„Sodra“ (nuotr. Fotodiena.lt)

„Sodra“ (nuotr. Fotodiena.lt)

Per 3 metus neįtikėtinai išaugo ligonių gretos. Specialistai tai sieja, ne tik su pašlijusia žmonių sveikata, bet ir su padidėjusios ligos išmokos dirbantiesiems didinimu. Per 9 šių metų mėnesius susirgusiems darbuotojams jau išmokėta 207 milijonai eurų. Tačiau socialinio draudimo įmokų suma – 105 milijonai eurų.

REKLAMA

Tad kas padengs 100 milijonų eurų viršijantį skirtumą tarp ligos draudimo įmokų ir išmokų? Specialistai tikina, jog tai guls ant sąžiningų įmokų mokėtojų, ir esamų bei būsimų pensininkų pečių.

„Sodros“ vyriausioji patarėja Julita Varanauskienė mano, jog ši situacija šalyje susiklostė todėl, kad išaugusios ligos išmokos užaugino ir įtartinų ligonių skaičių. Mat ši tendencija ryškėti ėmė po 2014 metų, kai „Sodros“ mokama išmoka 3–7 ligos dieną buvo padidinta nuo 40 iki 80 procentų darbo užmokesčio. Be to, pirmąsias 2 ligos dienas kompensuoja darbdavys. Pašalpa sudaro 80 - 100 procentų gavėjo vidutinio darbo užmokesčio dydžio.

Liga pridengia atostogas

„Išmokų vertė išaugo ne tik dėl to, kad padidėjo vidutinė išmoka, bet ir dėl to, kad padaugėjo nedarbingumo pažymėjimų. Viena vertus, gerai, kai sergantis žmogus neina į darbą ir gali visavertiškai gydytis, o jo pajamos reikšmingai nesumažėja. Kita vertus, didėja pagunda prisidengus nedarbingumu dėl ligos pasiimti nemokamų atostogų“, – teigia „Sodros“ vyriausioji patarėja Julita Varanauskienė.

Tariamos ligos sąskaita, kišenes gerokai pasipildyti gali net ir tie, kurie „dirba“ už 1 euro mėnesinę algą ir moka atitinkamo dydžio socialinio draudimo įmokas.

„Pagal galiojančią tvarką pagal darbo sutartį dirbantis žmogus susirgęs gaus ne mažesnę kaip 5,78 eurų ligos socialinio draudimo išmoką per 1 dieną. Tokiu būdu net ir tie, kas „dirba“ už 1 euro mėnesinę algą ir moka atitinkamo dydžio socialinio draudimo įmokas, už 2 savaičių ligą iš „Sodros“ gali gauti apie 50 eurų dydžio ligos išmoką,“ - teigė J. Varanauskienė.

REKLAMA

Esą padidėjus išmokoms, tuo ėmė naudotis ne tik darbuotojai, prisidengdami liga išties atostogauja, bet ir darbdaviai, išsiųsdami darbuotojus kelioms savaitėms „pasirgti“. Mat nuo 3 dienos, jiems mokėti nebereikia.

„Kartais tenka nugirsti, kad kai kurių įmonių, kurioms itin būdingas sezoniškumas, darbuotojai kur kas dažniau serga ne sezono metu arba, kad suaugusieji dažniau nei įprastai serga per trumpąsias moksleivių atostogas. Bet iš tiesų po „liga“ slepiasi tiesiog atostogos,“ - sakė J. Varanauskienė.

Skolas padengs visi mokesčių mokėtojai

Dėl tariamų ligonių išmokų, susidariusią skolą „Sodrai“, padengs visi mokesčių mokėtojai. 100 milijono eurų trūkumas bus kompensuojamas iš kitų draudimo rūšių, tarp jų ir pensijų socialinio draudimo įmokų.

„Tą šiemetinį 100 milijonų eurų viršijantį skirtumą tarp ligos draudimo įmokų ir išmokų padengsime visi mes – ir sąžiningi įmokų mokėtojai, ir esami bei būsimi pensininkai. Perfrazuojant kino klasiką, tai ne „Sodrą“ apgaudinėja „ligoniai“ ir jų talkininkai, tai mus visus jie apgaudinėja,” - kalbėjo J. Varanauskienė.

Išryškėjus šiai tendencijai aišku viena, kad pokyčiai neišvengiami: būtinas įmokų didinimas ir/arba išmokų mažinimas. Tačiau padidinus tarifus, sąžiningi įmokų mokėtojai būtų išnaudojami tariamų ligonių. Tad siūloma pagalvoti apie minimalios ligos socialinio draudimo įmokos – „grindų“ įvedimą.

„Visgi tokios „grindys“ – mokestinės naštos didinimas tiems, kieno pajamos iš tikrųjų mažos. Remiantis kitų šalių praktika, galima būtų svarstyti vienos ar kelių dienų laukimo laikotarpį, kai išmokos nemoka nei darbdavys, nei socialinio draudimo fondas. Kita alternatyva – ilginti laikotarpį, kai susirgus darbuotojui moka darbdavys. Europoje yra pavyzdžių, kai šis laikotarpis – ne 2, kaip Lietuvoje, o keliolika ar net keliasdešimt dienų – taip darbdaviams nebesinorėtų savo darbuotojų siųsti „pasirgti“ ne sezono metu. Tačiau taip irgi nukentėtų sąžiningi mokesčių mokėtojai. Yra ir dar viena – naivi – alternatyva: kantriai laukti, kol visi taps sąžiningi,” - situaciją komentavo J. Varanauskienė.

REKLAMA

Ligos draudimui, kad susirgus būtų mokama 80 procentų atlyginimo dydžio kompensacija – numatyta 1,2 procento iš maždaug 31 procento socialinio draudimo įmokos tarifo.

„Reikia tuos tarifus pakoreguoti, kad jie atitiktų padėtį. Taip išeina, kad nebėra atitikimo. Tarifas, kuris nustatytas neužtikrina ligos išmokai reikalingo pinigų surinkimo ir tada, dalis lėšų, pagal kitą tarifą renkamos pensijai ar kam kitai, panaudojamos ligos išmokai,“ - teigė Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas Romas Lazutka.

Svarstoma keisti ligos išmokos tvarką

Susidariusios skolos situacija nors ir nėra normali, bet galima ir pasitaikanti, sako ministro patarėjas. Esą biudžetas sudaromas suskaičiuojant kokios galimos pajamos, išlaidos atsižvelgiant į praėjusius metus. Tačiau skaičiai, tokie kaip ligos išmokos, gali svyruoti.

„Nieko tokio ypatingo nepadarysi, nors ir prognozuojama, kad tų surenkamų lėšų pakanka visoms draudimo išmokoms. Aišku būna metų kai prireikia skolintis, dėl nenumatytų krizių, netikėtų epidemijų. Tai realus gyvenimas ir yra svyravimai, kiek žmonių susirgs negali tiksliai prognozuoti, yra imamas praėjusių metų vidurkis ir taip skaičiuojama,“ - situaciją komentavo R. Lazutka. Anot pašnekovo, kad pinigų nereikėtų skolintis iš bankų, yra planuojama numatyti pinigų rezervą, kurį būtų galima panaudoti tokiais atvejais.

Kelti socialinio draudimo įmokos tarifą nedrįstama, nes algos tada būtų dar labiau apmokestinamos. Tad svarstomos kitos galimybės, žvalgomasi ir į kitų šalių pavyzdžius.

REKLAMA

„Kitose šalyse yra pavyzdžių, kai darbdavys moka už 4 ligos savaites. Tačiau tuomet tiems, pas kuriuos daug sergančių daugiau kainuotų, bet yra darbdavių kur mažiau darbuotojai serga, kur geresnės darbo sąlygos, tarkim biuruose, kur jauni žmonės dirba. Dabar visi darbdaviai moka vienodą įmoką,“ - kalbėjo R. Lazutka.

Tačiau įvedus tokią tvarką, galima darbuotojų diskriminacija.

„Jei tik darbdavys mokėtų ligos išmokas, yra nuogąstavimai, kad atsirastų darbuotojų diskriminacija. Pavyzdžiui, mamų, kurių maži vaikai dažnai serga ir jos priverstos imti nedarbingumo pažymėjimus,“ - teigė R. Lazutka.

Ministro patarėjas sako, jog galima svarstyti ir kitą praktiką, taikomą svetur. Kai už pirmas ligos dienas nemoka nei valstybė, nei darbdavys. Tokia tvarka esą pateisinama – tuomet žmogus labiau saugo sveikatą, o tik sunegalavęs, pirmosiomis dienomis dėl nedarbingumo pažymėjimo neprivalo skubėti pas medikus. Taip esą iš dalies sumažintų ir eilės poliklinikose.

Je
2017-11-14 08:58:50
Lietuvos valdžia apsimeta žarna ir būk tai nežino ,kad daugelis gydytojų - kyšininkai, ir jie nedarbingumo lapelį išrašo sveikiems?
Atsakyti
portalai@tv3.lt

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI
REKLAMA
mama 2017-11-17 12:47:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Truksta zodziu tai uzdrauskim sirgt mirkim darbo vietoje. Kas per absurdas padidejo serganciu o tai jau sirgt negalma mirk? Pati turiu liga kuri nedings vis siulo keisk darba o tai pakeitus darba liga dings ji paumeja rudeni ir pavasari jau kai nabeapsikenti skausmo pradedi sirgt o ka gauni? ligos ismokos vos pakakanka vaistams o rebilitacija? tai dabar jau mokescius atskaiciuoja nuo nedarbo ismokos as moku sodrai as moku sveikatos draudima ir ne vienerius metus o susirgau rimtai pries keleta metu tai ka dabar man nerikia valgyt moket mokesciu pirkt vaistu kurie ne visi kompensuojami.Absurdas ka dar sugalvos   ATSAKYTI
Lota 2017-11-16 19:21:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik didinti mokescius zino, nieko kito neisgirsi tik kaip padidint. Kiek galima dar?   ATSAKYTI
Xxx 2017-11-16 12:54:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei būtų darbdaviai baudžiami už tai, kad sergantys darbuotojai dirba, sergančių būtų gerokai mažiau. O dabar dauguma darbdavių priverčia sergančiuosius dirbti, ligoniai užkrečia kitus, o šie virusus parneša namo. Ir gaunasi užburtas ratas. O kiti, kurie turi pažįstamų gydytojų, ima biuletenius, kada nori pailsėti. Sugriežtintų biuletenių išdavimo tvarką ir situacija truputį pasikeistų.   ATSAKYTI
Elvyra 2017-11-14 17:23:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Cia ne sergantys kalti o kalta mokejimo sistema antra vertus eiles pas gydytojus bus dar ilgesnes nes del paprasciausiu vaistu kuriu reika tuoj pat as lauksiu savaite kol gausiu recepta
Ir dar as netikiu kad kas nors pirktu bileteni nes tada vistiek kasdiena lankytusi pas gydytoja   ATSAKYTI
Lithujenija 2017-11-14 14:05:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Soc.draudimo imokas,reikėtų moketi žmogui ,ir jisai taupyru kada jam reiketu nueiti pas daktara tada jisai ir sumoketu ligoniu kasai o ne kiekviena menesi uskaičiuvineti iš žmogaus.Nes apsilanko pas gyditoja i metus 1 karta o iskaičiuoja už 12 menesius,ir dar reik daryti krepšiali,kaip usenyje,atejus senatvei,ligai nereik moketi ne už operačijas,ne už protezus,nes yra per visa staža sukaupes pinigu gydimui,bet musų įdiotai to nesupranta,nes nebus kaip vagia.O taip žmones ne prie ko,kad sodra nesugeba isilaikyri nes pati apsivogia,o paskui nori užloputi lubas mokeščiy moketojais.Sodra naikinti,ta turi tvarkiti valstybine istaiga,kaip visur usienije,tokios ministerijos nera kaip sodra.   ATSAKYTI
xxL 2017-11-14 12:36:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lazutka yra komunizmo dinozauras. Stebiuosi, kad sio soc ekonomikos grando paslaugomis vis dar naudojamasi. Pakelti mokescius tai ir pomidoras moka, bet sugaudyti biudzeto vagiu niekas nenori.   ATSAKYTI
Mr.R 2017-11-14 10:43:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
ahm, tiesiog maitinkitės ir gyvenkit sveikiau ir nesirgsit, primityvai Jūs. Taikoma 90% Lietuvos gyventojų ;)   ATSAKYTI
zina 2017-11-14 11:03:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sveikai maitintis reikia tureti pinigu visokie mokesciai pareina kiekviena men nuejes i parduotuve ziuri kas tau beiseina is likusiu pinigeliu ta ir perki  
To Mr.R 2017-11-14 11:24:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vargsai primityvai,o tu padla ir kvailys. Ir kaip tokius suskius zeme nesioja?   
..... 2017-11-14 09:40:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Musu zmones ir valdzia mus visus laiko nieksais,vagimis,nusikalteliais,apgavikais ir t.t ir tol kol musu paciu poziuris i mus zmones nepasikeis tol skursime toliau...nustokime kaimyne ar bendradarbyje matyti vagi ar zulika...gaila kad valdzia vietoj zmogiskumo su mumis elgesi kaip su gyvuliais kurie nieko neverti net apsirgti negali...baudziava klesti...   ATSAKYTI
Arenas 2017-11-14 09:25:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikrai butu diskriminacija tiems kas augina mazus vaikus. Ar vaikams pasakysi kad jie negali sirgti,ar mokymo istaigos,darzeliai priims serganti vaika kad tik tevai neitu y biliotenius! Taip seimos gauna (ne visos bet daugum) centus ardami! O dar ir ligos ismokas sumazins-grys y darba teks atarti uz tas dienas kur nedirbo! Dar daugiau darbo padaro o ar jie tada tokiu atveju gaus prieda?Ne!!! Zodziu-sodra isvaiste pinigus dabar truksta ir nori taip jau nuskariaustus dar nuskriasuti!!!    ATSAKYTI
Je 2017-11-14 08:58:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietuvos valdžia apsimeta žarna ir būk tai nežino ,kad daugelis gydytojų - kyšininkai, ir jie nedarbingumo lapelį išrašo sveikiems?    ATSAKYTI
Mokyklos klasė (nuotr. Fotolia.com)
Vilniaus Pilaitės bendruomenei, Katalikų bažnyčiai ir Vilniaus savivaldybei nesusitariant, ar Pilaitės mikrorajone turėtų atsirasti katalikiška, ar savivaldybės mokykla, ...
V. Sinkevičius (nuotr. Fotodiena.lt)
27–erių metų parlamentaras Virginijus Sinkevičius ruošiasi didžiausiam karjeros šuoliui – jis netrukus turėtų tapti jauniausiu ministru po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. ...
Laura Kaškonaitė  (asmen. archyvo nuotrauka)
20 metų alytiškė Laura Kaškonaitė laužo gražuolių stereotipus. Skindama laurus grožio konkursuose, laisvalaikio prieš veidrodį mergina nešvaisto. Tituluotai gražuolei podiumą ...
Vilniuje paminėta Lietuvos kariuomenės diena
„Kariuomenė 100-metį pasitinka būdama stipriausia nuo Nepriklausomybės atkūrimo. Didžiuojuosi matydamas, kaip stiprėja Lietuvos kariuomenė, auga jos karių gretos ir toliau ...
Senjorų Vilniuje laukia 80 kavinių – vaišins nemokama kava (nuotr. Sauliaus Žiūros)
 Šiandien sostinės meras Remigijus Šimašius paskelbė senjorų laukiamiausios akcijos „Susitikim prie kavos puodelio“ pradžią. Jau tradicija tapusi 17-oji gerumo akcija ...
REKLAMA

Top Video

Popiežius Pranciškus kitąmet lankysis Lietuvoje
DABAR RODOMA
Popiežius Pranciškus kitąmet lankysis Lietuvoje
DABAR RODOMA
Lietuvių pamėgta balta mišrainė šiemet bus gerokai brangesnė
DABAR RODOMA
Sutarė, kiek didės medikų algos
DABAR RODOMA
Gelbstint Gedimino kalną aptiktas sprogmuo
DABAR RODOMA
Kilus panikai dėl nutraukiamų mokėjimų švenčių metu paaiškino, kokia paslauga neveiks
DABAR RODOMA
Chaosas dėl receptų ir menkiausiems vaistams tęsiasi
DABAR RODOMA
Jaudulio „X Faktoriuje“ nesugebėjusiai suvaldyti Ivetai Svilainytei pagalbos ranką ištiesė Jazzu
DABAR RODOMA
„Kėdžių iššūkio“ etapą pasiekusi vilnietė: jaučiu didžiulį palaikymą
DABAR RODOMA
Nemalonus incidentas populiarioje Vilniaus kavinėje: vandalai suniokojo papuošimus
DABAR RODOMA
Paskelbė, ką apie alkoholio draudimus turite žinoti ir jūs

Televizija

Į viršų