Kodėl šaltuoju sezonu daugėja gripo atvejų?
„Sergamumas gripu šaltuoju sezonu išauga dėl keleto priežasčių. Visų pirma, mes daugiau laiko praleidžiame patalpose, kur ne visada galime laikytis saugaus atstumo, o tai puiki sąlyga virusams lengviau plisti. Antra, dėl šaltesnio oro ir didesnio temperatūrų svyravimo imuninė sistema tampa labiau pažeidžiama, todėl organizmas sunkiau kovoja su infekcijomis“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.
Be to, jis priduria, kad šaltuoju laikotarpiu dėl sausos patalpų oro aplinkos sausėja gleivinės, kurios natūraliai apsaugo nuo virusų. Kai šios natūralios apsaugos barjerai susilpnėja, virusams lengviau patekti į organizmą ir sukelti ligą.
Gripo simptomai
Gripo simptomai dažnai pasireiškia staiga, o ligos eiga yra sunkesnė nei peršalimo. Pagrindiniai gripo požymiai – tai didesnė nei 38 laipsnių temperatūra, stiprūs galvos, raumenų ir sąnarių skausmai, bendras silpnumas ir nuovargis, sausas kosulys, gerklės skausmas bei šaltkrėtis.
„Nors peršalimas irgi gali sukelti tokius simptomus kaip gerklės skausmas ar kosulys, jo eiga paprastai būna lengvesnė nei gripo. Esant peršalimui, temperatūra retai pakyla aukščiau nei 37,5 laipsnių temperatūros. Taip pat peršalimo simptomai įsibėgėja kur kas lėčiau, kai gripas smogia iš karto. Tuo tarpu koronavirusas, ypač naujesnės jo atmainos, irgi gali priminti gripą, tačiau jam šalia šių simptomų būdingi kvapo ir skonio praradimai ir stiprus dusulys“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkas.
Kadangi koronaviruso, gripo ir peršalimo simptomai gali būti panašūs, svarbu atlikti testus, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir laiku imtasi tinkamų gydymo priemonių.
Gripo ignoravimo pasekmės ir pavojai
Nors daugelis žmonių gripą gali palaikyti nesunkia liga, vaistininkas perspėja, kad ši liga gali sukelti rimtų komplikacijų, ypač tiems, kurie turi lėtinių ligų arba nusilpusį imunitetą.
„Jeigu gripas ignoruojamas, simptomai gali progresuoti ir sukelti dar rimtesnes komplikacijas kaip plaučių uždegimas, bronchitas, sinusitas ar netgi širdies bei kraujagyslių problemos. Gripo rizika gali būti didesnė vyresnio amžiaus žmonėms, vaikams bei žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, ar tiems, kurių imunitetas yra nusilpęs“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.
Skiepijimas nuo gripo – patikimiausia apsauga
„Gripo vakcina kasmet atnaujinama, kad apsaugotų mus nuo naujausių viruso atmainų. Skiepijamasis nuo gripo yra svarbiausia prevencinė priemonė, galinti sumažinti riziką susirgti gripu, o susirgusiems – sumažinti ligos komplikacijų riziką“, – teigia M. Rutalė.
Pasak vaistininko, vakcina pradeda veikti per dvi savaites po pasiskiepijimo, o galutinai imunitetas sustiprėja per mėnesį. Tad dar rugsėjį spėję pasiskiepyti, jau spalio viduryje ramiai pasitiksite gripo sezono piką.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
„„Corona“ skiepai visam gyvenimui sugadino daugybės vaikų širdis“
,,,