„Greitai pradėsime rengtis Kalėdoms. Namus puošime ir augalais. Girdėjau, kad pastaruoju metu išpopuliarėjusios puansetijos, dar vadinamos kalėdinėmis žvaigždėmis, yra nuodingos. Ar tiesa? Norėčiau sužinoti daugiau apie nuodingus augalus, kurie gali pakenkti žmogui“, – rašo Stefanija.
Atsako botanikė Julija Jurkūnienė.
Daug populiarių sodo augalų, kurie vertinami dėl gražių žiedų ar lapų, gali sutrikdyti žmogaus sveikatą. Tokie augalai ypač pavojingi mažiems vaikams, kurie viską deda į burną ir augalų gali paragauti iš smalsumo. „Nedraugiškoms“ gėlėms galima priskirti visų mėgstamas pakalnutes ir narcizus. Tiesa, jie pražys tik pavasarį, o dabar gali pakenkti kambariniai, visžaliai ir kiti augalai, naudojami floristinėse kompozicijose. Iš tiesų ne visi žino, kad puansetijos – nuodingos. Pavojingos yra pieno spalvos jų sultys. Todėl niekada nebandykite paragauti ar nulaižyti ant rankų užtiškusių puansetijų sulčių, nes galite sunkiai apsinuodyti. Laimei, mirties atvejų apsinuodijus puansetijų sultimis pasitaiko labai retai. Artinantis žiemai skubama pasirūpinti hortenzijomis. Žydinčias ant pernykščių ūglių hortenzijas jų mėgėjos neša į rūsį. Tai daryti reikia atsargiai, nes mirtinai pavojingos yra visos šios nuostabios gėlės dalys, ypač žiedų pumpurai. Paragauti gabalėlį hortenzijos – tas pats kaip praryti kalio cianido. Kai nuodai patenka į žmogaus organizmą, gali prasidėti astmos priepuolis, traukuliai, padažnėti pulsas, sumažėti arterinis kraujospūdis, dingti sąmonė.
Dažnai gėlynuose auginami pentiniai irgi pavojingi, kurių reikia saugotis. Mirtinai pavojingos visos jų dalys, ypač jauni lapeliai ir subrendusios sėklos, kuriose yra didžiausia nuodingų medžiagų koncentracija. Žydrų jų varpelių jokiu būdu negalima ragauti. Prarijus nors vieną žiedelį, iš karto ima pykinti, burnoje jaučiams deginimas, sulėtėja širdies ritmas. Pajutus šiuos požymius, reikia kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Jei praeina daugiau nei 6 valandos nuo apsinuodijimo, medikai gali ir nebepadėti.
Auginantieji rusmenes turi žinoti, kad ypač pavojingi viršutiniai gėlės lapai. Juose gausu medžiagų, kurios nedidelėmis dozėmis gali būti naudojamos medicinoje, tačiau didelės jų dozės yra mirtinai pavojingos. Rusmenės gali pakenkti ne tik žmonėms, bet ir augintiniams. Pirmieji apsinuodijimo rusmenėmis požymiai – pykinimas, vėmimas, viduriavimas – atsiranda po 20 minučių paragavus augalo. Skubiai nesikreipus į gydytojus, galima mirti. Ypač pavojingos rusmenės vaikams.
Visžaliai rododendrai – daugelio mėgstami augalai, tačiau visos jų dalys yra nuodingos. Pakramčius rododendro lapelį, po kurio laiko prasidės gausus seilėtekis ir ašarojimas, vėliau – stiprus vėmimas, suretės pulsas ir nukris kraujo spaudimas. O į organizmą patekus didesnei nuodų dozei, gali prasidėti traukuliai, ištikti koma ar net mirtis.
Oleandrai Lietuvoje auginami žiemos soduose, o vasarą su vazonais perkeliami į terasas ar želdynus. Jei mažas vaikas suvalgys nors vieną šio augalo lapelį, jo gyvybės išgelbėti nepavyks. Nuodai pirmiausia pažeidžia virškinimo sistemą, sukelia pykinimą, vėmimą ir viduriavimą, vėliau sutrinka širdies veikla, centrinė nervų sistema.
Auginantieji šiuos ir kitus nuodingus augalus turėtų laikytis kai kurių jų priežiūros taisyklių ¬– persodinant, genint ar tvarkant augalus, kai tenka liesti jų lapus ar šaknis, būtina mūvėti pirštines Jei nuodingų augalų sulčių pateko ant rankų, jas reikia kuo skubiau nuplauti. Turintieji mažų vaikų, privalo būti itin atsargūs.