėl ko labai rekomenduoju pasikonsultuoti su specialistu. Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į jau esantį dantų jautrumą, nes ypač naudojant balinamąsias priemones namuose, dantų jautrumas gali pastiprėti. Reiktų nepamiršti ir restauruotų dantų – plombų, vainikėlių, laminačių ir kitų restauracijų, nes jų balinti negalima.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Burnos higienistė sako, kad tikrai būtų galima rasti sėkmingų pavyzdžių, kai balinimas dantų juostelėmis namuose nepakenkė, tačiau tai itin priklauso nuo kelių dalykų.

„Jei tai yra daroma saikingai, tai tikrai gali nebūti jokių pažeidimų. Taip pat čia yra svarbi ir dantų būklė. Jei dantys yra sveiki ir gerai prižiūrimi, tai greičiausiai jokio neigiamo efekto nepastebėsite, tačiau jei dantys yra silpni, nepakankamai prižiūrimi, tuomet rizika pažeisti dantų emalį ženkliai išauga“, – tikina specialistė, kuri aktualia informacija apie dantų priežiūrą dalijasi ir savo socialinio tinklo paskyroje.

Kokios gali būti pasekmės?

Burnos higienistė įvardija ir pagrindinius dalykus, kuo gali baigtis dantų balinimas juostelėmis, jei tai atliekama nesaikingai ir neatsižvelgiant į dantų būklę:

REKLAMA

„Ilgai naudojant juosteles ant emalio galima pamatyti net įdubimus, emalis atrodo lyg „išėstas“, netekęs natūralaus spindesio. Taip yra dėl to, kad dėl juostelių naudojimo ženkliai mažėja hidroksiprolino (aminorūgštis, įeinanti į baltymų sudėtį, atsakinga už kolageno stabilumą) ir pačio kolageno kiekis dentine.

Dažniausiai yra sunku aplikuoti juosteles teisingai. Beveik visada lieka ant dantų vietų, kur juostelės neprisispaudžia, todėl rezultatai būna netolygūs. Dažnai yra matomos geltonos dėmės, nes juostelės nepasiekia visų danties paviršių, kurie yra šiek tiek įdubę ar vingiuoti, todėl dažniausiai pašviesėja tik centrinė danties dalis, o kakleliai bei kandamieji kraštai lieka tamsesni. Na ir, žinoma, galima sudirginti ir nudeginti dantenas.“

REKLAMA

Ji pasidalija ir tuo, ką pati pakankamai dažnai mato klinikinėje praktikoje.

„Aš pati asmeniškai daugiausiai stebiu emalio pakitimus. Taip pat esu pastebėjusi, kad pacientams, kurie anksčiau yra daug balinę dantis su juostelėmis, atlikus profesionalų balinimą klinikoje, dantys pašviesėja netolygiai.

Taip gali būti dėl to, kad nevienodai juostelės prisispaudžia prie dantų ir dantys balinami netolygiai. Taip pat naudojant juosteles stebiu dantų jautrumą, skausmą bei didėja rizika atsirasti dantų ėduoniui“, – vardija burnos higienistė.

Todėl ji pataria pirmiausia apsilankyti pas specialistą ir pasidomėti, koks dantų balinimo būdas yra pats tinkamiausias konkrečiu atveju, o, pasirinkus balinimą namuose, labiausiai rekomenduoja šį būdą:

„Jei kalbame apie dantų balinimą namuose, tai pas efektyviausias ir saugiausias būdas yra balinimas su individualiai pagamintomis kapomis ir 6% vandenilio peroksidu, kurios yra laikomos 1 valandą per dieną.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų