Atokiau nuo miesto šurmulio, apsuptas gelstančių miškų, stovi Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai-pagalbos centras „Šeimos slėnis“. Čia jau dvidešimt vienerius metus dirba dabartinė „Šeimos slėnio“ vadovė Renata Rimdžiuvienė.

Centro vadovė Renata Rimdžiuvienė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Centro vadovė Renata Rimdžiuvienė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Apie tai, su kokiais iššūkiais susiduria „Šeimos slėnio“ vadovė Renata, papasakojo naujienų portalo tv3.lt straipsnių ciklui „Iš arti“, kuriame kiekvieną šeštadienį kviečiame susipažinti su skirtingų institucijų vadovais bei jų darbo užkulisiais.  

„Šeimos slėnyje“ šiuo metu gyvena 21 smalsus ir meilės ištroškęs vaikas. Lankantis vaikų grupėse prie mūsų pribėgdavo įvairaus amžiaus vaikai. Vieni nedrąsiai nusišypsoję pasisveikindavo ir paspausdavo ranką, o kiti nieko nebijodami tiesė savo mažas rankeles norėdami apsikabinti ar apžiūrėti vieną iš žurnalistų darbo priemonių – fotoaparatą.

 „Su vaikais yra užsimezgęs labai tamprus ir glaudus ryšys. Gyvename kaip šeima: vaikai žino darbuotojų vardus, kur galima rasti vieną ar kitą darbuotoją, paprašyti saldainių ir kitų skanėstų ar paskambinti jam telefonu, todėl keista, kad to neprašė Jūsų“, – juokiasi ji.

REKLAMA

Iššūkis dvidešimtmetei

„Šeimos slėnyje“ R. Rimdžiuvienė dirba nuo studijų laikų, tad jai pažįstamas kiekvienas įstaigos kampelis. Pasiteiravus, kodėl vadovė nusprendė savo gyvenimą susisieti su socialinio pobūdžio sritimi, ji atsakė, kad tikriausiai tam nemažai turėjo įtakos šeimos aplinka, tėvų pavyzdys, diegiamos vertybės.

„Mama būdama gydytoja, nepaisant darbo valandų, nuolat skubėdavo padėti visiems besikreipiantiems ar prašantiems pagalbos. Nuo mažens tėvai mokė, kad reikia užjausti ir pasirūpinti silpnesniu. Todėl socialinio pobūdžio mokslai suteikė galimybę kurti pridėtinę vertę turinčius dalykus, tobulėti asmeniškai.

Socialinis darbas pasirodė artimas širdžiai, suteikiantis galimybę padėti žmonėms ir juos atjausti. Šiandien džiaugiuosi dirbdama mėgstama darbą. Matyt ne veltui likimas atvedė į tuometinius Kūdikių namus, kur susipažinau su direktore Petronėle Valatkevičiene, ji mane daug ko išmokė. Savo darbą pradėjau vaikų grupėje", – pasakoja ji.

Bene kiekvienas vaikas žino centro vadovės vardą ir drąsiai juo kviečia

Bene kiekvienas vaikas žino centro vadovės vardą ir drąsiai juo kviečia

Moteris atvira – esant dvidešimties, dirbti tokioje srityje buvo labai didelis iššūkis. Šiuo metu vaikų grupės yra nedidelės, jose būna iki 6 vaikų, o tuomet grupes sudarydavo mažiausiai 12 vaikų, kuriose augdavo ir sveiki, ir įvairias negalias turintys vaikai.

„Tai buvo pirmas mano artimesnis susipažinimas su negalią turinčiais vaikais, supratimas ką reiškia tėvų palikti vaikai. Vėliau šioje įstaigoje pradėjau dirbti administracinio pobūdžio darbą", – prideda ji.

REKLAMA

Sunku matyti paliktus vaikus

Renata dalinosi prisiminimais, kai jai teko vaikų grupėse budėti naktimis. Tuomet ji su nerimu klausydavosi, kaip miega vaikai, o kiekvienas kvėpavimo ritmą išmušdavęs trūkčiojimas priversdavo sunerimti.

Gimus dukrai, pasidarė dar sunkiau dirbti tokį darbą – dar labiau skaudėjo širdį matyti be tėvų augančius vaikus, suvokti, kad jie auga nepatirdami motiniškos meilės ir šilumos.

Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai-pagalbos centras „Šeimos slėnis“

Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai-pagalbos centras „Šeimos slėnis“

„Ramybę rasti padėjo mintys, kad gali padaryti viską, kas nuo tavęs priklauso, siekiant pagerinti šių vaikučių gyvenimą. Sunku matyti, kai mažas vaikas yra paliktas mamos arba auga ne šeimoje. Kokią aplinką mes bekurtume, šeimos ir namų aplinkos jiems tai niekada neatstos. Kokie mes bebūtume jiems atsidavę, niekada neatstosime mamos ar tėčio, sesers ar brolio.

Teko daug dirbti įvaikinimo, globos srityje, todėl susidūriau su situacijomis, kai yra sprendžiamas biologinių tėvų likimas. Yra buvę atvejų, kai biologinės mamos, susitvarkiusios savo gyvenimus, susigrąžina savo vaikus. Tokie atvejai ypač džiugina, bet jų per mano darbo metus buvo labai mažai“, – pasakoja Renata.

Nuo šiol kūdikių namuose vaikai galės gyventi iki pat pilnametystės, todėl tam pritaikomos ir centro patalpos

Nuo šiol kūdikių namuose vaikai galės gyventi iki pat pilnametystės, todėl tam pritaikomos ir centro patalpos

Įvaikinimas paveikia visus

Nesusiklosčius palankioms aplinkybėms ir vaikui negrįžus į biologinę šeimą, jis gali būti įvaikinamas. Tokių istorijų išgyveno ne vieną. R. Rimdžiuvienė atskleidžia, kad įvaikinus vaiką, apima dvejopas jausmas.

REKLAMA

„Džiugu, kad jis keliauja į šeimą, tačiau ir šiek tiek liūdna, nes tenka su juo atsisveikinti. Vaiko įvaikinimas paliečia tiek personalą, tiek kitus grupės vaikus. Kiekvienas vaikas labai laukia savo mamos ir tėčio, todėl liūdi, kai grupės draugas išvažiuoja, o jis lieka.

Atėjus į grupę, dažnu atveju vaikas įsikimba tau į ranką ir klausia, kada jam atvesi mamą ir tėtį. Tada apima bejėgiškumo jausmas, nes žinai, kad kai kurių, dėl jų sveikatos problemų, žmonės greičiausiai niekada nesutiks įsivaikinti“, – liūdna pasakoja ji.

R. Rimdžiuvienė priduria, kad neretai dirbant tokį darbą, darbuotojams natūraliai gimsta noras patiems įsivaikinti vaiką.

„Man labai įsiminė vienos švedų šeimos mintis: „Mes jį mylime tokį, koks jis yra. Mums nereikia, kad jis būtų profesorius. Jis galbūt bus tiesiog geras specialistas jam įdomioje profesinėje srityje“, – prisiminimais dalinasi ji.

Druskų kambarys

Druskų kambarys

 „Norisi pasidžiaugti, kad su kai kuriomis, vaikus įsivaikinusiomis šeimomis, gyvenančiomis tiek Lietuvoje, tiek užsienio šalyse, palaikome ryšius iki šiol, gauname laiškų, nuotraukų su pasakojimais kaip jiems sekasi, šeimos aplanko mus. Tai mus labai džiugina ir suteikia prasmę.

Jaučiame grįžtamąjį ryšį. Jau užaugusi vaikų karta, kuriems šiuo metu 18 ir daugiau metų. Labai smagu žinoti, kai lėliukai, kuriuos auginome, puoselėjome, mylėjome ir išleidome į šeimas jau yra pilnamečiai, sukūrę savo gyvenimus, turintys tikslus ir siekius“, – džiaugiasi vadovė. 

Šiuo metu „Šeimos slėnyje“ be tėvų globos likusių vaikų gyvena mažiau nei anksčiau. Prasidėjus socialinių paslaugų srities reformai, vaikai, netekę tėvų globos, apgyvendinami ne institucijose, o globėjų šeimose.

REKLAMA

„Šeimos slėnyje“ gyvena tik tie, negalią turintys vaikai, kurių niekas nesutinka globoti šeimose. Dažniausiai jie turi įvairius sutrikimus: alkoholinį vaisiaus sindromą, autizmo spektro sutrikimus, protinį atsilikimą, fizinę negalią ar kitus sutrikimus.

Pirmasis gyvybės langelis

Šių metų lapkričio pabaigoje bus 10 metų, kai Lietuvoje buvo įrengtas pirmasis gyvybės langelis. Jis buvo įrengtas kūdikių namuose, tuometinei vadovei P. Valatkevičienei vykdant akciją: „Mamos, nežudykite vaikų“.

Pirmasis gyvybės langelis 2009 metais buvo įkurtas kūdikių namuose

Pirmasis gyvybės langelis 2009 metais buvo įkurtas kūdikių namuose

Nepraėjus mėnesiui po gyvybės langelio įrengimo, pirmą kartą suveikė sirena, pranešanti, kad langelyje paliktas vaikas. Pirmomis gruodžio savaitėmis buvo palikta pirmoji mergytė. Tai buvo visiems didelis įvykis ir stresas. Tokiu būdu per 10 metų buvo išsaugotos 28 vaikų gyvybės.

Padėjo auginti savo vaikus

Įgyta patirtis, dirbant šiame darbe Renatai padėjo auginti savo vaikus, davė daug supratimo ir žinių apie vaikų ligas, vystymosi raidą, bendravimo ypatumus.

Moteris juokauja, kad ji išmoko ramiau reaguoti į slogą ar kitą vaiko negalavimą ir atskirti, kada jau reikia kreiptis į specialistus, o kada užtenka gydymo namuose.

Centro vadovė Renata Rimdžiuvienė

Centro vadovė Renata Rimdžiuvienė

Vaikai, penkiolikmetė Viktorija ir dvylikametis Karolis, augdami nuolat domėjosi mamos darbu ir iki šiol mėgsta lankyti „Šeimos slėnio“ vaikus. Jie atsivesdavo ir savo klasės draugus, rengdavo vaikams pasirodymus, todėl augo suprasdami, kas yra negalia, sutrikimai, tėvų palikti vaikai, kaip juos priimti ir bendrauti.

REKLAMA

Motyvaciją dirbti ir nenuleisti rankų suteikia kolektyvas bei jo palaikymas.

„Šie trys metai, užimant vadovo pareigas, buvo sunkūs tiek man, tiek visam kolektyvui. Prasidėjo institucijų pertvarka, keitėsi nuo seno įprastas paslaugų spektras, turėjome sukurti naujas paslaugas, pakeisti supratimą ir išsiugdyti naują, inovatyvų požiūrį.

Tai buvo ganėtinai sunkus laikotarpis mums visiems, todėl džiaugiuosi visais darbuotojais, kurie nori dirbti, keistis, tobulėti ir savo indėliu prisidėti prie gerovės kūrimo, pagalbos teikimo, įvairių problemų turintiems vaikams ir šeimoms, nes kiekvienas darbuotojas yra įstaigos rezultatų dalis. Ačiū jiems!

Šios pareigos nėra lengvas pasivaikščiojimas, reikia daug ko mokytis, daug ką patirti. Įstaigos planai didėja, kartu daugėja ir darbų, naujų patirčių, sunkumų ir iššūkių.“ – sako R. Rimdžiuvienė.

Sigita
2019-10-14 21:03:32
Šventi žmonės. Duok Dieve jiems jėgų ir sveikatos. Ačiū jums.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Sistema 2019-10-16 15:09:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Baikit juokus! Norejome paimti vaiką su sunkia negalia,niekas jo nedave.Sakė įmkite sveiką,nors užaugęs valsyybei mokescius mokės.   ATSAKYTI
Ačiū 2019-10-15 09:46:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tik niekada nežinai, kas ko laukia ateityje. Užsienyje kaip tik kai kurie stengiasi įsivaikinti būtent tuos, pačius sudėtingiausius. Gal ir pas mus ateis toks laikas... Be to, tinkamas ugdymas padaro didžiausius stebuklus.   ATSAKYTI
ema 2019-10-14 23:38:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
tas pseudozurnalistu visur vartojamas idiotiskas ir nieko nereiskiantis zodis 'issukis" jau vemti vercia!!! Atrodo, kad Lietuvoje -zmoniu - lietuviu kalbos nebeliko. Egzistuoja tik zombiams sukurta ir pritaikyta nesamone!
Nyksta valstybes, dingsta ir kalba.   ATSAKYTI
Audra 2019-10-14 21:45:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Didziausias Jums ACIU   ATSAKYTI
Sigita 2019-10-14 21:03:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šventi žmonės. Duok Dieve jiems jėgų ir sveikatos. Ačiū jums.   ATSAKYTI

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
REKLAMA
„Jos geriau mane supranta. Emocinis ryšys yra neįtikėtinai stiprus. Aš visapusiškai esu laimingesnė šalia moters“, – tikina Syga. (nuotr. asm. archyvo)
Renatos Šakalytės-Jakovlevos laidoje „Lūžis“ vieši vilnietė Syga Mykolaitytė. Iki tol ne vieną draugystę turėjusi su vyrais, ji jau keletą pastarųjų metų kuria artimus ...
Policija Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Girdėdami naujienas apie prekybą žmonėmis daugelis nė neįsivaizduoja, kaip iš tiesų žmonės tampa aukomis. Iš tikrųjų šiai lemčiai jus pasmerkti gali ir pažįstamas, kuris siūlo ...
Plintanti informacija apie pagrobtą mergaitę – melas: pateikė įrodymus
Lietuvoje nerimsta kalbos dėl galimai Vilniuje, Karoliniškių mikrorajone, pagrobtos mergaitės. Dėl šio įvykio ant kojų sukeltos ne tik visos tarnybos, bet kasdien atsiranda ir ...
Visą Lietuvą ir toliau drebina istorija apie galimai pagrobtą mergaitę Karoliniškių rajone (tv3.lt fotomontažas)
Visą Lietuvą ir toliau drebina istorija apie galimai pagrobtą mergaitę Karoliniškių mikrorajone. Kol policija imdamasi visų priemonių, siekia surasti bent menkiausias ...
Vilniuje didžiulės policijos pajėgos ieško pagrobtos mergaitės (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Trečiadienio vakarą ne tik Vilnių, bet ir visą Lietuvą supurtė baisi žinia apie galimai Karoliniškių mikrorajone pagrobtą mergaitę. Iki šiol keliamos įvairios versijos dėl šio ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
Sprogimas netoli Elektrėnų – sugriuvo namas, yra sužeistų
DABAR RODOMA
Sprogimas netoli Elektrėnų – sugriuvo namas, yra sužeistų
DABAR RODOMA
Elgesys pašiurpino – Šiauliuose rado pakartą šunį
DABAR RODOMA
Nelaimė Kaune – vyrą partrenkė, kol taisė automobilį šalikelėje
DABAR RODOMA
„Peugeot“ salto sostinėje: atsitrenkęs į stulpą vertėsi aukštielninkas
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone: BMW vairuotojas apie partrenktą žmogų suprato ne iš karto
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Rasta vieta Garliavoje, kur slepiant žiaurų nusikaltimą užkasta auka
DABAR RODOMA
Policija apie ieškomos mergaitės bylą: įvykis buvo, pagrobimo – ne
DABAR RODOMA
Pareiškus įtarimus prabilo „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius
DABAR RODOMA
Prabilo ir į kariuomenę pašaukta Londone gyvenanti Zofija
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų