Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ šeimos gydytojas Valerijus Morozovas papasakojo, kaip iš tiesų reikėtų elgtis po vabzdžio įkandimo, kodėl liaudiški metodai dažnai neduoda naudos, o kartais net gali pakenkti.
Pirmas dalykas, į kurį svarbu atkreipti dėmesį, ar žmogus nėra alergiškas. Gydytojas pabrėžia, kad alerginė reakcija dažniausiai pasireiškia po pakartotinių įgėlimų. Tai reiškia, kad pirmą kartą įgėlus, pavyzdžiui, bitei ar vapsvai, stiprios alerginės reakcijos gali nebūti, tačiau pavojus išlieka.
„Jeigu nežinai, kas su tavimi vyksta, būtina kreiptis į gydytoją. Nebūtinai kiekvienas esame alergiškas, bet kai kurių žmonių organizmas reaguoja labai stipriai. Todėl pirmoji pagalba visada turėtų būti – šaltis“, – sako V. Morozovas.
Kaip gydyti įgėlimą pačiam?
Paprasčiausias būdas – šaltas kompresas ar ledukas. Taip sumažinamas kraujo pritekėjimas į įkandimo vietą, mažėja patinimas, skausmas, oda greičiau atsigauna. Specialistas pataria vasarą į gamtą visada pasiimti bent vieną šaltį palaikantį aplikatorių ar bent jau šaldytą gelio maišelį.
„Žmonės dažnai daro klaidą laikydami įkandimo vietą saulėje. Taip jie dar labiau ją šildo, o tai sustiprina patinimą ir uždegimą. Tokiu atveju pasekmės gali būti kur kas rimtesnės, ypač vaikams ar vyresnio amžiaus žmonėms“, – pabrėžia gydytojas.
Pasak jo, labiausiai tokios reakcijos pavojingos mažiems vaikams, kuriuos sunku nuolat stebėti, ir užkietėjusiems žvejams ar sodininkams, kurie valandų valandas praleidžia lauke ir nepastebi, kad koja ar ranka jau sutinusi.
Ką daryti, jei neturite ledo? Gydytojas sako, kad kai kurios „liaudiškos priemonės“, kaip svogūnas, česnakas, mėtų arbatėlė ar arbatmedžių aliejus, turi vėsinančių savybių, nes garuodami šiek tiek mažina temperatūrą. Tačiau jų veiksmingumas gerokai mažesnis nei ledo ar medikamentinių priemonių.
„Taip, visa tai vėsina, bet tik šiek tiek. Jei turite leduką – naudokite jį. Jeigu simptomai stiprėja, patinimas nemažėja, atsiranda kvėpavimo sutrikimų ar išbėrimas, nedelsiant kreipkitės į medikus“, – įspėja V. Morozovas.
Pagrindiniai požymiai, kada būtina kreiptis į gydytoją:
- Didėjantis patinimas;
- Oda paraudusi, karšta, skausminga;
- Pasunkėjęs kvėpavimas;
- Galvos svaigimas ar silpnumas;
- Išbėrimas ar niežulys visame kūne.
„Kartais žmonės galvoja, kad tai nieko tokio. bet jei nežinai, kas su tavimi vyksta, visada geriau pasitikrinti. Nes alerginės reakcijos gali prasidėti greitai ir būti pavojingos gyvybei“, – apibendrina šeimos gydytojas.
Daugiau vertingų patarimų išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.







































































































