Vienas iš „Eurovizijos“ žiūrovų buvo ir etiketo specialistas Giedrius Drukteinis. Pašnekovas tikino, kad renginys jam paliko įspūdį:
„Gražus renginys su intriga, su skandalais, su įdomiais žmonėmis ir viso spektro emocijomis: nuo kičo iki tikrai kelių kūrinių. Kaip ir kiekvienais metais, kai Vakarų Europa organizuoja tokio lygio renginius, iš tiesų malonu pasižiūrėti.“
Nėra, ko piktintis
Šių metų „Eurovizija“ sukėlė gausybę kalbų. Buvo žmonių, kurie atsiliepė apie šių metų renginį, kaip apie šokiruojantį, bei netgi draudė savo vaikams stebėti dainų konkursą. Tačiau šiųmetinėje „Eurovizijoje“ G. Drukteinis nieko blogo nematė.
„Na, ką reiškia žmonės piktinasi? Pasaulis keičiasi. Jeigu turite omeny savęs jokiai lyčiai nepriskiriančius asmenis, akivaizdžiai translyčius, transvestitus, gėjus, tai tokių žmonių yra ir jie egzistuoja šalia mūsų.
Jie turi visas teises, kaip ir mes, pasirodyti, kurti, demonstruoti savo gebėjimus. Kodėl ne? Kol tai nepažeidžia įstatymo, reikia su tuo susitaikyti“, – apie skandalingą renginį pasakojo etiketo žinovas.
Jis pridūrė, kad pasauliui per ilgus metus teko prisitaikyti prie ne vienų naujovių, dėl to Lietuvai jų išvengti taip pat nepavyks:
„Iš kur čia šokas? Nejaugi mes tikimės gyventi 19 amžiaus Lietuvoje ir visą likusį Žemės egzistavimą paneigti. Teks prie to prisiderinti. Kaip ir savo laiku Europa turėjo prisiderinti prie imigrantų, teks prisiderinti ir prie šitų naujovių.“
Dalyvio diskvalifikavimas – visos šalies atspindys
Vienas pirmųjų skandalų, palydėjęs „Euroviziją“ – Nyderlandų atstovo Joosto Kleino diskvalifikavimas. Nors aiški dalyvio pašalinimo priežastis nėra žinoma, tačiau G. Drukteinis teigė, kad tai šį tą parodė apie visą šalį.
„Na, žinote, sakykite ką norite, bet tie šalims atstovaujantys dainininkai yra tokie kultūriniai ambasadoriai, atstovai, kuriuos išrenka tauta atrankos būdu.
Jie juk nėra daugiau pinigų susimokėję ar perversmo keliu atkeliavę į tą „Euroviziją“. Dėl to kiekvienas su šalies vėliava atkeliavęs atlikėjas yra nacijos veidas“, – pokalbio metu pabrėžė etiketo specialistas.
Pasak jo, problema yra tame, kad šalies atlikėjas patampa atstovaujamos tautos veidu ir dėl to J. Kleinas bei visi Nyderlandai gali įgyti nemalonų įvaizdį prieš kitas šalis:
„Anot gandų, jeigu Nyderlandų atstovas buvo kaltintas seksualiniu priekabiavimu, tai kaip ir siunčia žinutę, kad tai yra būdinga visai olandų tautai. Čia yra problema.
Jeigu „Eurovizija“ būtų turtingų tėvų vaikų sambūris, na, tai galėtumėme žiūrėti vienaip, bet kai kalbame apie atrankos sistemas, kurios atsiunčia geriausią šalies atstovą, tai šį tą parodo.“
Izraelis nušvilptas ne pirmą kartą
Dar „Eurovizijos“ savaitės metu socialiniuose tinkluose gyvai stebėjusieji renginį dalijosi įrašais, kaip pasirodymo metu Izraelio atstovė Eden Golan buvo nušvilpta. Tačiau tame G. Drukteinis nematė nieko neįprasto.
„Na, aišku, pirmas atsakymas turbūt būtų, kad tai netinkamas gestas, bet iš kitos pusės, to turbūt nebūtų įmanoma išvengti.
Žinote, švilpimus, užgaulias replikas įvairiausių sričių Izraelio atstovai, ar tai būtų sportininkai, ar dainininkai, ar menininkai, ar diplomatai girdi jau tūkstančius metų. Tai patikėkite, tai niekam nekelia jokių minčių“, – paaiškino pašnekovas.
G. Drukteinis pabrėžė, kad svarbiausia, jog visi šie gestai neperaugtų į didesnį konfliktą, kuris jau išties sukeltų nemalonias pasekmes:
„Aišku, žmonės pašūkauja, parėkauja, tačiau svarbu, kad jiems užtenka proto neperžengti tos ribos ir stoti į atvirą konfrontaciją su žydų tauta. O iš tiesų, tai ko tik nenušvilpinėja.“
Šveicaro pergalė rodo Europos kaitą
Šeštadienį triumfavo šveicarų atlikėjas Nemo, kuris atliko dainą „The Code“. Pasak etiketo žinovo, tai buvo reikšminga pergalė, kuri parodė vis didėjantį Europos atvirumą jokiai lyčiai savęs nepriskiriantiems žmonėms.
„Europa ir taip yra pakankamai atvira, bet, be abejo, taps dar atviresnė. Aišku, bus ekstremalių atvejų, bus ekstremalių priemonių, bet, iš tikrųjų, tai atkreipkite dėmesį, kad pasauliui reikėjo priprasti prie moterų lygybės, feminizmo, reikėjo Europai priprasti prie juodaodžio ar musulmono, kuris vadovauja didelei korporacijai arba šaliai, visada reikėjo priprasti.
Netgi prie neįgaliųjų reikėjo priprasti, prie jų infrastruktūros, prie elektromobilių, mobiliųjų telefonų“, – apie laimėjimą europiniame kontekste kalbėjo etiketo žinovas.
Pasak G. Drukteinio, visuomenė turėtų pamažu stengtis adaptuotis prie naujovių, nes jos, paprasčiausiai, neišvengiamos:
„Tai yra nuolatinis procesas. Aš pats iš savo jaunystės pasakysiu, kad mums reikėjo priprasti prie saugos diržų automobiliuose, kadangi visi kieti „bachūrai“ važinėjo neprisisegę. Ar nuo to pasaulis sugriuvo? Ne, jis pasidarė tik tai geresnis ir saugesnis.
Tad žinote, tokie paminėti socialiniai, kultūriniai atvejai, jie neišvengiamai yra čia ir nėra ką čia priprasti. Jie egzistuoja ir egzistuos.“
Silvestrui trūko profesionalumo
Grįžus iš konkurso, pats Lietuvos atstovas Silvestras tikino, kad sunkumų sukėlė jo pasirodymo numeris, mat jis į sceną ėjo iš karto po Izraelio atstovės, kuri sukėlė stiprius publikos švilpimus. Tačiau G. Drukteinis mano, kad tai nebuvo didžioji problema:
„Aš Silvestre įžvelgčiau kitokią problemą. Atkreipkite dėmesį, kaip nekoreliavo komisijos balsai, skirti Lietuvai, ir auditorijos. Vis dėl to komisija įvertino taip, kad Silvestro balsas yra silpnas.
Taip, mes padarėme gerą šou, taip, su asmenybe viskas buvo tvarkoje, bet, profesionaliąja prasme, Silvestro balsas nebuvo tinkamas tam, kad sužavėtumėme specialistus.
Aišku, žmonėms, nemokantiems skaityti muzikos, viskas tvarkoje. Iš žmonių gavome daug balsų ir ačiū jiems už tai, bet mums reikia dar sustiprinti profesionalumo pradą pasirodymuose“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Filmai, žurnalai, televizijos laidos mirgėte mirga šokiruojančiomis intrigomis, peršamais patarimais, aistromis, neapykanta ir skandalais. Ir visa tai mes jau priimame kaip neatsiejamą gyvenimo dalį.
Šiandien mums beveik nieko negėda: garsiai kalbame apie tai, apie ką tyliai pasikalbėdavo tik dviese, o vaikus primygtinai mokome to, kas jiems nesuvokiama, drovu girdėti ir matyti.
Mes – štai tokie be kompleksų, pasileidę, be gėdos ir drovumo jausmo, be sąžinės ir atsakomybės, pasiryžę šokiruoti ir elgtis iššaukiančiai? Kas toliau?"