Policija ir ugniagesiai gelbėtojai vykdo žvalgybos veiksmus, o pareigūnai informavo, kokie veiksmai jau buvo atlikti. Tuo tarpu savanoriai savarankiškai pradėjo ieškoti dingusio Mato.
Atsekti paauglio kvapą – nebeįmanoma?
Nuo jaunuolio dingimo jau praėjo trys dienos. J. Aleksandrovas teigia, kad po kelių dienų atsekti žmogų pagal kvapą su šunimis iš tiesų neįmanoma.
„Priklauso nuo oro sąlygų ir teritorijos užteršimo, galima bandyti atsekti pėdomis iki paros. Kalbant apie laisvą paiešką su šunimis, kai ieškome žmogaus tam tikrame sektoriuje, tai priklauso nuo teritorijos. Jei žmogus yra gyvas, šunys paprastai į jį reaguoja ir suteikia signalą, kad asmuo rastas“, – pabrėžia jis.
Pasak jo, ne visose teritorijose galima laisvai paleisti šunį be priežiūros ir pavadžio, nes juda transportas ir gali būti pašalinių asmenų, kurie riboja galimybes.
Vadovo teigimu, dabartinės oro sąlygos nesukelia papildomų sunkumų paieškos operacijoms, nes jos yra palankios ir normalios.
„K9 paieškos komanda nedalyvauja dingusio jaunuolio paieškose, bet man susidarė įspūdis, jog situacija nėra gera. Sunkumų gali kilti, jei bus stiprus lietus arba labai galingas vėjas, nes tokios sąlygos apsunkina paieškas.
Pavyzdžiui, kai žmogus rūko ir pučia stiprus vėjas, dūmai kur kas greičiau išsisklaido. Tas pats galioja ir kvapams: kuo stipresnis vėjas, tuo greičiau jie [kvapai] dingsta“, – pridūrė jis.
Paklaustas apie galimas Mato dingimo sąsajas su tragiška 15-mečio Mykolo dingimo istorija, kai jaunuolis, išėjęs susitikti su draugais, dingo, o po trijų mėnesių jo kūnas buvo rastas upėje netoli Valų kaimo, J. Aleksandrovas teigia, kad šiuo klausimu nuo platesnių komentarų susilaikys.
„Laikas parodys. Turiu savo minčių, kad galbūt yra panašumų, tačiau per anksti daryti kokias nors išvadas“, – pabrėžė „K9 paieška“ vadovas.
Kaip elgtis dingus žmogui?
J. Aleksandrovas sako, kad dingus žmogui yra svarbu kuo greičiau kreiptis pagalbos ir sisteminti paskutinę informaciją, kurią gavo apie dingusį žmogų.
„Reikia pateikti informaciją apie tai, ar žmogus serga, ar turi psichologinių problemų, kokia buvo jo nuotaika paskutiniu metu, kaip buvo apsirengęs, koks jo ūgis ir svoris, kokių ypatingų požymių jis turi, apie ką kalbėjo su kitais ir kokios mintys jį užklupo pastaruoju metu“, – atskleidžia jis.
Vyro teigimu, ši informacija yra svarbi, nes pagal ją specialistai gali toliau planuoti savo veiksmus ir įgyvendinti paieškos strategiją.
„Tai yra standartinė procedūra. Reikia kreiptis pagalbos, o mes, atsižvelgdami į galimybes, spręsime, kaip ir kuo galime padėti. [...] Kalbant apie bendrą paiešką, mes organizuojame šukavimą ir tikrinimą, tačiau neturime resursų dirbti vandens paviršiuje ir po juo“, – pažymi jis.
Kai įtariama, kad žmogus dingo, labai svarbu nedelsti ir veikti greitai. „K9 paieška“ įkūrėjas ir pirmininkas pabrėžia, kad viskas veikia kaip sistema, todėl pirmasis žingsnis, kurį reikia atlikti, yra pranešti apie dingimą bendruoju pagalbos numeriu.
„Į šią situaciją reaguoja ne tik policijos specialistai, bet ir „K9 paieška“ komanda, kuri taip pat gali prisijungti prie paieškų. Mums reikia atskirai skambinti, policija kartais kreipiasi pagalbos ir į mus“, – aiškina vadovas.
Pasak jo, yra labai svarbu, kad visi veiksmai būtų atliekami operatyviai. „Svarbu netempti gumos ir pagal galimybes spręsime, ką galime padaryti. „K9 paieška“ komanda naudoja įvairias technines priemones, tokias kaip dronai ir termovizoriai, kad padėtų surasti dingusį asmenį.
Nėra dviejų vienodų atvejų – jie panašūs, bet reikia reaguoti pagal situaciją. Jie skiriasi kiekvieną kartą“, – pabrėžia J. Aleksandrovas.
Vyras akcentuoja, kad sėkminga paieškų baigtis priklauso nuo laimingų sutapimų, sėkmės ir nuo to, ar paieška buvo pradėta laiku, taip pat ir nuo teisingai pasirinktos strategijos bei vietos.
Išėjo iš namų ir negrįžo
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad iš sekmadienio į pirmadienį, rugsėjo 30 d. Vilniuje be žinios dingo 15-metis Matas Kalinauskas.
Policija ir ugniagesiai aktyviai vykdo paieškas sostinėje, gelbėtojai naršo Neries krantines. Nuo antradienio ryto prie paieškų prisijungė Šaulių sąjunga ir Raudonojo Kryžiaus savanoriai, paieškai telkiami savanoriai, kurie šukuoja upės pakrantes, plaukia upe baidarėmis.
„Paskutinį kartą matytas naktį 04:21 išeinantis iš Lemon Gym sporto klubo Antakalnyje (Vilnius). Išėjęs pasuko link Šilo g., kirto kelią per Caffeine ir toliau informacijos apie jaunuolio judėjimo kryptį nėra“, – rašo paauglio mama.
Vaikino požymiai: lieknas, 15 metų, 175 cm ūgio, vilkėjo trumpus mėlynus šortus „Jack & Jones“, žydrus Nike sportbačius, juodą „Jack & Jones“ džemperį su „Jack & Jones“ užrašu per visą krūtinę.
Eltai Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Julija Samorokovskaja sakė, kad yra paskelbta Mato paieška, o prie Šilo tilto rasta jo kuprinė. Apžiūrima upė ir jos pakrantė, dalyvauja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento narai.
„Policija taip pat prašo vairuotojų, kurie turi vaizdo registratorius ir kurie važiavo pirmadienį, rugsėjo 30 dieną nuo 4.20 val. iki 8 val. Antakalnio, Žirmūnų gatvėmis, P. Vileišio, Šilo gatve, Šilo tiltu, jeigu vaizdo registratorius ir vaizdo medžiagą, pasidalinti su policija“, – teigė ji.
Vilniaus apskrities policija paskelbė, kad visi paieškos darbai vyks iki tol, kol jaunuolis bus surastas.
Jeigu turite vertingos informacijos, matėte šį jaunuolį – skambinkite bendruoju pagalbos numeriu 112.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!