REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
11
Matas Gudauskis (nuotr. asm. archyvas)

33-ejų kaišiadoriškio Mato Gudauskio istorija 2021 metais sujaudino tūkstančius lietuvių. Nelaimės darbe metu vyras neteko abiejų rankų. Prieš trejus metus vėl turėti rankas Matui atrodė nepasiekiama svajonė, tačiau šiandien vyras jau dalinasi džiugiomis žiniomis – gavo dešinės rankos bioninį protezą.

11

33-ejų kaišiadoriškio Mato Gudauskio istorija 2021 metais sujaudino tūkstančius lietuvių. Nelaimės darbe metu vyras neteko abiejų rankų. Prieš trejus metus vėl turėti rankas Matui atrodė nepasiekiama svajonė, tačiau šiandien vyras jau dalinasi džiugiomis žiniomis – gavo dešinės rankos bioninį protezą.

REKLAMA

Lemtingą 2019 metų rugpjūtį Matas dirbo įmonėje, kuri teikė elektronines-inžinerines paslaugas. Vieną vakarą Matas su kita kolega Lentvario geležinkelio stotyje turėjo atlikti elektros linijos montavimo darbus.

Praleidę paskutinį traukinį, Matas su kolega bokšteliu pakilo iki laidų ir darbai prasidėjo – kolega rankomis laikė vielą, o Matas viena ranka dar valdė ir bokštelį. Staiga – blyksnis, po kurio Mato gyvenimas jau nebebuvo toks pats.

Įvykio vietoje Mato kolega žuvo, o pats vyras patyrė sunkius sužalojimus, dėl kurių vėliau neteko abiejų rankų. Tuomet padėti Matui stojo visa Lietuva – žmonės ėmė aukoti pinigus, kad vyras galėtų laikui bėgant ir vėl įgyti galimybę valdyti abi rankas.

REKLAMA
REKLAMA

Tai įgyvendinti Matui galėjo padėti bioninės, vadinamos roboto rankos. Jų kaina buvo didelė, tačiau su visuomenės pagalba Matui pavyko surinkti reikiamą sumą pinigų ir sulaukti išsvajoto stebuklo.

REKLAMA

Išsipildžiusi svajonė – dešinės rankos protezas

Birželio mėnesį Matui buvo atlikta operacija – į dešinės rankos alkūnkaulį jam buvo įsukti du implantai, kurie buvo reikalingi norint pritvirtinti bioninį protezą. Operacija praėjo sklandžiai. Gydytojas teigė, kad nors operacija ir buvo sudėtinga, tačiau ji pasisekė idealiai, o ir gijimas buvo tobulas.

Iš viso vyras sumokėjo 296 tūkst. eurų. 60 tūkst. kainavo birželį vykusi operacija, po kurios sausio mėnesį Matui gydytojai Austrijoje įdėjo ir dešinės rankos protezą, kuris kainavo 236 tūkst. eurų. Dabar Matas džiaugiasi nauja ranka ir galimybe savarankiškai atlikti didžiąją dalį darbų.

REKLAMA
REKLAMA

Matas pasakoja, kad išmokti valdyti protezą jam nebuvo labai sunki užduotis, nes prieš jį gaudamas, labai daug tuo domėjosi ir skaitė įvairiausios literatūros.

„Jau truputį apsipratau, man reikėjo ne kiek išmokti jį valdyti, bet fiziškai priprasti, nes atsirado papildomas svoris ant dešinės rankos. Reikėjo iš naujo priprasti nešioti svorį. Kai prie to įpratau, valdyti išeina.

Jau pats pavalgau, apsiskutu, šį bei tą aplink save pasidarau. Jau ir pačiam smagu. Žinoma, labai drastiškai gyvenimo nepakeitė, nes dar šokios tokios pagalbos reikia, yra dar ko visiškai pats negaliu padaryti, bet palyginus, kaip buvo prieš tai, kai nebuvo abiejų rankų, tai dešinė ranka suteikė nemažą pagalbą ir pasitikėjimą. Bendrąja prasme pakėlė ūpą“, – džiaugiasi Matas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš gaudamas bioninį dešinės rankos protezą, vyras labai daug apie juos domėjosi. Jam buvo labai įdomu ir, žinoma, aktualu.

„Kai grįžau namo iš Austrijos, internete daug domėjausi ir skaičiau anglų kalba visą informaciją apie protezą. Kai gavau protezą, aš jį jau pažinojau, supratau, kaip jis veikia, supratau esmę, kaip jį valdyti.

Dėl to buvo lengviau jį fiziškai valdyti. Gydytojas protezuotojas Austrijoje žiūrėjo, kaip man sekasi, buvo treniruotės, tai jis labai stebėjosi, kad man taip gerai sekasi valdyti. Žinoma, tų niuansų yra, nors ir supranti, kaip jis valdomas.

Būna ir raumenų susitraukimų, būna, kad duodu per staigų ar per trumpą signalą, kartais ranka padaro ne tai, ko norėjau, pavyzdžiui, vietoj pirštų suspaudimų, įsijungia pirštų rotacija. Protezas labai jautrus, man reikia ir pačiam daugiau treniruočių“, – atvirauja vyras.

REKLAMA

Šiuo metu Matas svajoja apie kairės rankos protezą

Dar 2021 metais nuskambėjo žinia, kad dėl patirtos nelaimės Mato buvusi darbovietė atsisakė padėti vyrui. Negana to, įmonė iki šiol neigia bent mažiausią savo kaltę ir viskas sprendžiama teismų keliu, kurių galo nematyti iki pat dabar.

„Teismai po truputį judą į priekį, vyksta posėdžiai, tačiau jie vyksta sąlyginai retai, nes šioje byloje yra daugiau nei keli advokatai ir jiems visiems sunku suderinti laiką. Vidutiniškai išeina vienas posėdis per mėnesį.

Šiuo metu jie apklausinėja liudininkus ir bendrinio progreso nėra. Kol kas dar niekas neaišku, kol neperklaus visų liudininkų – tol byla nepereis į kitą stadiją ir nebus aišku, koks bus priimtas sprendimas“, – tikina Matas.

REKLAMA

Anksčiau naujienų portalui tv3.lt Matas pasakojo, jog už viską labiau laukia tos dienos, kada išmokęs valdyti protezą ir vėl galės vairuoti, tačiau ši svajonė dar kol kas turės palaukti.

„Atrodytų. su protezu vairuoti kaip ir neturėtų būti sudėtinga ir galima, žinoma, reikia automobilio su automatine pavarų dėže, tačiau greičiausiai reikės automobilį pritaikyti. Jau šiek tiek minimaliai domėjausi, tačiau parašius vienai įmonei, negavau tokio atsakymo, kokio tikėjausi.

Turbūt reikia pradėti nuo to, ar man priklausytų kompensacija automobilio pritaikymui ir įsigijimui, kaip kad žmonės, turintys negalią, gali gauti kompensaciją iš valstybės. Padaryti galima, tačiau klausimas, ar kas kompensuos. Kai jau būsiu pasiruošęs, reikės pradėti tuo domėtis plačiau“, – atskleidžia vyras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tam, kad Matas galėtų nevaržomai džiaugtis gyvenimu, jam vis dar reikalingas kairės rankos bioninis protezas. Vyras tikina, jog planuose ši operacija yra, tačiau, kol kas tam dar nėra finansų.

„Labai tikiuosi, kad ateityje galėsiu gauti ir kairės rankos protezą. Pagrindinis dalykas vėl bus operacija ir implantas, todėl tikiuosi, kad tai pavyks“, – su viltimi kalba kaišiadoriškis.

Finansiškai prisidėti prie galimybės Matui turėti kairiąją ranką galite šiais rekvizitais:

Luminor bank AB; Mato Gudauskio labdaros ir paramos fondas; Fondo kodas: 305715171 (galintiems skirti 1,2 proc. GMP); Sąskaita (IBAN) LT414010051005531665; PayPal: [email protected]

Štai kam reikia aukoti pinigus, o ne Ukrainos karui ir visokiems vagims ar bairaktarams pirkti. Matau kartais Matą gatveje, nes gyvenu tame pačiame miestelyje. Šaunus vyrukas. Gėda darbovietei, su kuria tenka bylinetis. Tikiuosis, turės kažkada ir antrą ranką.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų