Atvykęs į Ukmergės rajone esantį Tuomų ūkį, kur jį priims Gražvydas ir Edita, Gian Luca neslėps nuostabos – žiūrėdami laidą, žmonės niekaip nepatikės, kad jie susitinka pavasarį, mat ūkis skęs sniege!
Tačiau ar į Lietuvą grįžusi žiema sutrukdė ūkininkų gyvenimą? „Mes esame Ukmergės rajone, Medinų kaime – būna, kad Senelis Šaltis užsuka ir pas mus. Tačiau mes prie klimato prisitaikome, tai – visai gražu, įdomu. O juk ir šis oras būna ne visuomet“, – šypsosis Gražvydas.
Kaime, kuriame dabar ūkininkauja Edita ir Gražvydas, anksčiau gyveno moters seneliai. Tiesa, ne pati Edita, o jos vyras įkalbėjo moterį ūkininkauti! „Auginame avis, alpakas bei ožkas“, – sakys ji, tačiau laidos eigoje paaiškės, kad tai – tikrai ne vieninteliai ūkio gyventojai.
Kaip pasakos Gražvydas, jų ūkyje auginamos genofondinės avys. Jas augindami, Edita ir Gražvydas siekia išsaugoti lietuviškas avių veisles. Tuomų ūkyje šiuo metu auginama net 110 tokių avių. „Tokios veislės labiau pripratusios prie mūsų klimato“, – aiškins Gražvydas.
Patarė, kaip ruošti ėrieną
Įkurti avių ūkį šeimai idėja kilo tuomet, kai ir patys panoro sveikiau gyventi ir valgyti tik sveiką mėsą. „Patys įsikūrėme mėsos perdirbimo cechą, o tuomet mėsą pradėjome siūlyti ir žmonėms. Lietuvoje tai galbūt ir nėra populiaru, bet mes bandome įrodyti, kad tai – skanu ir sveika“, – pasakos vyras.
O štai alpakos, anot Editos, yra tikras vaikų traukos objektas! „Kuo daugiau gyvūnų, tuo linksmiau ir pačiam. O taip pat juos norime parodyti ir žmonėms. Mūsų ūkis taip pat yra ir edukacinis, todėl visi norintys gali atvykti, pasižiūrėti, gerai praleisti laiką“, – pasakos Gražvydas.
Galiausiai kartu su Gražvydu Gian Luca aplankys ir mėsos perdirbimo cechą. Ir nors jis Gian Lucai paliks įspūdį, virtuvės šefas pastebės ir vieną dalyką, kurio jame trūksta! O kas tai yra, žiūrovai išgis laidoje.
Patyrus tiek įspūdžių, beliks tik sočiai pavalgyti. Gian Luca šįkart nuspręs nustebinti sultinga ėrienos nugarine su smidrais ir artišokais.
O begamindamas, Gian Luca daugiau papasakos ir apie avieną. Anot jo, aviena – ne tik bene sveikiausia mėsa, bet ir ta, kurią žmonės renkasi nuo seniausių laikų.
„Dabar žmonės dažnai sako, kad jiems nepatinka avienos kvapas, bet viskas tik dėl to, kad jie nemoka su ja elgtis“, – pasakos jis.
Anot Gian Lucos, pagal seną italų tradiciją, prieš naudojimą avieną pirmiausiai reikėtų nuplauti su balto vyno actu, o tuomet – su vandeniu. Galiausiai kvapą panaikint padeda ir marinatas.
Norėdami pakartoti patiekalą, pirmiausiai ėrienos nugarinę sudėkite į puodą, o tuomet paruoškite marinatą. Tam prireiks susmulkinti šalavijus ir rozmarinus, o tuomet juos taip pat suberti į puodą. Sudėkite lauro lapus ir kadagio uogas bei pašlakstykite alyvuogių aliejumi.
Pridėkite konservuotų artišokų ir smulkintų smidrų. Įpilkite balto vyno acto, įdėkite sviesto ir pagardinkite rozmarinų druska. Patiekalą palikite lėtai troškintis grilyje.
„La maistas“ – sekmadieniais, 9 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!