Ar intelekto negalią turintys žmonės gali balsuoti?

Skaityk lengvai

Intelekto negalią turintis Robertas Martinas sėkmingai dirba JT Neįgaliųjų teisių komitete kaip ekspertas. Šis faktas rodo besikeičiantį požiūrį į specialiųjų poreikių turinčius žmones – jie taip pat turi nuomonę, gali patys priimti jų gyvenimui aktualius sprendimus, taip pat ir turėti vienokią ar kitokią nuomonę apie politikus ir balsuoti už juos. Tiek JT Neįgaliųjų teisių konvencija, tiek įvairūs Europos Sąjungos dokumentai nurodo, kad dalyvauti rinkimuose gali kiekvienas mūsų šalies pilietis, nepriklausomai nuo negalios ar kitų aplinkybių. Ar mes tam pasiruošę?

Gediminas Kačiūnas ką tik išrinktas Kauno sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Kauno viltis“ dienos užimtumo centro komendantu. (Bendrijos „Kauno viltis“ dienos užimtumo centro archyvo nuotr.)
5

Vilnietės Irenos Grigienės dukrai Saulei – 18 metų. Ji turi Dauno sindromą. Saulė šiemet pirmą kartą balsuos. Mama nerimauja: kaip reikės jai paaiškinti apie kandidatus? O kaip vyks pats balsavimas? Ar ji supras, kaip balsuoti? Mergaitė lanko mokyklą, gimnastikos užsiėmimus, mokosi groti, yra smalsi, viskuo domisi, turi tvirtą nuomonę. Bet kaip jai papasakoti, kas yra rinkimai, jei net patys ne visada įsigiliname į visas rinkimines programas? O kaip pažiūrės rinkimų komisijos nariai į specialiųjų poreikių turinčią merginą?

REKLAMA

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Ar intelekto negalią turintys žmonės gali balsuoti?

Balsuoti turėtų visi

Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Kauno Viltis“ vadovė Asta Bložytė sako siekianti, kad bendrijos dienos centro lankytojai būtų pilietiški. Minimos visos valstybinės šventės, kalbama apie tai, kas yra Lietuva, akcentuojama, kad mes visi esame piliečiai, o kiekvieno piliečio pareiga – balsuoti rinkimuose. Pasak A. Bložytės, dienos centre rengiami rinkimai – renkamas komendantas ir ūkvedys. Taip jaunuoliai realiai pamato, kad kiekvieno balsas reikšmingas.

„Kauno Vilties“ vadovė įsitikinusi, kad dienos centro lankytojai tikrai turi savo nuomonę apie kandidatus. Taip, dauguma iš jų nemoka skaityti, bet jie yra sąmoningi, skiria partijas, turi savo kandidatų simpatijas – jie žiūri televizorių, atpažįsta veidus. Juk ir mūsų pasirinkimai dažna būna orientuoti ne į išsamias rinkimų programas, bet į simpatijas. Dėl to, A. Bložytės manymu, būtų labai gerai, jei rinkimų biuleteniuose būtų partijų logotipai, dar geriau – nuotrauka prie kandidato pavardės. Šiuos dalykus jaunuoliai atsimena, todėl nedvejodami galėtų pažymėti savo mėgstamą kandidatą. Dabar to nėra, todėl gali būti, kad įėję į balsavimo kabiną jie sutriks ir nežinos, kurį žymėti. „Mes daug dėmesio skiriame pandusams, fizinės aplinkos pritaikymui, tačiau nekalbame apie rinkimų prieinamumą turintiems intelekto sutrikimų“, – įsitikinusi A. Bložytė. Jos teigimu, rinkimų komisija turėtų suprasti, kad ir specialiųjų poreikių turintys žmonės ateis balsuoti, leisti jiems į kabiną eiti kartu su globėju, kaip leidžiama akliesiems.

REKLAMA

„Labai svarbu, kad šeimos nariai juos nuvestų rinkimų dieną balsuoti. Daug šeimų neina į rinkimus dėl įvairių priežasčių – nepatogu nuvažiuoti, neapsisprendę, už ką balsuos, ir pan. Turėtume aktyviai balsuoti visi, juk nuo to priklauso, kokią valdžią išsirinksime, – įsitikinusi „Kauno Vilties“ vadovė. – Rinkimai bus mūsų pilietiškumo išbandymas. Jei pamatytumėte mūsų centro lankytojų veidus po rinkimų, suprastumėte, kokie jie jaučiasi orūs. Vien tai reiškia labai daug.“


Rašyti komentarą...
R
Rima
2019-02-21 18:13:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Visiška nesąmonė. Ar mes Lietuvai turime rinkti gražius,ar kompetetingus? Dažnas sutrikusio intelekto ,net mokantis skaityti, po kelių minučių neprisimena apie ką skaitė gali rinkti. Čia nėra žaidimas. Straipsniai tik dėl to, kad neįgaliaisiais naudojamasi. Įsigilinkit. Sutinku-sutrikusio intelekto žmonėms visko reikia, kaip ir visiems kitiems, bet rinkimai. Soorrryy...
Atsakyti
-1

J
Jonas
2019-02-22 09:59:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Su protiniu atsilikimu ,manau, balsuot negali
Atsakyti
0

l
lina
2019-02-21 18:54:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
yra kaip yra bet faktas tas kad nelabai jie suvokia kaip ir uz ka balsuoti ,nebent tevai ranka pavedzios ant biuletenio
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų